Na wariackich papierach

Śląsk ma świetną historię, do której pięknie nawiązał w pierwszej połowie obecnej dekady, gdy trzykrotnie stawał na podium ekstraklasy. Zaś mistrzostwo w roku 2012 przypieczętował wywalczeniem Superpucharu.

Wisla Krakow - Slask Wroclaw
 fot. Lukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Tyle że klub z tak poważnymi osiągnięciami, działa od jakiegoś czasu, zupełnie niepoważnie. Pozostawienie Jana Urbana na ławce – mimo pogłosek o zwolnieniu przed ostatnią kolejką rozgrywaną na jesieni – tylko po to, żeby po drugiej tegorocznej porażce pozbawić trenera posady, to czysta kpina. Już zresztą styczniowa wymiana prezesa dawała mocno do myślenia na temat wrocławskiej logiki zarządzania. Tyle że nie była aż tak odczuwalna przez zespół, jak skreślenie teraz całego pionu sportowego. Oprócz szkoleniowca pracę stracił przecież także dyrektor sportowy Adam Matysek, więc o jakiejkolwiek ciągłości pracy nie ma nawet sensu wspominać. Czas na ewentualne roszady personalne, lizanie ran i obmyślanie planów naprawy był w grudniu, tymczasem w Śląsku wszystko będzie układane od nowa dwa miesiące później. Zabawa trwa zatem w najlepsze, a że odbywa się za publiczne – pochodzące z kasy miasta – pieniądze, potrwa jeszcze zapewne jakiś czas. Najprawdopodobniej – aż do wyczerpania ekstraklasowego paliwa.
Prawda jest zresztą taka, że śmiesznie – ale zarazem strasznie – zrobiło się we wrocławskim klubie jeszcze przed ostatnimi wyborami w PZPN. Ówczesny szef Śląska, Paweł Żelem, poszedł w odstawkę za to, że dał jedną – z 15 niezbędnych do startu – rekomendacji Józefowi Wojciechowskiemu. Koneksje polityczno-samorządowe wzięły wówczas górę nad zdrowym rozsądkiem i merytoryczną oceną działalności. A później już właściwie nigdy normalność na dobre nie wróciła na Oporowską. Dość powiedzieć, że kontraktowanie zawodników latem odbywało się na wariackich papierach – nie tylko bez uwzględniania szerszej perspektywy czasowej, ale nawet bez wiedzy Urbana i Matyska w tak elementarnym punkcie, jak pula środków na płace. W związku z czym zatrudniali przede wszystkim piłkarzy dobrze (nie tylko sobie) znanych, doświadczonych (czytaj: wiekowych), i głównie na rok. Zdymisjonowany w styczniu prezes Michał Bobowiec, w tym czasie rozglądał się głównie za rozwiązaniami służącymi podniesieniu… frekwencji na stadionie o 10 tysięcy, gdyż w ratuszu usłyszał, że właśnie o tyle jest za niska. Za środkami na zasypanie 12-milionowego długu rozglądali się inni. A konkretnie – komisja powołana do zorganizowania przetargu na akcje Śląska.
Efekty wszystkich (nie)podjętych latem działań są takie, że mimo upływu od lipca siedmiu miesięcy Śląsk nadal jest w punkcie wyjścia. We wrocławskim klubie już przed zwolnieniem Urbana w zupełnie nielogicznym terminie wszystko było tymczasowe, a teraz ten stan tylko się pogłębi. Czy jest to droga na skróty do grupy mistrzowskiej, czy może raczej do pierwszej ligi – dopiero się dowiemy. W maju. Już dziś jednak uprawniona jest teza, że wyznaczonemu na ratownika trenerowi Tadeuszowi Pawłowskiemu, należy wyłącznie współczuć z powodu poniedziałkowej nominacji...

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
~zgredek
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
do ~znużony:
No photo~znużonyUżytkownik anonimowy
20 lut 11:01 użytkownik ~znużony napisał
Dlatego Polsce tak bardzo potrzebne są cuda. Na myślenie i logiczne działanie nie ma co liczyć.
patrzysz z góry na żuczki gnojarki i myślisz - po co to? Ale w ich świecie ta kulka to cały świat i życie. A w piłce kulki są może śmierdzące, ale całkiem duże. Więc do jednej kulki dużo żuczków się ciśnie.
20 lut 11:53 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~znużonyUżytkownik anonimowy
~znużony :
No photo~znużonyUżytkownik anonimowy
Dlatego Polsce tak bardzo potrzebne są cuda. Na myślenie i logiczne działanie nie ma co liczyć.
20 lut 11:01 | ocena:100%
Liczba głosów:2
0%
100%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii