Wojciech Grzyb: Ruch? Nawet gdy jest totalna beznadzieja, to trzeba wierzyć...

- Jeśli Legia zlekceważy „Niebieskich”, prawdopodobnie poniesie karę, dlatego nie sądzę, by trener Magiera kalkulował i wypuścił w bój drugi garnitur – mówi były kapitan Ruchu Chorzów.

SREBRNE MEDALE RUCHU CHORZOW SESJA
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

 MACIEJ GRYGIERCZYK: Jak odbiera pan to, co dzieje się z Ruchem Chorzów?
WOJCIECH GRZYB: - Jako byłemu zawodnikowi, a dziś już tylko i wyłącznie kibicowi, nie jest mi lekko przeżywać te ostatnie tygodnie, miesiące, cały ten sezon. Nie układa się w Chorzowie po myśli nikogo. Nie ma zbyt wielu powodów do optymizmu. Co prawda przerwa zimowa zawsze daje jego zastrzyk, powtarzamy sobie: „wiosną będzie lepiej!”, wszyscy żyją taką nadzieją, ale inauguracja była dla Ruchu bardzo nieudana. Wszyscy, na czele z trenerami i zawodnikami, spodziewali się czegoś innego. Mecz z Cracovią mógł być nawet przegrany, ale w trochę innym stylu, innych okolicznościach… Okazuje się jednak, że mieliśmy przy Cichej falstart. Szkoda, że nie udało się tego meczu choćby zremisować, bo to było takie typowe spotkanie polskiej ekstraklasy, na 0:0. To był maks, który można było wyciągnąć.


Czy jednak nawet bezbramkowy remis, z 14. drużyną w tabeli, czekającą na wyjazdową wygraną, cokolwiek w sytuacji „Niebieskich” by zmienił?
WOJCIECH GRZYB: - Niby to tylko punkcik, ale… Po pierwsze – nie przegrałoby się kolejny raz przed własną publicznością. Po drugie – Cracovia nie uciekłaby w tabeli, a zostałaby w zasięgu wzroku. Mimo wszystko, byłby też o punkt mniej straty do Łęcznej. Pewnie i tak byłyby narzekania na styl, ale remis to remis. Bramka w końcówce totalnie ten cały obraz pogorszyła, a teraz przed Ruchem wyjazd do jaskini lwa. Pozostaję jednak optymistą, bo zawsze nim byłem. Swoje w środku tego klubu przeżyłem. Zazwyczaj było ciężko, ale boisko raczej nie szło w parze z resztą. Teraz niestety idzie. Problemy organizacyjne, finansowe, podążają tym samym torem co sportowe. Oby się to wszystko odwróciło we właściwym kierunku. Można mówić, że hasła „dopóki piłka w grze” to wyświechtane frazesy, ale czegoś się trzeba trzymać. Nawet gdy jest totalna beznadzieja, to trzeba wierzyć, dopóki pozostają szanse. Wszyscy dziś spisują Ruch na pewny powrót z Warszawy na tarczy, ale wcale nie musi się to tak skończyć.


Nie jest tak, że Ruchowi po prostu brakuje dziś ekstraklasowej jakości? Tym bardziej po niespodziewanym odejściu Piotra Ćwielonga?
WOJCIECH GRZYB: - Z pewnością brak takiej postaci jak „Pepe” jest dla drużyny klasy Ruchu bolesne. Raz, że był jesienią wiodącym graczem. Dwa – to człowiek, z którym utożsamiali się kibice, a w dzisiejszych czasach to zjawisko coraz rzadsze. Wiadomo – piłkarze są postrzegani jako najemnicy. Dostają pieniądze, a gdy pojawi się lepsza oferta – odchodzą. Szkoda, że wyszło z „Pepe”, jak wyszło. Daleki jestem jednak od krytykowania go za tę decyzję, bo miał ku niej konkretne przesłanki. Patrząc na kadrę Ruchu, wciąż jest tam jednak wielu fajnych piłkarzy. Poza Łukaszem Surmą, Rafałem Grodzickim czy Marcinem Kowalczykiem, dominuje młodzież. Gniewna, zdolna, która wiele razy już pokazała, że fantazją można wygrywać mecze. Przychodzi jednak taka refleksja, czy nie jest jednak tak, że brakuje takich ludzi jak Ćwielong, którzy to pociągną w trudnych momentach. Młodym jeszcze brakuje w niektórych sytuacjach doświadczenia. Co zrobić, jak się zachować, wykorzystać cwaniactwo. Surmy zabrakło w ostatnich minutach z Cracovią – i Ruch stracił bramkę z niczego. Podejrzewam, że gdyby Łukasz był wtedy na boisku, to Marcin Budziński by tego prostopadłego podania nie wykonał. „Niebiescy” potrafią dużo więcej. Porównajmy mecz z Cracovią do ostatniego ubiegłorocznego, z Wisłą. Wtedy byłem zbudowany postawą zespołu, który chciał wygrać i dążył do zwycięstwa, oddał mnóstwo strzałów. Na inaugurację nie przypominam z kolei sobie czegoś więcej prócz uderzenia Patryka Lipskiego z dystansu. W ofensywie wyglądało to bardzo słabo.


Czy fakt, że Legia w czwartek grała w Lidze Europy z Ajaksem Amsterdam, może był dla Ruchu handicapem?
WOJCIECH GRZYB: - W ogóle bym na to nie patrzył. Legia ma szeroką kadrę, może wymienić całą jedenastkę, acz nie sądzę, by trener Magiera kalkulował i wypuścił w bój drugi garnitur, bo mogłoby się skończyć boleśnie. Jeśli Legia zlekceważy Ruch, prawdopodobnie poniesie karę, dlatego do takiej sytuacji nie dopuści. Nie liczyłbym na zmęczenie. Piłka nożna poszła do przodu, dwa czy trzy dni to dość na regenerację, zwłaszcza mając tak świetną bazę i sztab ludzi, jak Legia. Tym bardziej, że to dopiero pierwsze mecze w rundzie. Takie gadanie możemy więc sobie włożyć między bajki.


Wyobraża pan sobie scenariusz, w myśl którego mistrzem Polski zostaje nie Legia, a Lechia Gdańsk?
WOJCIECH GRZYB: - Tak, to jest realne. Różnice punktowe oczywiście są niewielkie, ale Lechia tak fajnie gra w piłkę, że nie jest powiedziane, że tę przewagę – mimo że nikłą - musi stracić. Czekają ją jeszcze mecze z bezpośrednimi rywalami, ale już w ubiegłym tygodniu z silną Jagiellonią pokazała, że chce sięgnąć po mistrzostwo i chyba nikt w Gdańsku już tego nie ukrywa. Przed nami bardzo ciekawa końcówka sezonu. Podejrzewam, że ostatniego słowa nie powiedział Lech Poznań. Nie będę udawał eksperta, który wie wszystko, ale piłkarskie przeczucie podpowiada mi, że walka o złoto rozstrzygnie się między Lechią a Legią. Lech i Jagiellonia będą im tylko deptać po piętach.


Ostatnio wiele osób dyskutuje o przedłużeniu funkcjonowania systemu ESA 37, powodującego przy okazji, że ligowcy na boiska wracają podczas lutowych mrozów.
WOJCIECH GRZYB: - Mnie się ten system podoba. Pamiętam takie końcówki sezonów, w których wiele meczów toczyło się już o „pietruchę”. Teraz dzieje się sporo, nie ma nijakiego, jałowego środka tabeli i spekulacji, kto komu odda punkty. Nie ma co ukrywać, że tak dawniej bywało. Jako kibic sprzed telewizora, jestem za tą formułą. Jakakolwiek zresztą by ona była, zawsze będzie w Polsce konkurencją dla lig zagranicznych. Mówi się o naszej ekstraklasie, że słaba, nudna, że niski poziom, a jednak chce się ją oglądać. Przerwa była w tym roku chyba najkrótsza w dziejach, a i tak ciągle słyszało się takie głosy tęsknoty. Kiedy ruszyła, to już w pierwszej połowie meczu w Chorzowie były głosy krytyki, ale nie ukrywajmy: prawie wszyscy tęskniliśmy, bo choć nie jest za mocna i efektowna, chcemy ją oglądać.

Czy Ruch Chorzów utrzyma się w ekstraklasie?

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Janek Użytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~Janek Użytkownik anonimowy
legia jest słaba Ruch wygra
17 lut 17 14:57 | ocena:60%
Liczba głosów:5
60%
40%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~mirstoUżytkownik anonimowy
~mirsto :
No photo~mirstoUżytkownik anonimowy
System ESA 37 jest bardzo fajny - zmieniłbym jedna rzecz: W decydujących 7 kolejkach za zwycięstwo przyznawałbym 2pkt. Różnice pkt zmnniejszają się znacznie po podziale. Nie ma za tym sensu dodatkoo ołatwiac sprawy zespołom które w zasadniczym sezonie zdobyły mniej pkt.
18 lut 17 10:44 | ocena:100%
Liczba głosów:1
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~pewne na 100%Użytkownik anonimowy
~pewne na 100% :
No photo~pewne na 100%Użytkownik anonimowy
3 : 0 ... i legia żegna śmie .R. dziela !
17 lut 17 19:59 | ocena:86%
Liczba głosów:7
14%
86%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii