32 miliony mają wzmocnić Górnika, także jego szanse na ekstraklasę

Stadion Gornika Zabrze
 fot. Rafal Rusek  /  źródło: Pressfocus

Na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Zabrze sporo czasu poświęcono przyszłości Górnika. O 32 miliony zostanie podniesiony kapitał spółki.

Wszystko przy okazji dyskusji nad uchwałą w w sprawie „określenia zasad zbywania, nabywania i wykupu obligacji komunalnych, które Miasto Zabrze zamierza wyemitować w 2017 roku w wysokości 43.000.000 zł”. Obligacje będą wyemitowane w sześciu seriach, wszystkie nie później niż do 29 grudnia tego roku. Ich wykup nastąpi w sześciu terminach. Pierwszy wyznaczono na rok 2021, a ostatni na 2027.
Dla Górnika najważniejsza jest informacja, że kapitał spółki zostanie do czerwca tego roku podniesiono o 32 miliony złotych. Z tego nieco ponad cztery miliony ma trafić do klubu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Jest to związane z koniecznością spłaty zadłużenia. To warunek niezbędny, aby ubiegać się o licencję na nowy sezon. Gmina będzie w kolejnych latach spłacać wyżej wymienioną kwotę.

 

Gliwice też pomagają
Zabrzańska opozycja zarzucała, że już raz ratowano klub w trudnej sytuacji, jednak plan naprawczy przedstawiony przez zarząd Górnika ponad dwa lata temu - wtedy nastąpiła emisja obligacji, których wykup gwarantuje miasto – nie został wprowadzony w życie. Inna rzecz, że wówczas pieniędzy nie wystarczyło nawet na uregulowanie wszystkich należności, nie mówiąc już o zaspokojeniu bieżących kosztów utrzymania klubu. Dlatego bardzo szybko zaczęły się pojawiać kolejne zobowiązania, których Górnik nie był w stanie na bieżąco realizować. Tym bardziej, że bardzo wysoki był koszt utrzymania pierwszej drużyny. Ostatecznie jednak radni uznali wczoraj, że Górnikowi jeszcze raz trzeba pomóc. Powołano się na przykład sąsiednich Gliwic, gdzie rok w rok miasto przeznacza w budżecie około 7 milionów złotych na Piast. Budżet Zabrza jest co prawda znacznie mniejszy niż Gliwic, jednak Górnik jest wizytówką miasta i wymaga wsparcia. Ale też lepszej kontroli wydawanych pieniędzy.

 

Będzie „górka”
Część z kwoty, która wpłynie na konto Górnika zostanie przeznaczona na spłatę długu, jednak – co dla obecnego zarządu jest najważniejsze - w końcu będzie „górka”, która pozwoli złapać finansowy oddech i w dłuższej perspektywie zapewni Górnikowi płynność finansową. Powinno być to o tyle łatwiejsze, że po spadku do I ligi o kilka milionów obniżono koszty. Przy okazji radni usłyszeli, że celem Górnika jest włączenie się drużyny do walki o powrót do ekstraklasy jeszcze w tym sezonie, co jednak biorąc pod uwagę miejsce zabrzan w tabeli i stratę do lidera, nie będzie prostym zadaniem, i zostało to przyjęte z dużą rezerwą.
Dodajmy, że Górnik jeszcze w pierwszej połowie roku bardzo liczy na zwiększenie przychodów ze sprzedaży biletów. Akurat to jest realne, skoro na Roosevelta przyjadą GKS Tychy, Zagłębie Sosnowiec, GKS Katowice i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Najważniejsze będzie jednak to, czy - i kiedy - Górnik faktycznie włączy się do walki o awans. Jeżeli to się uda, to wiosenna frekwencja na Roosevelta faktycznie powinna być bardzo wysoka.

 

 

Komentarze (8)

Napisz komentarz
No photo
No photo~giwczaninUżytkownik anonimowy
~giwczanin
No photo~giwczaninUżytkownik anonimowy
do ~opel:
No photo~opelUżytkownik anonimowy
14 lut 14:09 użytkownik ~opel napisał
Comment removed due to violation of forum rules.
Zabrze jest mniejsze ale Górnik jest większy. Zabrze dochody 600 mil zł a Gliwice dochody 900 mil zł.Pytanie brzmi inaczej dlaczego Gliwice pompują kasę w twór z Szobiszowic który nawet w Gliwicach ma garstkę kibiców. Ja GLIWICZANIN muszę płacić podatki na klub któremu nie kibicuje. Ja i moja cała rodzina + 90% przyjaciół i znajomych z Gliwic kibicowaliśmy,kibicujemy i kibicować będziemy nawet w 4 lidze Górnikowi bo to był zawsze klub nie tylko Zabrza ale całej Polski. To był klub górniczy na którego pracowały całe rodziny górnicze z wielu miast Śląska.
14 lut 14:24 | ocena:66%
Liczba głosów:68
66%
34%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Kibic od zawszeUżytkownik anonimowy
~Kibic od zawsze :
No photo~Kibic od zawszeUżytkownik anonimowy
Pieniędzy nie daje miasto tylko pożycza bank, miasto jest gwarantem. Gdyby taka sytuacja nie miała miejsca klub upada a wtedy dopiero miasto ma problem bo musi spłacić gwarantowane już wcześniej zobowiązania. Trzeba postawić klub na nogi, aby był w stanie sam się finansować to i właściciel (gwarant) nie będzie musiał niczego spłacać. Bardzo dobra decyzja
14 lut 10:51 | ocena:76%
Liczba głosów:33
76%
24%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~GorolUżytkownik anonimowy
~Gorol :
No photo~GorolUżytkownik anonimowy
Miejsce Gornika jest w Ekstraklasie, i Gieksy tez! Nie wierze, zeby slaskie chlopaki sportowo odstawali od grajkow z innych stron . Tylko tych 'dzialaczow, dyrektorow-pirdzistolkow i managerow za duzo tam. Pogonic z tych biur to zaraz sie zrobi miejsce dla dobrej pilki.
14 lut 18:46 | ocena:80%
Liczba głosów:20
80%
20%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii