Ekstraklasa z 37 kolejkami, ale bez podziału punktów

To już pewne. Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zniesieniu w przyszłym sezonie podziału punktów po 30 kolejkach Ekstraklasy. Jednocześnie utrzymano podział na fazę zasadniczą i finałową.

Legia - Lechia
 fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

Podział punktów po 30 kolejkach sezonu był od samego początku istnienia formuły ESA37 tematem bardzo kontrowersyjnym. Nowy system wszedł w życie od sezonu 2013/2014 i wzbudzał skrajne emocje. W opinii jednych sprawiał, że rozgrywki stały się bardziej emocjonujące. Z kolei inni twierdzili, że zabieranie części zdobyczy drużynom po fazie zasadniczej jest niesprawiedliwe.

 

Dlatego już w maju Ekstraklasa zaproponowała zniesienie podziału oczek po rundzie zasadniczej. Polski Związek Piłki Nożnej wniosku nie przyjął. - Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej zależy na rozwoju i promocji naszego futbolu w perspektywie globalnej strategii polskiej piłki. Dlatego liczymy, że władze Ekstraklasy S.A., której PZPN jest akcjonariuszem, w poważnej i konstruktywnej dyskusji zaprezentują wizję rozwoju najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich - napisano w oświadczeniu.

 

Wstępne porozumienie w sprawie zmiany zasad rozgrywek osiągnięto już 7 czerwca. Z kolei wczoraj podczas obrad w Lublinie, gdzie reprezentacja U-21 rozegrała mecz otwarcia mistrzostw Europy ze Słowacją, podjęto ostateczną decyzję. Od przyszłego sezonu utrzymany zostanie system ESA37, ale bez podziału punktów. Zarząd PZPN podtrzymał również decyzję o utrzymaniu limitu dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej (choć kluby Ekstraklasy chciały, by w pojedynczym meczu brało udział trzech cudzoziemców spoza UE).

 

Ekstraklasa SA i PZPN mają do końca przyszłego sezonu mają ustalić nową, długoterminową formułę rozgrywek, która obowiązywałaby do 30 czerwca 2019 roku.

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~KorwinUżytkownik anonimowy
~Korwin :
No photo~KorwinUżytkownik anonimowy
Zrobić tak jak Familiadzie . Po 31 kolejce punkty pomnożyć przez dwa a w ostatniej przez trzy i musowo któryś z zarządu ekstraklasy powinien przed każda kolejką nagrać dowcip który byłby wyświetlany na telebimie który musiałby być zainstalowany na każdym stadionie pod groźbą nieprzyznania licencji.
17 cze 17 18:23 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
Mogą mnożyć ,dzielić a ekstraklasa to padaczka dla marnych kibiców.Pokazała wczoraj młodzież oparta na piłkarzach marnych klubów co możemy...
17 cze 17 14:12 | ocena:100%
Liczba głosów:2
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JagiellończykUżytkownik anonimowy
~Jagiellończyk :
No photo~JagiellończykUżytkownik anonimowy
Bardzo dobra decyzja! Szkoda, że JAGIELLONIA mistrzostwo już straciła.
17 cze 17 12:29 | ocena:100%
Liczba głosów:4
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii