Czy burdom dało się zapobiec? Znamy szczegóły posiedzenia Komisji Ligi

Komisja Ligi udostępniła dokumenty z nadzwyczajnego posiedzenia na którym z derbowych wydarzeń tłumaczyli się przedstawiciele Piasta, Górnika czy delegat PZPN. Kilka kwestii wzbudza szczególną ciekawość...

Pilka nozna. Ekstraklasa. Piast Gliwice - Gornik Zabrze. 03.03.2018
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

Mijają kolejne dni od derbowych ekscesów, ale echa zamieszek i przerwania spotkania przy Okrzei nie milkną. Do obu śląskich klubów dotarły uzasadnienia kar, jakie na gliwiczan i zabrzan nałożyła Komisja Ligi w poniedziałek. Ów dokumenty zostały udostępnione na stronie internetowej ekstraklasy i każdy chętny może się zapoznać z opisem zajść, stanowiskiem klubów oraz wyjaśnieniem wymierzonych kar.

 

Boniek nie czuł się bezpiecznie

Od momentu zakończenia spotkania w 80 minucie derbów najwięcej kontrowersji budził sam fakt, braku wznowienia meczu i przedłużającej się interwencji policji, pomimo uspokojenia się sytuacji na trybunach. „(…) Przez cały czas miałem nadzieję na wytworzenie się sytuacji, która umożliwiałaby wznowienie, kontynuację i dokończenie meczu. Niestety po upływie ponad 30 minut od momentu przerwania meczu, Policja w dalszym ciągu prowadziła działania. Przedstawiciele Policji Panowie Michał Kania oraz dowódca działań taktycznych na stadionie Sławomir Karoń – oświadczyli, że w zaistniałej sytuacji nie widzą możliwości wznowienia i kontynuowania meczu” – wyjaśniał na posiedzeniu komisji Andrzej Ryng, delegat PZPN obecny na śląskich derbach. „ (…) W tym miejscu muszę oczywiście dodać, że podejmując ostateczną decyzję mieliśmy na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników imprezy, a w międzyczasie dochodziły do nas informacje o tym, że niektórzy z nich obawiają się ponownego wyjścia na boisku (m.in. sędzia asystent 1 – Marcin Boniek, który pracował w pobliżu sektora „młyn” Piasta) – czytamy w udostępnionych dokumentach.

 

Zapowiedź zamieszek

Sporo zarzutów wobec działań zarówno w trakcie zamieszek, jak i przed zbliżającymi się derbami, można wytoczyć funkcjonariuszom Policji. „Ten mecz można było dokończyć, bo sytuacja była opanowana, był brak zagrożenia bezpieczeństwa. Ale my nie mogliśmy tego wymusić, jeżeli raz oddaliśmy dowodzenie Policji. Prosiliśmy Policję żeby zeszła, ponieważ ci co rozrabiali byli na sektorze powyżej, tłumaczyłem, że tam wstawimy ochronę i zablokujemy wyrwę w płocie. Policja nie wyraziła na to zgody” – tłumaczył Tadeusz Lachawiec, kierownik ds. bezpieczeństwa Piasta.

 

„Dowodzenie Policji przekazałem o 22:09, ale nim Policja weszła to była wieczność, ponaglałem ich dwukrotnie. Odpowiedź jaką dostałem to, że muszą się zorganizować” – dodawał przedstawiciel gliwickiego klubu.

 

Okazuje się, że oba kluby przed derbami miały sygnały, że w trakcie meczu może dojść do zamieszek. „Wiemy, że przed meczem Komenda Miejska wystosowała do Komendy Wojewódzkiej wniosek, żeby ten mecze odbył się bez kibiców gości, ale Komenda Wojewódzka nie złożyła go u wojewody” – wyjaśniał w piłkarskiej centrali Paweł Żelem, prezes Piasta. „Miesiąc wcześniej podjęliśmy zabiegi, żeby ten mecz też się odbył bezpiecznie. Ale dopiero dwa dni przed meczem zostałem zaproszony do Komendy Miejskiej w Gliwicach. Przekazałem tam, że nie ma żadnych przesłanek o niebezpieczeństwach. A już wtedy Policja miała informacje, że jest duże zagrożenie, że dojdzie do rzucania przedmiotami, racami i może przerwania meczu. (…) Jeśli chodzi i sytuację na meczu to nie wykorzystano informacji operacyjnych żeby zapewnić bezpieczeństwo.” – stwierdził z kolei Tomasz Milewski, kierownik ds. bezpieczeństwa Górnika.

 

Jak widać sprawa nie jest tak prosta i klarowna, jak mogłoby się wydawać. Na pewno tak szybko nie zostanie zakończona i wyjaśniona.

 

Komentarze (8)

Napisz komentarz
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
Ha ha ha ha ha ha ha ale mam z was beke..... :)))
P(i)astuchy, wy najpierw wymieńcie sobie tą waszą ochronę bo na ten pseudo stadionik to można wnieść wszystko i można z niego wszystko też wynieść, ha ha ha ha ha......
A jak już zatrudniliście policje i przekazaliście im dowodzenie akcją bo sami nie potraficie sobie dać rady i zapanować nad kilku swoimi kibolami no to na to już nie ma żadnej rady. W dzisiejszych czasach nikt z głównodowodzących czynnościami prewencyjnymi przy takiej a nawet mniejszej zadymie nie nadstawi swojej głowy i nie poświęci stanowiska bo wy chcecie sobie dograć jakieś 10 minut meczu w obawie przed grożącym za to walkowerem.
A i jeszcze jedno, powiedzcie mi p(i)astuchy jak to z wami jest ?
Przecież wy wśród swoich kibiców macie samych Szlachciców z uniwersyteckiego miasta inteligentów.
Cała Polska widziała tą ich inteligencję jak dali się zrobić przez grupkę mało inteligentnych robotników fizycznych z Zabrza - no bo przecież sami tak określacie kibiców Górnika, Brawo wy !!! Buhahaha.....
10 mar 15:58 | ocena:63%
Liczba głosów:32
63%
38%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~KOPERNIK:
No photo~KOPERNIKUżytkownik anonimowy
10 mar 13:54 użytkownik ~KOPERNIK napisał
Ale wiesz mądralo ze mogę zatrudnic sie w ochronie na waszym stadionie i też wam jestem wstanie wynieść wasze flagi więc nie kozakuj i nie pisz o czyms o czym nie masz pojęcia
Ale kto ny cie w Zabrzu zatrudnił takiego lwowskiego piastucha eunucha ? Na to trza mieć wygląd i umiejętności a ty umiesz tylko piwo otwierać tym jednym zębem co ci zostoł :)))
10 mar 16:28 | ocena:82%
Liczba głosów:17
82%
18%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~pepeUżytkownik anonimowy
~pepe :
No photo~pepeUżytkownik anonimowy
Milicja bała się reagować bo na trybunie byli kibole, a nie starsze panie które tak łatwo się pacyfikuje... a ty można było oberwać...
12 mar 13:39 | ocena:86%
Liczba głosów:7
86%
14%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii