Włodzimierz Lubański: Musi być jeszcze drużyna!

POLONIA WARSZAWA - LECH POZNAN
 źródło: newspix.pl

Legendarny napastnik Górnika o derbach i nowym stadionie na Roosevelta.

DARIUSZ CZERNIK: Słyszeliśmy, że będzie pan w niedzielę na Roosevelta w Zabrzu?

WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI: - Wybieram się na kilka do do Polski i oczywiście odwiedzę Zabrze. Dostałem zaproszenie, wiem jak ważny to dzień dla klubu i miasta, zresztą zaproszono wielu byłych piłkarzy. Chcemy z żoną w tym uczestniczyć. Pomijam już, że sam mecz też zapowiada się bardzo ciekawie. Nie wiem, ile w tym przypadku, a na ile była to przemyślana decyzja Ekstraklasy, ale fajnie się stało, że na premierę Górnik zagra z Ruchem.
Co fakt oddania obiektu oznacza dla Górnika w czasach, kiedy w zasadzie... wszystkie kluby nowe obiekty już mają?
WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI: - Oznacza bardzo dużo, właśnie dlatego, że inni już stadiony mają. Dziś to konieczność, potrzeba chwili, jeżeli chce się w ogóle utrzymać w peletonie. Wymagania rosną, trzeba coś zaoferować kibicom, sponsorom i klasowym piłkarzom, by ci pierwsi chcieli przychodzić i płacić, a ci ostatni u ciebie grać.
Lepiej późno niż wcale...
WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI:- Zdecydowanie. Oczywiście obserwowałem proces przeciągającej się budowy z perspektywy Belgii i wiem, że obiekt rodził się w dużych bólach. Nie wnikam w przyczyny, bo to nie moja rola. Ważne, że udało się obecnym władzom doprowadzić do finału. Zabrze nie jest finansowym krezusem, na pewno było i będzie to dla miasta ogromne wyzwanie, ale trzeba szanować ludzi, którzy się na ten krok zdecydowali i mimo problemów doczekali takiego momentu, jak niedzielne derby.
Z jednej strony to koniec pewnego etapu, z drugiej...
WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI:- Koniec? Tylko budowy. To absolutnie powinien być początek nowej jakości. Najgorzej, jeżeli teraz ktoś uzna, że wszystko „zrobi” się samo. Nie zrobi. Właśnie teraz trzeba stworzyć drużynę, która obiekt wypełni, która przyciągnie do Zabrza sponsorów, a w konsekwencji dobrych piłkarzy. Na pierwszy, drugi może mecz, kibic oczywiście przyjdzie, ale w perspektywie musi dostać dobry produkt, czyli zespół grający fajny i skuteczny futbol, walczący w czołówce tabeli, może w pucharach, choć proste to nie będzie. Mamy wiele przykładów klubów, które grają na nowych stadionach, a jednak nie potrafią tego przekuć w sportowy sukces.
Co z doświadczeń, choćby belgijskich – to liga potencjale podobnym do polskiej, radziłby pan zastosować w Zabrzu?
WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI:- Nic odkrywczego nie powiem. Na pewno ceny biletów nie powinny odstraszać. Szczególnie na początku, kiedy wielu ludzi przez lata nie chodziło na stadion, a produkt sportowy jest bardzo przeciętny. Stadion powinien zarabiać w dniu meczowym. Kibic ma tam miło spędzić nawet 3-4 godziny, wydać trochę pieniędzy, coś zjeść, pogadać z kumplem, zobaczyć dobre widowisko i wyjść z obiektu zadowolonym. Bądźmy szczerzy, dziś Górnik ma słaby zespół, skoro w polskiej lidze jest na przedostatnim miejscu. Jeżeli więc nie będzie wygrywał, to najważniejszy element tej układanki przestanie być magnesem dla kibica. Ale stadion musi też w tygodniu. Kawiarnia, restauracje, sklepy, sale do wynajęcia. To miejsce musi żyć, przyciągać miejscową społeczność i biznes. Z tego co wiem, akurat stadion w Zabrzu jest przystosowany do takiego modelu funkcjonowania. To ważne.

Komentarze (8)

Napisz komentarz
No photo
No photo~ChorzowianinUżytkownik anonimowy
~Chorzowianin :
No photo~ChorzowianinUżytkownik anonimowy
Pierwsze oświetlenie w lidze miała bodajże Legia później Ruch ok. 1962 roku..a nie żaden Górnik..najładniejszy -chyba zdubowany przed II wojną przez Hitlera..jak zawsze wszystkie osoby związane z Zabrzem lubicie dodawać sobie splendoru ..więcej pokory!! W 2011 też jej wam brakło.m
20 lut 16 15:49 | ocena:80%
Liczba głosów:5
80%
20%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~koloUżytkownik anonimowy
~kolo :
No photo~koloUżytkownik anonimowy
juz mocie na piyrszo liga!i derby miłosci za rok jak kochankowie nie spadna!!!
20 lut 16 11:28 | ocena:75%
Liczba głosów:4
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~lakiUżytkownik anonimowy
~laki :
No photo~lakiUżytkownik anonimowy
no ja poł stadionu mocie hahaahah
21 lut 16 14:49
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii