Opole i Gliwice są dumne. Mają mistrzów świata!

Do wczoraj dwóch piłkarzy urodzonych na Śląsku zdobyło mistrzostwo świata. W niedzielę do tego grona dołączyli dwa kolejni.

MIro Klose
 źródło: Reuters

Miroslav Klose do wczoraj miał już na koncie trzy medale mistrzostw świata, a Łukasz Podolski dwa. W niedzielę obydwaj sięgnęli po tytuł mistrza świata. Dzięki temu liczba piłkarzy urodzonych na Śląsku będących mistrzami globu wzrośnie do czterech, a urodzonych w Polsce do trzech.

 

Skąd ta różnica? W 1954 roku w drużynie niemieckiej, która sensacyjnie ograła w finale Węgry, grali Fritz Laband oraz Richard Herrmann. Pierwszy z nich urodził się w Zabrzu 1 listopada 1925 roku. Miasto leżało jednak wtedy w granicach Niemiec. Laband aż do 1943 roku grał w zabrzańskich klubach. Najpierw w Reichsbahn SV Hindenburg, a następnie w Hindenburg 09 i SC Preussen Zaborze, które przed wojną było najsilniejszym klubem miasta. Po wojnie Laband wyjechał do Niemiec, zagrał nawet w reprezentacji NRD, ale wypatrzony przez działaczy Hamburga uciekł do zachodnich Niemiec i jako gracz HSV w 1954 roku zadebiutował w reprezentacji. Na turnieju w Szwajcarii zagrał w trzech meczach. Po ćwierćfinale stracił miejsce w jedenastce, ale mistrzem świata został. Zmarł już w wieku 57 lat na raka. Laband był obrońcą.

 

Z kolei w Polsce urodził się Richard Herrmann. Przyszedł na świat w 1923 roku w Katowicach. Grał w Dębie Katowice, a potem w FC Katowice. Walczył w Wermachcie, dostał się do niewoli, a po wojnie zaczął grać w FSV Frankfurt, dla którego w ponad 300 meczach strzelił 100 goli. Zagrał już w pierwszym po wojnie meczu reprezentacji Niemiec ze Szwajcarią. W 1954 roku na mistrzostwa zagrał tylko raz. W meczu z Węgrami, ale tym grupowym, przegranym przez Niemców 3:8. Zdobył nawet jedną z bramek. Zmarł już w wieku 39 lat ma marskość wątroby. Od niedzieli nie jest więc jedynym piłkarzem urodzonym w Polsce, który został mistrzem świata. Łukasz Podolski urodzony w Gliwicach oraz Miroslav Klose z Opola także dołączyli do tego zacnego grona. Co ciekawe, obaj ich ojcowie byli świetnymi piłkarzami. Waldemar Podolski grał między innymi w Szombierkach Bytom, a Józef Klose w Odrze Opole.

 

 

 

 

 

Z tej samej kategorii