Górnik Zabrze pod lupą PZPN. Niedozwolone zakłady bukmacherskie?

Wisla Pulawy - Gornik Zabrze
 fot. Wojciech Szubartowski  /  źródło: Pressfocus

Polski Związek Piłki Nożnej bada, czy ktoś wpływał na wyniki meczów Górnika Zabrze w ostatnim sezonie. Blog "Piłkarska Mafia" informuje, że chodzi o podejrzenie niedozwolonych zakładów bukmacherskich.

Choć do rozpoczęcia rozgrywek ekstraklasy został niecały tydzień, nie milkną jeszcze echa awansu Górnika Zabrze do najwyższej klasy rozgrywkowej. 14-krotny mistrz Polski promocję wywalczył sobie dzięki świetnej formie w drugiej części rundy wiosennej, wygrywając sześć meczów z rzędu. Podopieczni Marcina Brosza zakończyli rozgrywki I ligi na drugim miejscu, wyprzedzając trzecie Zagłębie Sosnowiec o jeden punkt.

 

Choć wywalczenie awansu w takich okolicznościach z reguły budzi podziw, nie brakowało osób, zdaniem których postawa Górnika w minionym sezonie mogła budzić podejrzenia. Prezes PZPN, Zbigniew Boniek w czerwcowym wywiadzie dla Polsatu Sport stwierdził, że zabrzanie zaczęli grać lepiej dopiero wtedy, kiedy w klubie zrezygnowano z doświadczonych graczy.

 

- Czy wyjechać sobie do Czech i obstawić, że moja drużyna przegra to nie jest taki duży wysiłek? Drużyna Górnika Zabrze w pewnym momencie zaczęła stawiać na młodych. (...) Jak grali starzy to zdarzały się dziwne wyniki. Nic nie chcę sugerować, ale czujnym trzeba być - mówił szef polskiej piłki.

 

Na słowach cała sprawa się nie zakończyła. Blog "Piłkarska Mafia" poinformował dziś, że rzecznik dyscyplinarny PZPN, Adam Gilarski wszczął postępowanie sprawdzające w sprawie Górnika. Gilarski ściąga od zakładów bukmacherskich informacje dotyczące meczów zabrzan w I lidze. Po ich przeanalizowaniu ma zdecydować czy ktoś (i kto) wpływał na przebieg meczów 14-krotnego mistrza Polski. Postępowanie ma się zakończyć pod koniec lipca tego roku.

Komentarze (28)

Napisz komentarz
No photo
No photo~PG.G - P(i)astuch Geyowice GeytUżytkownik anonimowy
~PG.G - P(i)astuch Geyowice Geyt :
No photo~PG.G - P(i)astuch Geyowice GeytUżytkownik anonimowy
Afera korupcyjna Piasta Gliwice

W trakcie śledztwa w sprawie największej w historii polskiego futbolu ujawnionej afery korupcyjnej pojawił się także wątek dotyczący Piasta Gliwice.

Klub był podejrzany o próbę ustawienia wyniku meczu ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w sezonie 2004/2005 (23 października 2004, 2:1).

21 lipca 2005 Wydział Dyscypliny PZPN (WD PZPN) za niedozwolone spotkanie sędziów i obserwatora z przedstawicielami GKS Piast Gliwice przed meczem o mistrzostwo ll ligi ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, nałożył na klub kary dyscyplinarne:

karę finansową w wysokości 100 tysięcy złotych
karę dodatkową w postaci pozbawienia 10 punktów w rozgrywkach ll ligi sezonu 2005/2006.
Ówczesny prezes klubu Marcin Żemaitis ukarany został karą dożywotniej dyskwalifikacji (kara została uchylona w całości przez Związkowy Trybunał Piłkarski 26 kwietnia 2005)[potrzebny przypis], obserwator meczu Aleksander Suchanek – karą dyskwalifikacji na 5 lat, trzech sędziów prowadzących spotkanie reprezentujących Wielkopolski ZPN – główny Zbigniew Rutkowski karą wykluczenia z PZPN i asystenci Robert Hałaburda oraz Hieronim Twardosz karą dyskwalifikacji na okres 2 lat. Odwołanie klubu oraz sędziów Hałaburdy i Twardosza od orzeczenia WD PZPN zostało oddalone 13 stycznia 2006 przez Komisję Odwoławczą PZPN a 26 kwietnia tego samego roku Związkowy Trybunał Piłkarski oddalił kasację od orzeczenia Komisji Odwoławczej złożoną przez ukaranych.

25 lutego 2011 roku za czyny korupcyjne w czasach pracy w Piaście Gliwice WD PZPN ukarał trenera Jacka Zielińskiego karą 2 lat dyskwalifikacji w zawieszeniu na 3 lata oraz dodatkowo karą finansową w wysokości 30 tys. złotych.
8 lip 18:14 | ocena:91%
Liczba głosów:11
91%
9%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Hrabia Jamiński z rodu SasUżytkownik anonimowy
~Hrabia Jamiński z rodu Sas :
No photo~Hrabia Jamiński z rodu SasUżytkownik anonimowy
Sprzedawali mecze, podkładali się,
pytam, cóż to jest podłożyć się w meczu wobec podkładania się mojej żony pod klientów na A4 pod Gliwicami ?
- żeby nie było że zarabia miliony i ma samych królewiczów ale robi to za dwie dychy alaskę nawet za dychę i to przeważnie Ukraińcom albo brudnym Rumunom czy Bułgarom, czasami też Turcy się zjawią, o fuu.... to jest dopiero sprzedawanie się błeeee.....
8 lip 17:59 | ocena:76%
Liczba głosów:33
76%
24%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~gliwiczaninUżytkownik anonimowy
~gliwiczanin
No photo~gliwiczaninUżytkownik anonimowy
do ~Jola z Krakowa. :
No photo~Jola z Krakowa. Użytkownik anonimowy
8 lip 16:58 użytkownik ~Jola z Krakowa. napisał
Comment removed due to violation of forum rules.
Ukraińcu z Szobiszowic to twój zakładany przez UB i UPA klub jest kompromitacją i nie podszywaj się pod kogoś z Krakowa bo cuchniesz Banderą na kilometr.
8 lip 17:46 | ocena:100%
Liczba głosów:8
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii