Liczby z Roosevelta, czyli sezon w przekroju

Ilu widzów oglądało mecze Górnika na Arenie Zabrze, z iloma golami Igor Angulo został królem strzelców I ligi, ilu obcokrajowców grało w rundzie wiosennej? Podsumowujemy w liczbach udany sezon dla 14-krotnego mistrza Polski.

Gornik Zabrze - GKS Katowice
 fot. Lukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

To był rok wielkich emocji dla Górnika Zabrze i jego kibiców. Wszystko zakończyło się dobrze, upragnionym powrotem do ekstraklasy. Poznaj liczby, które po części oddają to, jak wyglądał sezon zabrzan.

 

1 – tylko rok trwała banicja Górnika na zapleczu ekstraklasy. Podobnie było w przypadku dwóch wcześniejszych spadków, w 1978 i 2009 roku.

4 – tyle razy Marcin Brosz wprowadzał swoje drużyny do wyższej klasy rozgrywkowej. Tak było z Polonią Bytom, Koszarawą Żywiec, Piastem Gliwice i teraz z Górnikiem. Identyczna cyfra dotyczy awansów Górnika do najwyższej klasy. Pierwszy raz w 1955 roku, potem w 1979, 2010 i 2017 r.

5 – tylu młodzieżowców kończyło ostatni mecz sezonu w Puławach. Na boisku znajdowali się wówczas Tomasz Loska, Maciej Ambrosiewicz, Szymon Żurkowski, Bartłomiej Olszewski i Marcin Urynowicz.

6 – seria wygranych meczów z rzędu, która zdarzyła się na finiszu rozgrywek Nice I ligi, pozwoliła drużynie na przesunięcie się z 9 na 2 miejsce. A to automatycznie wiązało się z awansem.

7 – tylu obcokrajowców grało w Górniku w rundzie wiosennej. To: Igor Angulo, Dani Suarez, Denis Janco, David Ledecky, Meik Karwot, Sandy Arcon i Oleksandr Szeweluchin. Jesienią występowali ponadto: Roman Gergel, Erik Grendel i Armin Ćerimagić.

11 – tyle asyst ma na koncie Rafał Kurzawa. Zabrzański pomocnik dołożył do podań otwierających drogę do bramki 4 gole.

12 – tyle razy bramkarze Górnika zachowywali czyste konto.

13 – to minuty, które spędził na boisku w całym sezonie Rafał Wolsztyński. Nikt w zespole nie miał mniejszej liczby minut. Gdyby nie wcześniejsza kontuzja młodszy z bliźniaków z pewnością częściej pojawiałby się na boisku.

17 – to liczba bramek Igora Angulo, która pozwoliła mu zdobyć tytuł króla strzelców. Drugi na liście snajperów, Jakub Świerczok był gorszy o jedno trafienie.

53 – tyle bramek w całym sezonie zdobyli piłkarze Górnika. Lepszym wynikiem mogła się pochwalić tylko Chojniczanka (54), która skończyła rozgrywki na 5 miejscu.

204 481 – tylu widzów oglądało mecze Górnika na Arenie Zabrze. Do tego wyniku nie zbliżyła się żadna drużyna z Nice I ligi.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~gliwiczaninUżytkownik anonimowy
~gliwiczanin :
No photo~gliwiczaninUżytkownik anonimowy
Na meczach z Legią i Wisłą komplety pewne jak w szwajcarskim BANKU. Masa ludzi mnie się pyta o to jak kupić karnet/bilet na Górnika bo od lat nie chodzili a teraz po tym co widzieli w Polsacie na meczach z GKS i PBB sami chętnie się wybiorą. Na trybunach jest EUROPA oby jeszcze taką drużynę zbudowali.
16 cze 17 14:07 | ocena:90%
Liczba głosów:10
90%
10%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
I N O _ K.S.\G/.K.S. - GÓrNIK jest Najlepszy !!!
15 cze 17 22:04 | ocena:100%
Liczba głosów:13
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii