Hybryda, transformers, czyli warianty taktyczne Piasta

Dzięki nowym piłkarzom trener Piasta może żonglować ustawieniem zespołu.

PIAST GLIWICE - LECH POZNAN
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Umiejętne zmiany systemu gry w zależności od rozwoju boiskowych wydarzeń, równowaga pomiędzy obroną a atakiem, świetne przygotowanie fizyczne. Takie pochwały płynęły najczęściej pod adresem Piasta minionej jesieni. I to mimo braku wielu wartościowych zmienników.


Jeszcze w grudniu trener Radoslav Latal zapowiadał, że przede wszystkim potrzebuje napastnika i środkowego obrońcę. Miały być dwa transfery, ale działaczom udało zakontraktować się czterech piłkarzy. Maciej Jankowski i Martin Bukata podpisali długoterminowe kontrakty, a Kristijana Ipszę i Artursa Karasausksa - z racji na razie półrocznych umów - należy traktować jako rozwiązanie tymczasowe. Atutem całej wymienionej czwórki jest uniwersalność, czyli cecha ulubiona i najbardziej ceniona przez Latala.
Czeski szkoleniowiec jesienią zasłynął nie tylko z gry różnymi ustawieniami, ale i zmianami pozycji poszczególnych piłkarza, także w trakcie spotkań. - Dzięki temu Piast był trudny do rozszyfrowania dla przeciwników, a wspomniane zmiany ról i zadań sprawiały rywalom kłopoty – przyznaje Daniel Weber, agent reprezentujący interesy m.in. Mateusza Maka i Artursa Karasausksa. - Mateusz jesienią pokazał, że może poradzić sobie na kilku pozycjach. Przychodził przede wszystkim jako skrzydłowy, a trener Latal nie bał się go wystawić jako nominalną „10”. Arturs - mimo że jest napastnikiem - nie jest przywiązany tylko do tej pozycji. W przeszłości grał również na skrzydłach i w różnych konfiguracjach - wyjaśnia Weber.


Jesienią podstawowe ustawienie, jakim grał Piast, opierało się na trójce stoperów i dwójce wahadłowych. Gdy drużyna musiała się bronić, ustawienie wyglądało na 1-5-3-2, gdy drużyna trenera Latala atakowała, system gry zmieniał się na 1-3-5-2. Piast mógł sobie pozwolić na takie rozwiązania, gdyż tacy piłkarze, jak Mateusz Mak, Urosz Korun, Marcin Pietrowski czy Bartosz Szeliga nie mieli problemów z pełnieniem różnych roli.


Zimowe transfery sprawiają, że wiosną wariantów, które może zastosować gliwicka „jedenastka”, będzie jeszcze więcej. Dla Piasta nie będzie problemem zagrać klasycznym ustawieniem 1-4-4-2 i a nawet bardzo ofensywnym 1-4-3-3. Maciej Jankowski na przykład może pełnić rolę jednego z dwójki napastników, skrzydłowego, czy ofensywnego pomocnika. Tak było m.in. podczas gry w Wiśle czy podczas zimowych sparingów Piasta. – Nie dziwię się trenerowi Latalowi, bo mając w kadrze więcej niż jednego dobrego napastnika, aż prosi się grać większą liczbą ofensywnych graczy. Poza tym dobry zespół nigdy nie będzie miał problemów z płynnym przechodzeniem z jednego systemu na inny – uważa były mistrz Polski, Grzegorz Kapica.


Jak będzie w sobotę? - Muszę przyznać, że dwa miejsca są jeszcze sprawą otwartą, a wynika to z faktu, że nie wiem, jakie będą w Łęcznej warunki. Od tego uzależniam dwie roszady. Czy zagramy trójką czy czwórką w obronie? Zobaczymy - przyznaje trener Radoslav Latal.


Tak może grać Piast

 

1-5-3-2: Szmatuła - Pietrowski (Szeliga), Ipsa, Korun, Hebert, Maz - Vacek, Murawski, Mak (Badia) - Neszpor, Bariszić (Jankowski).

 

1-4-4-2: Szmatuła - Pietrowski, Korun, Hebert, Mraz - Szeliga, Vacek, Murawski, Mak (Badia) - Neszpor, Bariszić (Jankowski).

 

1-4-2-3-1: Szmatuła - Pietrowski, Ipsza, Hebert, Mraz - Murawski, Korun (Bukata) - Szeliga, Vacek, Mak (Badia) - Neszpor (Bariszić, Jankowski).

 

1-4-3-3: Szmatuła - Pietrowski, Korun, Hebert, Mraz - Murawski, Vacek, Bukata - Jankowski, Neszpor, Bariszić.

 

 

Komentarze (4)

Napisz komentarz
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
Piast jest cienki jak ostatnia wypłata mojej Mamy. Górnik Zabrze to potęga. Mój NOWY (HURA!!!) chłopak załatwił mi bilet na Wielkie derby(Chyba z Ruchem) i pójdziemy razem. Boszeee, jak ja się już cieszę. Będę miał szaliczek i czapeczke w trójkolorowych barwach. Wyślę wam po meczu słitfocie. Paaa!
12 lut 16 12:44 | ocena:100%
Liczba głosów:2
0%
100%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~MajsterUżytkownik anonimowy
~Majster
No photo~MajsterUżytkownik anonimowy
do ~Majster:
No photo~MajsterUżytkownik anonimowy
12 lut 16 11:59 użytkownik ~Majster napisał
Rusin w bramce :)
Rusov
12 lut 16 12:03
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~MajsterUżytkownik anonimowy
~Majster :
No photo~MajsterUżytkownik anonimowy
Rusov w bramce panowie :)
12 lut 16 12:02
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii