Kłopoty młodzieżowców z Gliwic i Zabrza

Trener reprezentacji Polski do lat 21, Czesław Michniewicz, nie ukrywa, że mocno martwi się kłopotami z grą Patryka Dziczka i problemami zdrowotnymi Szymona Żurkowskiego z Górnika.

Pilka nozna. Eliminacje MME U21. Polska - Dania. 14.11.2017
 /  fot. Piotr Kucza  /  źródło: 400mm

W eliminacjach do kolejnych młodzieżowych mistrzostw Europy dwaj środkowi pomocnicy ze śląskich klubów pełnili ważną rolę. W jesiennym meczu z liderującą Danią „Zupa” był kapitanem, a obok niego pomagał mu „Dziku” z Piasta. Zwycięstwo nad faworytem naszej grupy sprawiło, że sprawa awansu na EURO wciąż jest otwarta.

 

Brak powołania?

Niestety wiosna nie przyniosła trenerowi kadry do lat 21 pozytywnych informacji. Sytuacja jest zł zwłaszcza jeśli chodzi o Patryka Dziczka, który stracił miejsce w podstawowym składzie Piasta i w tym roku wszystkie mecze oglądał z ławki rezerwowych. – Miał wejść na boisku w derbach Śląska, ale wszyscy wiemy, co się otem stało. Bardzo mnie martwi jego sytuacja, bo Patryk wraz z Szymonem stanowili ważną część drużyny. Rozmawiałem z nim i mówiłem mu, że musi zacisnąć zęby i walczyć, bo dostanie swoje szanse. Sezon w ekstraklasie jest przecież wyczerpujący. Piast walczy o utrzymanie, działacze posadzili dwóch doświadczonych pomocników, Tomasza Jodłowca i Toma Hateleya, można to w jakimś sensie zrozumieć – mówi nam selekcjoner „młodzieżówki” [Czesław Michniewicz]. Który jednak nie ma dobrych wiadomości dla Dziczka. – Do przerwy reprezentacyjnej odbędą się jeszcze dwie ligowe kolejki. Jeśli Patryk znów z nich nie zagra to nie będzie mógł być powołany. On jednak wie, że musi walczyć i wciąż bardzo w niego wierzę – dodaje trener Polski U-21.

 

Polowanie na Szymona

Teoretycznie lepiej wygląda sytuacja ze wspomnianym Szymonem Żurkowskim, ale tak jest tylko na pierwszy rzut oka. Pomocnik Górnika wystąpił w 4 z 5 wiosennych meczów zabrzan, ale ma problemy zdrowotne, przez co w dwóch ostatnich meczach nie był w stanie rozegrać przynajmniej 60 minut na boisku. – Polowanie na niego w lidze trwa. Byłem na meczu Górnika we Wrocławiu i widziałem te faule. Szymon ma problemy z barkiem, widać, że nie jest sobą. To taki typ piłkarza, że gdy nie jest w pełni sił i w optymalnej formie to od razu odbija się na jego dyspozycji. Jest nadzieja, że do meczu z Litwo się wyleczy. Wybieram się na piątkowy mecz do Zabrza by porozmawiać z Szymkiem i pozostałymi kadrowiczami z Górnika – przyznaje Michniewicz, dla którego pocieszeniem jest postawa pozostałych reprezentantów z zabrzańskiego klubu. - Pawła Bochniewicza mam teraz bliżej do obserwacji niż we Włoszek. On gra wszystko, podobnie, jak Tomek Loska czy Mateusz Wieteska – mówi trener.

 

Szansa dla Karola

Generalnie jednak Czesław Michniewicz w tym roku ma więcej powodów do zmartwień niż do zadowolenia. – Jest oczywiście grupa zawodników, która ma pewne miejsce w swoich zespołach, ale co kolejkę dowiaduję się o kłopotach piłkarzy, którzy byli w kadrze, albo w kręgu zainteresowań – mówi Michniewicz, którego trudne wybory czekają zwłaszcza w formacji ataku. – Jeśli chodzi o napastników to kandydatów jest sześciu, ale tylko trzech gra. Karol Świderski się ostatnio rozchorował, Paweł Tomczyk ma rozcięty palec i nie zagrał na inaugurację I ligi, Adam Buksa narzeka na problemy z plecami. Dlatego oglądamy wielu zawodników – mówi selekcjoner „młodzieżówki”.
Z tego powodu spore szanse na debiut w kadrze do lar 21 ma Karol Angielski. Napastnik Piasta tej wiosny gra regularnie. - Napastników rozlicza się z goli, a on jeszcze w tym roku nie trafił. Jest jednak w dobrej kondycji fizycznej gra i już podczas zimowych przygotowań go obserwowaliśmy. Karol jest w grupie 5,6 napastników, ale powołanie otrzyma 4. Musi walczyć i strzelać – mówi Czesław Michniewicz, który na razie ogłosił jedynie nazwiska 4 piłkarzy z klubów zagranicznych, którzy przyjadą na zgrupowanie przed meczem z Litwą w Lublinie (27.03 o 18.00). W tym gronie jest Kamil Grabara, Jan Bednarek, Bartosz Kapustka i Dawid Kownacki, co oznacza, że wśród napastników wolne będą maksymalnie jeszcze 3 miejsca. Najbliższa ligowa kolejka może być więc niezwykle istotna dla młodzieżowych reprezentantów Polski.

 

 

 

Wiosna w wykonaniu śląskich kadrowiczów
Tomasz Loska (Górnik Zabrze) – 5 meczów i 440 minut.
Paweł Bochniewicz (Górnik Zabrze) – 5 meczów i 440 minut.
Mateusz Hołownia (Ruch Chorzów) – 1 mecz i 90 minut.
Mateusz Wieteska (Górnik Zabrze) – 4 mecze i 331 minut.
Patryk Dziczek (Piast Gliwice) – 0 meczów i 0 minut.
Szymon Żurkowski (Górnik Zabrze) – 4 mecze i 276 minut.
Paweł Tomczyk (Podbeskidzie Bielsko-Biała) – 0 meczów i 0 minut.

 

Z tej samej kategorii