Wojewoda powołał specjalny zespół

W związku z wydarzeniami podczas sobotnich derbów Górnego Śląska pomiędzy Piastem Gliwice a Górnikiem Zabrze wojewoda śląski Jarosław Wieczorek powołał specjalny zespół ds. imprez masowych.

Piast Gliwice - Gornik Zabrze
 źródło: Pressfocus

Spotkanie Piasta z Górnikiem zostało zakończone w 81 minucie - po tym, jak szalikowcy gospodarzy zniszczyli stadionowe ogrodzenie, a kilku z nich wbiegło na murawę. Nic nie dały apele piłkarzy i choć kibole wycofali się potem na trybuny, to meczu już nie wznowiono.

 

Skupiają się na bandytach

Zaraz po feralnym spotkaniu Komisja Ligi oraz sam Piast nałożyły kary na kibiców, którzy podczas derbów znajdowali się w sektorach za bramką. Czy możliwe są reperkusje ze strony policji i wojewody śląskiego? - Na razie o takim wniosku nie rozmawialiśmy. Przyznam szczerze, że teraz wszystkie nasze siły skupione są na identyfikacji i wyłapaniu osób, które podczas derbowego meczu złamały prawo. Zakres przewinień jest szeroki, bo chodzi o napaść na funkcjonariuszy, prowokowanie policjantów, zasłanianie twarzy czy palenie rac. Każdego chcemy rozliczyć z zachowania, niezależnie od stopnia przekroczenia przepisów - wyjaśnia nam nadkomisarz Marek Słomski.

 

Jak wygląda sprawa zatrzymań? - Aresztowaliśmy 20 osób, które mają zarzuty prokuratorskie. Sprawa jest jednak dynamiczna i rozwojowa. Liczba ta będzie rosła. Właśnie aresztowaliśmy kolejne 3 osoby, które naruszyły ustawę o imprezach masowych. Działamy więc na wielu płaszczyznach łamania prawa, ale chcemy, mówiąc kolokwialnie, wyłapać wszystkich uczestników tych zajść - dodaje rzecznik policji w Gliwicach.

 

Zbulwersowany wojewoda

 

Odpowiednie działania podejmowane są też w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Wojewoda Jarosław Wieczorek już podjął stosowne decyzje odnośnie wydarzeń związanych z derbowym spotkaniem.

 

- Wojewoda jest zbulwersowany tym, co wydarzyło się podczas sobotniego meczu Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze. To sytuacja, do której nie powinno dojść. Już wcześniej służby wojewody dokonały kontroli monitoringu na gliwickim stadionie, który funkcjonuje doskonale i teraz pomaga policji w skutecznym wychwytywaniu sprawców.

 

Po tym, co wydarzyło się w Gliwicach, wojewoda zwołał specjalny zespół do spraw imprez masowych. W jego skład wejdzie m.in. wojewódzki i miejski komendant policji, a także nasz wydział zarządzania kryzysowego. Sprawa będzie analizowana i na pewno zostaną podjęte odpowiednie decyzje, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji - informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

 

Czekają na uzasadnienie

Tymczasem w Zabrzu czekają na oficjalne uzasadnienie Komisji Ligi odnośnie sobotniego meczu. Przypomnijmy, zgodnie z oczekiwaniami mecz został zweryfikowany jako walkower na niekorzyść gospodarzy, ale jednocześnie trzy punkty Górnikowi zostały odjęte. Jak - pokrętnie - tłumaczył przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec, kara polegająca na odjęciu trzech punktów ma mieć skutek… prewencyjny. Chodziło o palenie flag Piasta przez szalikowców Górnika. Po tej decyzji na autorów owego orzeczenia spadła fala krytyki. W „Sporcie” uczynili to m.in. prezes PZPN Zbigniew Boniek, były selekcjoner Antoni Piechniczek czy legenda klubu z Zabrza, Stanisław Oślizło.

 

Górnik, jak mówił nam prezes tego klubu Bartosz Sarnowski, jak najszybciej zamierza się odwołać od decyzji KL do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN. W klubie czekają jednak na oficjalne uzasadnienie. Do wczorajszego popołudnia w klubie jeszcze go nie było.

 

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~FAN:
No photo~FANUżytkownik anonimowy
9 mar 10:17 użytkownik ~FAN napisał
Nie było uzasadnienia?...a p. Mrowiec zapewniał, ze będzie.....ten facet faktycznie jest dyletantem....
Jest już uzasadnienie....
Przyszło wczoraj późnym wieczorem.
http://www.dziennikzachodni.pl
9 mar 11:39 | ocena:100%
Liczba głosów:10
100%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
~kibic
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
do ~HAnyseKSG:
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
9 mar 11:39 użytkownik ~HAnyseKSG napisał
Jest już uzasadnienie....
Przyszło wczoraj późnym wieczorem.
http://www.dziennikzachodni.pl/sport/a/piast-gliwice-i-gornik-zabrze-dostaly-juz-uzasadnienia-kar-po-przerwanych-derbach-komisja-ligi-tlumaczy-swe-decyzje,12993296/#komentarz-48522656
Uzasadnienie nie mogło dotrzeć wcześniej bo z tej wsi co się nazywa Warszawa można jedynie wołami wyjechać ewentualnie jakiś bogatszy cinkciarz,cwaniak warszawski kupi sobie konia i przywiezie list na Śląsk.
9 mar 14:06 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KibicUżytkownik anonimowy
~Kibic :
No photo~KibicUżytkownik anonimowy
Powinni zamknąć ten kurwidołek w Sobiszowicach na ul. Od geyi - byłby spokój
9 mar 12:51 | ocena:75%
Liczba głosów:12
75%
25%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii