Wybudują czwartą trybunę!

Około 60 milionów złotych - tyle ma kosztować budowa czwartej, ostatniej trybuny na Arena Zabrze. Jedna trzecia tej kwoty jest już praktycznie do dyspozycji miasta. - Tak jak konsekwentnie budowaliśmy drużynę, tak jesteśmy konsekwentni w modernizacji stadionu im. Ernesta Pohla - mówi prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik.

Ta - legendarna - trybuna czeka na swoją kolej.
 /  fot. z  /  źródło: Pressfocus

Komplet widzów ogląda mecze Górnika na stadionie w Zabrzu. Wygrane spotkania z Legią i Wisłą Kraków obejrzało blisko 23 tysiące kibiców. W tej sytuacji aż prosi się o wybudowanie czwartej, brakującej trybuny. Jak zapewnia prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, trybuna powstanie.

 

Nikt się nie zbliżył
- Jesteśmy konsekwentni w realizowaniu naszych zadań. Tak jak konsekwentnie budowaliśmy drużynę, tak jesteśmy konsekwentni w modernizacji stadionu im. Ernesta Pohla. W pierwszym etapie zrealizowaliśmy obiecane 3/4 stadionu. Teraz kolejne zadania, kolejne etapy. Na nową część przeniesione zostały biura. Przeniesiona została sala pucharowa. W części przy ul. Roosevelta otwarty został klub fitness czy też sklep. Teraz czas na szatnie dla zawodników i przestrzeń dla dziennikarzy. Piłkarze, czyli ci najważniejsi, nie doświadczają jeszcze do końca zmian zachodzących na obiekcie, ale wkrótce to się zmieni – podkreśla prezydent Mańka-Szulik.

 

Budowa Areny Zabrze rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku. Pierwszy etap, budowy trzech trybun, miał trwać 20 miesięcy. Wszystko przeciągnęło się w czasie, dlatego pierwsze ligowe spotkanie rozegrano dopiero w lutym 2016 roku. Było to starcie z Ruchem podczas Wielkich Derbów Śląska. Stadion ma obecnie pojemność 24 563 miejsc i właśnie tyle kibiców oglądało spotkanie z Niebieskimi 21.02.2016. To rekord frekwencji.

 

Dwa ostatnie ligowe mecze z Legią i Wisłą, z powodu strefy buforowych, oglądało po 22708. Żadne z pozostałych 24 ligowych gier w tym sezonie nawet nie zbliżyło się do tej liczby.

 

Element kampanii?
Docelowo nowy stadion, z czwartą trybuną, ma mieć pojemność 31 871 miejsc. De facto, w budżecie na budowę ostatniej trybuny zachodniej są pieniądze z gwarancji Polimexu. Jak mówi prezydent Mańka-Szulik, w depozycie jest 19 milionów złotych, które mogą być przeznaczone na realizację kolejnego etapu zadania. Wprawdzie środki muszą być uwolnione na drodze sądowej decyzji, ale mogą one stanowić 1/3 kosztów budowy czwartej trybuny.

 

- Raz jeszcze podkreślam, skoro podjęliśmy się zadania modernizacji stadionu im. Ernesta Pohla w ramach którego powstało 3/4 stadionu, to musi być zrealizowany również kolejny etap. Nikt nie buduje sobie nowego domu, zostawiając starą przybudówkę. Idziemy konsekwentnie do przodu – podkreśla prezydent Zabrza.

 

Kibice Górnika uważają, że budowa nowego stadionu będzie częścią kampanii wyborczej Małgorzaty Mańki-Szulik. Kolejne wybory samorządowe zaplanowane są na listopad 2018 roku. Prezydent miasta nie zgadza się z taką opinią.

 

– Nie patrzę na realizację zadań przez pryzmat wyborów. Nie patrzę na realizację zadań przez pryzmat kupowania sobie głosów. Rozpoczęta realizacja będzie kontynuowana. Wcześniej jednak musimy dokonać analizy projektu, bo część zadań, jak np. loże biznesowe, zostały przeniesione już do wybudowanej części. To zapewne obniży koszty. Jeszcze raz podkreślę, że rozpoczęte zadania będziemy kontynuować. Czy przed wyborami czy po wyborach - inwestycja musi być zakończona - podkreśla prezydent Mańka-Szulik.

Co mówią?

Stanisław Oślizło, legenda Górnika: Jest taka potrzeba
Muszę powiedzieć, że dochodzą mnie dość optymistyczne wieści. Budowa czwartej trybuny ma się rozpocząć. Wiadomo, że przygotowania zajmą trochę czasu, ale pani prezydent dała do zrozumienia, że myśli się o tym i budowa zostanie dokończona. Jak pokazują ostatnie mecze rozgrywane na naszym stadionie jest taka potrzeba. Dzięki większej pojemności na ligowe spotkania przychodziłoby jeszcze więcej kibiców, a to przecież chodzi. Piłka nożna to przecież sport dla ludzi.

 

Zbigniew Machulik, kibic Górnika: Grają tą kartą
Oczywiście, że należy budować ostatnią trybunę! Wszyscy kibice oczekują, że tak będzie. Obawiam się jednak, że jej budowa będzie kartą przetargową w lokalnych wyborach, tak jak to było wcześniej. Miasto będzie grało tą kartą. Do wyborów będzie gadka o budowie, ale zero konkretów. Mam jeszcze jedną uwagę, na górnej trybunie w wybudowanej już części, nie ma toalet. Kibice stamtąd muszą schodzić na dół. To duże uniedogodnienie. Warto, żeby zwrócić na to uwagę.

 

Zbigniew Stryj, aktor, wicedyrektor Teatru Nowego w Zabrzu: Trzeba to skończyć
Zawsze jest tak, że są jakieś ważniejsze sprawy, zawsze ktoś potrzebuje pieniędzy bardziej niż inni, że są inne priorytety. Moje zdanie jest jednak takie, jak już się coś zaczęło, to powinno się to skończyć. Jako zabrzanin i kibic Górnika także z powodów emocjonalnych chciałbym, żeby cała inwestycja została zakończona. Mam nadzieję, że tak będzie ze stadionem Górnika. Jest szansa, że cała inwestycja zostanie zakończona. Bardzo bym się z tego cieszył i tego życzył.

 

Tadeusz Lesiński, mieszkaniec Zabrza: Z biletami i tak będzie problem
Nie będę odkrywczym, jeśli stwierdzę, że czwarta trybuna musi powstać jak najszybciej. Widać, że po awansie piłkarzy i dobrych wynikach wraca moda na Górnika. Marcin Brosz i piłkarze wykonują kapitalną robotę. Przecież jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie przypuszczał, że nastąpi to, z czym mamy teraz do czynienia. Miasto musi szybko zabrać się do pracy. Wierzę, że tak będzie. Przecież za rok mamy wybory, a wtedy łatwiej o czyny niż obecnie. Kiedy powstanie czwarta trybuna, uważam że nadal będzie problem z biletami. Górnik ma takich kibiców, że są w stanie zapełnić każdy stadion w Polsce.

 

Komentarze (18)

Napisz komentarz
No photo
No photo~4-4-2Użytkownik anonimowy
~4-4-2
No photo~4-4-2Użytkownik anonimowy
do ~xaxa:
No photo~xaxaUżytkownik anonimowy
2 sie 17 13:15 użytkownik ~xaxa napisał
60mln zł jedna trybuna w Zabrzu, w Nowym Sączu za 50 mln zł chcą cały stadion wybudować na 10 tys:) joke
Co ty porównujesz 2 poziomowe trybuny z podziemnymi parkingami w Zabrzu z tą modernizacją kurnika w stylu piasta g-ce jaką planują w Nowym Sączu?
3 sie 17 11:20 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~ediUżytkownik anonimowy
~edi
No photo~ediUżytkownik anonimowy
do ~Cliper:
No photo~CliperUżytkownik anonimowy
2 sie 17 20:57 użytkownik ~Cliper napisał
Mnie dziwi inna sprawa.. całe niemal Zabrze wygląda jak brazylijski slams z worem potrzeb a zadłuża się miasto dla kilkutysięcznej gromady bo reszta kibiców to elita z innych wiosek! mieszkańcy są fanatyczni czy steroryzowani przez fanatyków? Kolejne 80 m
Ty chyba jesteś ze slamsu zwanego trójkąt albo Śliwki na Szobiszowicach :)
3 sie 17 13:44 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~Cliper:
No photo~CliperUżytkownik anonimowy
2 sie 17 20:57 użytkownik ~Cliper napisał
Mnie dziwi inna sprawa.. całe niemal Zabrze wygląda jak brazylijski slams z worem potrzeb a zadłuża się miasto dla kilkutysięcznej gromady bo reszta kibiców to elita z innych wiosek! mieszkańcy są fanatyczni czy steroryzowani przez fanatyków? Kolejne 80 m
Mnie dziwi inna sprawa..
Jaką trzeba być l< u r vv ą żeby cos takiego napisać ?
2 sie 17 23:20 | ocena:86%
Liczba głosów:7
86%
14%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii