Zbigniew Boniek: Efekt słabości prezesów

Jako pierwszy w bieżącym sezonie pracę stracił trener Legii, Jacek Magiera. Mistrzowie Polski nie awansowali do fazy grupowej ani Ligi Mistrzów, ani Ligi Europejskiej i to było przyczyną jego dymisji. A potem lawina zwolnień szkoleniowców nabierała rozpędu, w trakcie 19 kolejek rozdano osiem wilczych biletów.

Zbigniew Boniek
 fot. Piotr Matusewicz  /  źródło: Pressfocus

SPORT: Co jest przyczyną tego trenerskiego szaleństwa?
Zbigniew BONIEK: - Zmiany trenerów wynikają ze słabości prezesów. Ich niewiedzy. Nie znają się na piłce, na futbolowych realiach, więc łatwo dają się kierować, manipulować „podpowiadaczom”. Jednocześnie chcą szybko wskazać winnego braku wyników, więc najłatwiej zwalić winę na trenera i pozbawić go pracy.

Krótko mówiąc - to takie pójście na łatwiznę prezesów?
Zbigniew BONIEK: - Zdecydowanie tak, bo bardzo często te zmiany nie mają większego sensu. To nie są konstruktywne, rozsądne decyzje oparte na głębokich, rzeczowych analizach. To bezrefleksyjne działania bardziej o charakterze pijarowskim niż oparte na zdrowym rozsądku

Tak właśnie powinno to wyglądać, tymczasem klubowi działacze zmierzają w odwrotnym kierunku.
Zbigniew BONIEK: - Powtórzę - najłatwiej rozstrzelać trenera, bo funkcjonuje przekonanie, że jak trener przegra, to jest zły. Jak wygra, to dobry. Ja miałem taki dylemat po mistrzostwa Europy U-21 w Polsce. Turniej sportowo nie był dla nas udany, ale czy to oznaczało, że miałem wyrzucić z pracy trenera Marcina Dornę? Przecież to młody, inteligentny, fajny człowiek, który jeszcze może wiele dobrego zrobić dla polskiej piłki. Dlatego nie podziękowałem mu, tylko dałem mu inne stanowisko i niech się teraz tam spełnia.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~Sprawiedliwy Użytkownik anonimowy
~Sprawiedliwy :
No photo~Sprawiedliwy Użytkownik anonimowy
Redaktorku sprzedales roku temu Ruchu pseudo prezesowi i dalej trzymasz komitywe.......
16 gru 17 16:54 | ocena:100%
Liczba głosów:2
0%
100%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
Poziom ekstraklasy jest żałosny,zero szkolenia młodzieży,obcokrajowcy piątego sortu a za wszystko są winni trenerzy.Kluby ich wymieniają żeby jeszcze jakiś idiota na stadion przyszedł.
17 gru 17 08:26 | ocena:100%
Liczba głosów:1
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii