Wygrani i przegrani. Od Hat tricka na „Świeżo”, po dialog (nie)proroczy!

19. kolejka ekstraklasy. Są tacy, którzy wygrali, bo pozytywnie zaskoczyli i zasłużyli na miano wygranych. Są też i tacy, którzy zawiedli. Na całej linii. Oni są przegrani. Redakcja „Sportu” tradycyjnie wskazuje, kto na jakie miano zasłużył.

WYGRANI

Hat trick na „Świeżo”…

Fot. Szymon Gorski / źródło: Pressfocus


…został już zaserwowany w 2017 roku czterokrotnie. Dwukrotnie – kibicom GKS-u Tychy (w meczach z MKS-em Kluczbork i Zniczem Pruszków), a dwukrotnie – Zagłębia Lubin (na przestrzeni ostatnich dni, Bruk-Betowi Termalice Nieciecza i Pogoni Szczecin). Jakub Świerczok wiosną strzelił 13 goli w Nice 1 Lidze, a teraz ani myśli się zatrzymywać w Lotto Ekstraklasie. W Polsce zaczyna bić głową w sufit i wyżej już nie trafi, może co najwyżej zapracować na transfer zagraniczny. No i… wyjazd na mundial do Rosji. Aha; no i przypomnijmy, że ten Kluczbork i Znicz finalnie spadły. Nie najlepszy to omen dla Niecieczy i Szczecina?

 

Pożegnanie z klasą

Fot. Rafal Oleksiewicz / źródło: Pressfocus


Nie było żadnych klubów kokosa, wojenek słownych w mediach, cichych dni czy zimnej wojny. Dobę po tym, jak Legia Warszawa ogłosiła, że nie doszła z Guilherme do porozumienia w sprawie przedłużenia kontraktu, brazylijski pomocnik wyszedł w wyjściowym składzie Legii na mecz z Niecieczą. Jak gdyby nigdy nic. No i w 53 minucie to właśnie on wziął na siebie odpowiedzialność przy rzucie karnym, który pozwolił warszawianom „napocząć” rywala spod Tarnowa. No i brawo. Jak się żegnać, to właśnie tak. Niektórzy mogą bacznie obserwować. I robić notatki…

 

Wejście po Angielsku

Fot. Irek Dorożański / źródło: 400mm


Trzy kluby, 27 występów, a w międzyczasie jeszcze (udane) wypożyczenia do I-ligowych Zawiszy Bydgoszcz i Olimpii Grudziądz. Tak krętą drogę musiał pokonać Karol Angielski, by doczekać się debiutanckiego trafienia w ekstraklasie. Od razu przyniosło wielką satysfakcję, bo zapewniło Piastowi Gliwice cenny remis ze Śląskiem Wrocław. 21-latek odblokował się w samą porę. Może ktoś jeszcze zastanowi się, czy zakusy na Jakuba Araka, przy jednoczesnym luzowaniu Angielskiego, nie okażą się przysłowiową wymianą siekierki na kijek.

 

PRZEGRANI

 

Szczecinie, nie, nie

Fot. Tomasz Folta / źródło: Pressfocus


Pogoń Szczecin znów nie doczekała się domowej wygranej. Taki remis, jak 3:3 z Zagłębiem Lubin, musi boleć nawet bardziej niż niejedna gładka porażka. „Portowcy” momentami grali tak, jak… nigdy dotąd w tym sezonie. Strzelili trzy gole, Spas Delew dwoił się i troił, nie brakowało oskrzydlających akcji, kontr, sytuacji na kolejne trafienia… Wystarczyło tylko do remisu, bo zakończyło się (którą to już) straconą bramką w doliczonym czasie gry i punktem, który nie pomógł szczecinianom, a przybliżył ich ku Nice 1 Lidze.

 

Wsteczne dryfowanie

Fot. Norbert Barczyk / źródło: Pressfocus


724 osoby na meczu ekstraklasy – pewnie długo trzeba by grzebać w archiwach, by znaleźć równie niską frekwencję, co na starciu Sandecji z Jagiellonią. Ci, którzy w piątkowe popołudnie nie wybrali się w niekrótką podróż do Niecieczy, raczej nie żałowali. Serię bez wygranej sądeckiego beniaminka za niedługo będzie już można określić liczebnikiem kończącym się frazą „naście”, uszczęśliwiając głównie rywali. O, jak Aleksandyr Kolew, który egzekwował rzut karny tak, że szatnia Jagiellonii mogła krzyczeć przez kilkadziesiąt sekund „Supermen-Kelemen”. Sandecja od września konsekwentnie dryfuje tam, skąd przyszła…

 

Dialog (nie)proroczy

Fot. Michał Golda / źródło: Pressfocus


- Przeciwko nam raczej nie zagrasz.
- Ale nie wiem, czy jest to dla was dobra wiadomość.
Taką pogawędkę z portalem kibiców Lechii uciął sobie rezerwowy bramkarz Górnika, Wojciech Pawłowski, przed piątkowymi emocjami na Arenie Zabrze. Wyszło jednak odwrotnie. Gdańszczanie, owszem, punkt mogli zawdzięczać swojej dobrej postawie, ale summa summarum w kluczowym momencie pomógł im golkiper lidera Tomasz Loska. Czyli ten, który tyle razy już zachwycał nas tej jesieni. Ujmijmy to tak: odnotować trzeba. Ale rychło zapomnieć – również.

 

Z tej samej kategorii