Górnik Zabrze pod lupą PZPN. Niedozwolone zakłady bukmacherskie?

Polski Związek Piłki Nożnej bada, czy ktoś wpływał na wyniki meczów Górnika Zabrze w ostatnim sezonie. Blog "Piłkarska Mafia" informuje, że chodzi o podejrzenie niedozwolonych zakładów bukmacherskich.

Wisla Pulawy - Gornik Zabrze
 fot. Wojciech Szubartowski  /  źródło: Pressfocus

Choć do rozpoczęcia rozgrywek ekstraklasy został niecały tydzień, nie milkną jeszcze echa awansu Górnika Zabrze do najwyższej klasy rozgrywkowej. 14-krotny mistrz Polski promocję wywalczył sobie dzięki świetnej formie w drugiej części rundy wiosennej, wygrywając sześć meczów z rzędu. Podopieczni Marcina Brosza zakończyli rozgrywki I ligi na drugim miejscu, wyprzedzając trzecie Zagłębie Sosnowiec o jeden punkt.

 

Choć wywalczenie awansu w takich okolicznościach z reguły budzi podziw, nie brakowało osób, zdaniem których postawa Górnika w minionym sezonie mogła budzić podejrzenia. Prezes PZPN, Zbigniew Boniek w czerwcowym wywiadzie dla Polsatu Sport stwierdził, że zabrzanie zaczęli grać lepiej dopiero wtedy, kiedy w klubie zrezygnowano z doświadczonych graczy.

 

- Czy wyjechać sobie do Czech i obstawić, że moja drużyna przegra to nie jest taki duży wysiłek? Drużyna Górnika Zabrze w pewnym momencie zaczęła stawiać na młodych. (...) Jak grali starzy to zdarzały się dziwne wyniki. Nic nie chcę sugerować, ale czujnym trzeba być - mówił szef polskiej piłki.

 

Na słowach cała sprawa się nie zakończyła. Blog "Piłkarska Mafia" poinformował dziś, że rzecznik dyscyplinarny PZPN, Adam Gilarski wszczął postępowanie sprawdzające w sprawie Górnika. Gilarski ściąga od zakładów bukmacherskich informacje dotyczące meczów zabrzan w I lidze. Po ich przeanalizowaniu ma zdecydować czy ktoś (i kto) wpływał na przebieg meczów 14-krotnego mistrza Polski. Postępowanie ma się zakończyć pod koniec lipca tego roku.

Komentarze (28)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Majstersztyk GÓRNIKAUżytkownik anonimowy
~Majstersztyk GÓRNIKA :
No photo~Majstersztyk GÓRNIKAUżytkownik anonimowy
No niezłe tumany w tym PZPNie i w tej mafii piłkarskiej.Jak już chcą cokolwiek wszczynać,to niech wszczynają postępowanie wobec podejrzanych zawodników,a nie pisząc w mediach,że Górnik Zabrze jako klub ma problem.Górnik Zabrze jako klub nie ma problemu,a wręcz jest wielki,bo awansować w towarzyszących okolicznościach z podejrzeniem,że własne synki sprzedają mecze to jest majstersztyk! ,że klub potrafił awansować pomimo tego,że przegrywał w dziwnych okolicznościach!!!...Sosnowiec,Legnica nie umiały zrobić awansu pomimo tego,że im własni zawodnicy meczów nie sprzedawali!
9 lip 17 18:52 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~PG.G - P(i)astuch Geyowice GeytUżytkownik anonimowy
~PG.G - P(i)astuch Geyowice Geyt :
No photo~PG.G - P(i)astuch Geyowice GeytUżytkownik anonimowy
Afera korupcyjna Piasta Gliwice

W trakcie śledztwa w sprawie największej w historii polskiego futbolu ujawnionej afery korupcyjnej pojawił się także wątek dotyczący Piasta Gliwice.

Klub był podejrzany o próbę ustawienia wyniku meczu ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w sezonie 2004/2005 (23 października 2004, 2:1).

21 lipca 2005 Wydział Dyscypliny PZPN (WD PZPN) za niedozwolone spotkanie sędziów i obserwatora z przedstawicielami GKS Piast Gliwice przed meczem o mistrzostwo ll ligi ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, nałożył na klub kary dyscyplinarne:

karę finansową w wysokości 100 tysięcy złotych
karę dodatkową w postaci pozbawienia 10 punktów w rozgrywkach ll ligi sezonu 2005/2006.
Ówczesny prezes klubu Marcin Żemaitis ukarany został karą dożywotniej dyskwalifikacji (kara została uchylona w całości przez Związkowy Trybunał Piłkarski 26 kwietnia 2005)[potrzebny przypis], obserwator meczu Aleksander Suchanek – karą dyskwalifikacji na 5 lat, trzech sędziów prowadzących spotkanie reprezentujących Wielkopolski ZPN – główny Zbigniew Rutkowski karą wykluczenia z PZPN i asystenci Robert Hałaburda oraz Hieronim Twardosz karą dyskwalifikacji na okres 2 lat. Odwołanie klubu oraz sędziów Hałaburdy i Twardosza od orzeczenia WD PZPN zostało oddalone 13 stycznia 2006 przez Komisję Odwoławczą PZPN a 26 kwietnia tego samego roku Związkowy Trybunał Piłkarski oddalił kasację od orzeczenia Komisji Odwoławczej złożoną przez ukaranych.

25 lutego 2011 roku za czyny korupcyjne w czasach pracy w Piaście Gliwice WD PZPN ukarał trenera Jacka Zielińskiego karą 2 lat dyskwalifikacji w zawieszeniu na 3 lata oraz dodatkowo karą finansową w wysokości 30 tys. złotych.
8 lip 17 18:14 | ocena:92%
Liczba głosów:12
92%
8%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~MarcinUżytkownik anonimowy
~Marcin
No photo~MarcinUżytkownik anonimowy
do ~ANDRUS:
No photo~ANDRUSUżytkownik anonimowy
8 lip 17 18:46 użytkownik ~ANDRUS napisał
Zarówno GKS Katowice jak i Zagłębie Sosnowiec były przed Górnikiem Zabrze, ale jak widać żadna z tych drużyn nie awansowała do Ekstraklasy "puszczając" Górnika Zabrze. Czy jest to "zbieg okoliczności" , czy też "układanka" tabeli. Ja takiej wiedzy nie ma
Dosyc prymitywne rozumowanie..........napoczatku rozgrywek przed Gornikiem by looking bodajze 14 zespolow,czytoznaczyze wszystkie siepodlozyly ????? Skutkiem awansu Gornika bylo pozbycie sie lewych pilkarzy I posawienie namlodziez z ambicjami.Troche logiki I pomyslunku w rozumowaniu- ale widac nie wszyscy to porafia .
9 lip 17 08:57 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii