Górnik Zabrze musi poszukać środkowych obrońców

Do pierwszego ligowego meczu w tym roku jeszcze prawie miesiąc czasu, ale w Zabrzu już muszą główkować nad tym, jak w inauguracyjnym spotkaniu z Wisłą Płock 9 lutego zestawić środek obrony.

Pilka nozna. Puchar Polski. Gornik Zabrze - Chojniczanka Chojnice. 28.11.2017
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

Ostatnie ligowe spotkanie w zeszłym roku z Cracovią, z wielu względów było dla zabrzan fatalne. Nie chodzi już tylko o porażkę 0:4, ale też o konsekwencje i kartki, które zobaczyli wtedy Mateusz Wieteska oraz Dani Suarez. Ten pierwszy otrzymał z „Pasami” czwartą żółtą kartkę w tym sezonie, która wyłącza go z grania w kolejnym ligowym starciu. Podobnie jest z Suarezem. W spotkaniu z krakowianami hiszpański defensor zobaczył dwie żółte, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Jeśli chodzi o liczbę kar, to Suarez jest w niechlubnej czołówce ligowych brutali, po jesieni ma na koncie 8 żółtych i dwie czerwone kartki. Podobnie jak Wieteska, również i on nie będzie mógł zagrać za miesiąc przeciwko Wiśle z Płocka.

 

Szukanie wśród swoich

Kogo w takim razie trener Marcin Brosz wystawi w pierwszym tegorocznym ligowym meczu na środku defensywy? – To pytanie do trenera. Moja opinia jest jednoznaczna, w okresie przygotowawczym, kiedy w perspektywie jest trudne wyjazdowe spotkanie, tak trzeba zgrać ze sobą duet środkowych obrońców, żeby nie było problemów – podkreśla Stanisław Oślizło. Wieloletni kapitan Górnika i jeden z najlepszych stoperów w historii polskiej piłki dodaje.

 

– Kiedy latem trafił do nas Michał Koj, to, jak dobrze pamiętam zaczynał na pozycji stopera. Jest to alternatywa. To jedna rzecz, kolejna, to znalezienie drugiego zawodnika na tę pozycję. Moim zdaniem powinno się szukać pośród tych graczy, których mamy. Jest na przykład Szymon Matuszek, który gra wprawdzie jako defensywny pomocnik, ale w roli środkowego obrońcy też na pewno by sobie poradził. Trzeba będzie jednak szukać zastępstwa za niego do środka pola, no ale tutaj jest na przykład Maciej Ambrosiewicz – mówi była wielka gwiazda Górnika.

 

Stanisława Oślizłę pytamy, co w takim razie z lewą obroną, gdzie „etat” ma przecież Koj? – Jest Karwot, który na pewno ma umiejętności, żeby grać, ale musi się wziąć za siebie, bo w ostatnim czasie mocno się zaniedbał i przez to grzał ławę – zaznacza Stanisław Oślizło.

 

Młodzi mają czas

Na obozie w czeskiej miejscowości Krawarze, gdzie od poniedziałku trenują „górnicy”, jest też grupa młodych graczy. Są wśród nich środkowi obrońcy. To dobrze rokujący 18-letni Adrian Gryszkiewicz z Gwarka Zabrze i jego równolatek z rezerw Górnika Kamil Surowiec. O tym pierwszym w samych superlatywach wypowiada się trener Janusz Kowalski, który wychował niejednego świetnego ligowego gracza. O Surowcu pozytywnie mówi zaś doświadczony Marcin Bochynek, który jak nikt, ma oko do znajdowania piłkarskich talentów. W perspektywie jest też transfer młodzieżowego reprezentant Polski Pawła Bochniewicza, ostatnio Udinese.

 

- Stawianie na tak młodych graczy w tak poważnej misji, to coś, co przekraczałoby ich możliwości. Spójrzmy na przykład Żurkowskiego, który ma takie papiery na granie, a jak trafił do Górnika z Gwarka, to też trochę czasu mu zajęło zanim wskoczył do składu. Jak mówię, trzeba będzie szukać spośród tych zawodników, których sztab szkoleniowych ma i zna, a ten miesiąc trzeba będzie wykorzystać na maksymalne zgarnie wszystkiego – podkreśla Stanisław Oślizło.

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~dinoUżytkownik anonimowy
~dino
No photo~dinoUżytkownik anonimowy
do ~Janek:
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
10 sty 12:44 użytkownik ~Janek napisał
Poważna sprawa spędza sen z powiek kibicom światowego futbolu.
Ty to mosz synek chyba problem z mózgiem ,ciebie widać pod każdym postym , ty się normalnie onanizujesz takimi wiadomosciami , skocz do biedronki i kup sobie kilka kilogramów mózgu i wymień ,nos tobą jest coraz gorzej
10 sty 13:21 | ocena:91%
Liczba głosów:11
91%
9%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KIBICUżytkownik anonimowy
~KIBIC :
No photo~KIBICUżytkownik anonimowy
DINO MOZGU TO JANEK NIEMA OD TEGO TRZEBA ZACZAC BO POMYJE WYLEWA JAKA TO SLABA LIGA JAKIE TO DNO WSZSTKO ALE NAJWIECEJ KOMENTARZY JEST OD NIEGO JAK KOMUS CS NIE PASUJE TO WYPOWIE SIE RAZ I WIECEJ NIE WCHODZI ALE ON JEST JEBN... I JEGO TA LIGA KRECI JAK MALO KOGO
10 sty 14:39 | ocena:83%
Liczba głosów:6
83%
17%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
Poważna sprawa spędza sen z powiek kibicom światowego futbolu.
10 sty 12:44 | ocena:94%
Liczba głosów:17
6%
94%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii