Zadłużenie Górnika zmniejszyło się o blisko 8 milionów!

GORNIK ZABRZE - SLASK WROCLAW
 źródło: Pressfocus

To efekt dojścia do porozumienia gminy z firmą Allianz Polska. To duża ulga w finansach spółki.

Górnik, a w zasadzie właściciel klubu, czyli gmina, doszła do porozumienia z Allianz Polska na temat spłaty potężnego zadłużenia jakie spółka miała wobec byłego właściciela.

 

Wszyscy zadowoleni
Kilka lat temu, kiedy związek Górnika z ubezpieczycielem w zasadzie „wygasał”, klub pożyczył od Allianz Polska potężną sumę 16 milionów złotych, co sprawiło, że znacznie wzrosło zadłużenie spółki. Kiedy w firmie zmienił się zarząd i zabrakło w niej ludzi doskonale pamiętających czasy, gdy Allianz był właścicielem Górnika, istniało spore ryzyko, że pożyczkodawca upomni się o pieniądze.
Już jakiś czas temu strony doszły do porozumienia, że część długo zostanie spłacona w formie reklamy na koszulkach. To nie przypadek, że piłkarze Górnika wciąż grają z napisem „Allianz” na strojach. I tak będzie jeszcze przez jakiś cza, bowiem miasto Zabrze zawarło z byłym właścicielem umowę, na podstawie której długo został zamieniony na umowę reklamową. To oznacza, że z potężnego długu Górnika zniknęło blisko osiem milionów złotych, bo tyle spółka była jeszcze winna Allianz Polska. Nic dziwnego, że na Roosevelta tę informację przyjęto do głębokim oddechem ulgi. „Papiery” wyglądają znacznie lepiej, bowiem było to zadłużenie krótkoterminowe, które zawsze jest bardzo kłopotliwe. Pojawiają się głosy, że druga strona też jest z takiego rozwiązania zadowolona.

 

Spadki zamiast tytułu
Umowa jest tak skonstruowana, że Górnik będzie musiał grać z logo „Allianz” dłużej w wypadku braku awansu do ekstraklasy. I krócej, gdyby jednak drużyna wróciła do elity. Wtedy roczna kwota za reklamę ujęta umową jest znacznie wyższa. Ponoć strony nie wykluczyły dalszej współpracy, także finansowej. Chodzi przede wszystkim o wsparcie szkolenia młodzieży.
Przypomnijmy, że Allianz Polska związał się z Górnikiem 31 maja 2007 roku, stawiając przy okazji warunek wybudowania nowego stadionu na minimum 25000 miejsc, co miało być gwarantem powodzenia. - Górnik ma bardzo silną markę w Polsce, podobnie Allianz. Wierzę, że wspólnie uda nam się osiągnąć sukces sportowy na miarę legendy tego klubu. Nasz cel to mistrzostwo Polski na mistrzostwa Europy w roku 2012 - mówi wtedy Michael Mueller, wiceprezes zarządu Allianz Polska. Od tego czasu minęło ponad dziewięć lat. Mueller w firmie już nie pracuje, a Górnik dwa razy spadł z ligi. Po raz pierwszy w 2009 roku, po raz drugi pół roku temu.
W bardzo trudnej sytuacji klub przejęła na swój „garnuszek” gmina, z blisko 20-milionowym długiem w spadku. Było to wiosną 2011 roku. Od tego czasu prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik nie jest skłonna oddać klubu prywatnemu inwestorowi. Inna rzecz, że w ciągu minionych pięciu lat nikt, kto dawałby gwarancję wyprowadzenia Górnika na prostą i „wpompowania” w klub sporych pieniędzy, do ratusza nie zapukał.

 

Komentarze (10)

Napisz komentarz
No photo
No photo~FAN Użytkownik anonimowy
~FAN :
No photo~FAN Użytkownik anonimowy
Allianz to inna bajka, dla mnie osobiście zatrudnienie Kasperczaka, a z nim niejakiego Gorawskiego i Straka to była KATASTROFA....kolejny rok w pierwszej lidze dobrze nam zrobi, wyczysci się wszystko do zera.... zwłaszcza nie zatrudnia emerytów, tylko dalej będą stawiać na młodych...
23 gru 16 09:37 | ocena:67%
Liczba głosów:12
67%
33%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Adam Użytkownik anonimowy
~Adam
No photo~Adam Użytkownik anonimowy
do ~Greg :
No photo~Greg Użytkownik anonimowy
23 gru 16 10:56 użytkownik ~Greg napisał
Patologia. Takie kluby z takimi długami powinni zaczynać od kluby B, a nie zebrać od miasta żeby ich utrzymywało. A jak są niezdolni do funkcjonowania to rozwiązać klub.
Patologią to synku jest twoje życie. Skoro nie znasz sytuacji to sie nie wypowiadaj , a nie pisz głupot
23 gru 16 11:45 | ocena:67%
Liczba głosów:12
67%
33%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Obiektywny Użytkownik anonimowy
~Obiektywny :
No photo~Obiektywny Użytkownik anonimowy
Ten klubik jest rekordzistą ale w długach dwa dni temu czytałem że mają dostać 2,5miliona bo muszą uregulować płatności żeby dostać licencję ale nie wszyscy jeszcze trener albo trenerzy kto to wie czy ktoś napisze prawdę ile ten klubik ma długu czy to jest tajemnica
23 gru 16 10:49 | ocena:69%
Liczba głosów:16
31%
69%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii