Geza Kalocsay - Węgier, który lubił się bawić

Geza Kalocsay (na zdjęciu z lewej) uznawany jest za najlepszego trenera w historii Górnika. – To on zrobił z nas europejską drużynę.

Gornik
 źródło: własne

Gdyby został dłużej, lub zaczął z nami pracować wcześniej, myślę, że zdobylibyśmy europejski puchar i więcej niż raz zagralibyśmy w finale – mówi Włodzimierz Lubański, największa gwiazda polskiej piłki przełomu lat 60. i 70. XX wieku o Gezie Kalocsay.

 

Czechosłowacja i Węgry

Kalocsay urodził się 20 lipca 1914... lub 30 maja 1913 roku w Berehovie. Obie daty pojawiały się w oficjalnych dokumentach. Berehove to miasteczko na Rusi Zakarpackiej, wówczas część monarchii austro-węgierskiej. Młody Geza grał w piłkę, ale nie zaniedbywał nauki. Studia prawnicze rozpoczął w Pradze na Uniwersytecie Karola, a skończył w Budapeszcie. Kilka lat pracował nawet w swoim zawodzie.
Piłkarską karierę rozpoczął w 1932 roku w barwach Sparty Praga. W 1935 roku zespół zdobył Mitropa Cup. 9 kwietnia 1933 roku Kalocsay zadebiutował w reprezentacji Czechosłowacji w meczu z Austrią, a w 1934 roku pojechał z reprezentacją na mistrzostwa świata do Włoch. Na turnieju nie zagrał, jednak otrzymał srebrny medal – Czechosłowacja w finale uległa Włochom. W 1937 roku Kalocsay wyjechał do Francji. Grał w Olympique Lyon, a po powrocie na Węgry w Kispest FC, Ferencvaros TC i Ujpest. Świetny napastnik trafił do reprezentacji Węgier, w 1940 roku zaliczył dwa mecze.
Po wojnie został doskonałym trenerem. W latach 50. Kalocsay był asystentem Gustava Sebesza, twórcy „złotej jedenastki” Węgier, do dziś uznawanej za jedną z najlepszych drużyn w historii futbolu. Nie brak opinii, że to Kalocsay miał szkoleniowo największy wpływ na ukształtowanie tej wybitnej drużyny, która w 1954 roku została „tylko” wicemistrzem świata. W 1957 roku prowadził Standard Liege w meczach przeciwko Górnikowi podczas tournée zabrzan po zachodniej Europie.

 

Górnik

W sierpniu 1966 roku pojawił się przy Roosevelta. Włodarze Górnika uznali, że jeżeli klub ma wejść na wyższy poziom, to musi sięgnąć po fachowca z najwyższej półki. Węgier zapoczątkował grę systemem 4-4-2, pożegnał się też z kilkoma starszymi zawodnikami. W tym czasie grę w Górniku kończyli tak utytułowani zawodnicy jak Ernest Pohl czy Edward Olszówka, coraz rzadziej grał Roman Lentner, a z czasem Jerzy Musiałek. Trener „wyczarował” Alfreda Olka, ściągnął do zespołu Huberta Skowronka, wprowadzał do gry Jerzego Gorgonia, Jana Banasia, postawił na RaineraKuchtę. Wydawało się, że dwumecz z Manchesterem i awans do ćwierćfinału Pucharu Europy to dopiero zapowiedź wielkich sukcesów Górnika Kalocsay’a. Niestety, bojkot rozgrywek przez państwa Układu Warszawskiego w kolejnej edycji sprawił, że Górnik nie grał w pucharach jesienią 1968 roku, choć nie brak opinii, że był w stanie sięgnąć Puchar Zdobywców Pucharów. Zabrzanie byli zaliczani do grona kilkunastu najlepszych drużyn w Europie. W 1967 roku w tabeli wszech czasów Pucharu Mistrzów zajmowali miejsce przed… Barceloną.
Rok później Górnik z Węgrem na ławce rozpoczął marsz do finału. Zespół ograł grecki Olympiakos, a następnie silny Glasgow Rangers. Wtedy fani Górnika i sami piłkarze przeżyli szok.
Katowicki „Sport” 26 listopada 1969 roku zamieścił następującą informację: „Środowy mecz z Rangersami będzie ostatnim meczem dr. Gezy Kalocsay'a w roli opiekuna Górnika. Po trzech latach pracy, w pierwszych dniach grudnia wyjeżdża on do Budapesztu i przejmie batutę nad Ferencvarosem”. 30 listopada Węgier poprowadził Górnika do wygranej w 1/16 finału Pucharu Polski z Siemianowiczanką (2:0) i wyjechał do Budapesztu...

 

Nie doczekał finału

Dlaczego w najważniejszym momencie w historii Górnika, doszło do zmiany szkoleniowca? Węgier lubił się bawić i korzystać z przyjemności życia. Było tajemnicą poliszynela, że miał słabość do młodych kobiet, ale o tym mówiono od początku jego pobytu w Polsce. Może decydowała również polityka? Może uderzenie w trenera w chwili, kiedy Górnik na dobre dołączył do elity najlepszych klubów Europy, nie było dziełem przypadku? Po latach wyszło, że Węgier miał swoją teczkę w Służbie Bezpieczeństwa. Dla władz był elementem niepewnym politycznie.
Na stanowisku trenera zmienił go Michał Matyas, który poprowadził Górnika w zwycięskich pojedynkach z Lewskim i AS Roma, jednak finał z Manchesterem City na wiedeńskim Praterze przegrał. Piłkarze do dziś twierdzą, że z Kalocsay’em na ławce ograliby Manchester City. Proszono Węgra, by pomógł przygotować zespół do finałowego starcia, ale ten honorowo odmówił. Do Zabrza wrócił jeszcze na kilka tygodni wiosną 1971 roku, gdy jako konsultant pracował ze swoim rodakiem Ferencem Szuszą. Inna rzecz, że ten wybitny szkoleniowiec nigdzie nie zagrzał dłużej miejsca. Uwielbiał poznawać nowe miejsca, pracował na kilku kontynentach. Szkolił zespoły w Belgii, Algierii, Jugosławii, a nawet w Egipcie i Pakistanie.
Geza Kalocsay zmarł 26 września 2008 roku w Budapeszcie. Miał 94 lub 95 lat...

 

Z tej samej kategorii