Kiedyś grali razem Piaście, dziś w Arce

Ruben Jurado i Damian Zbozień w Gliwicach spędzili całkiem przyjemny okres. To właśnie na Okrzei wyrobili sobie status solidnych ligowców i do dziś mile wspominają grę w Piaście, choć w piątek wystąpią po drugiej stronie barykady.

Napastnik pochodzący ze słonecznej Sevilli do Gliwic zawitał wcześniej niż Zbozień, więc polskie rozgrywki poznawał już od zaplecza ekstraklasy. Jego wejście przypominało dokonania Igora Angulo z Górnika, bo nie dość, że Jurado przyczynił się mocno do awansu Piasta do elity, to w ekstraklasie także grał bardzo dobrze. Szybko stał się najlepszym strzelcem śląskiego zespołu i dopiero Kamilowi Wilczkowi udało się wyprzedzić Andaluzyjczyka w strzeleckim dorobku.


Ruben w Gliwicach został zapamiętany jako bardzo pozytywna postać, wśród grupy Hiszpanów lubił brylować, zawsze był uśmiechnięty. Język polski przysporzył mu jednak sporych kłopotów. „Jak się masz?” i „jestem zaje...ty” - to były jego pierwsze ulubione zdania, czym doprowadzał do łez kolegów z drużyny. Mimo kłopotów napastnik poprawił swoje lingwistyczne umiejętności i dziś można z nim śmiało porozmawiać w języku polskim. – Mogłoby być lepiej, ale gra w innych krajach nie sprzyja nauce. Wszystko rozumiem, kiedy ktoś do mnie mówi po polsku, spędziłem tutaj przecież cztery lata, ale gorzej z mówieniem – przyznaje Ruben Jurado, który często chwalił się faktem, że dane mu było trenować z nie byle kim, bo z Sergio Ramosem, obrońcą Realu i reprezentacji Hiszpanii, z którą zdobył zarówno mistrzostwo świata, jak i Europy. - Graliśmy razem siedem czy osiem lat, ale przede wszystkim bardzo się zaprzyjaźniliśmy. To wielki piłkarz, choć ja zawsze będę widział w nim najpierw przyjaciela – przyznał Jurado, który utrzymywał kontakt z hiszpańską gwiazdą. Obecnie wciąż przyjaźni się z byłymi gliwickimi kolegami. I tymi którzy nadal grają w Piaście i tymi, którzy jak Carles Martinez porozjeżdżali się po świecie. – Kibice go uwielbiali, bo zawsze walczył na maksa. Zwłaszcza pierwsza część jego pobytu w Gliwicach była udana. On kochał to miasto i kibice to czuli. Sam świetnie się odnajdywał w polskiej rzeczywistości. Dlatego chciał wrócić do ekstraklasy – opowiada nam Carles.


Choć Jurado życzy gliwiczanom wszystkiego najlepszego, w piątek nie będzie sentymentów.


Podobnie myśli Damian Zbozień, który dzięki dobrej grze w Piaście miał szansę wyjechać za granicę do Amkaru Perm. Obrońca swego czasu opowiadał, jak poznał swoją dziewczynę... na stadionie przy ul. Okrzei. – Akurat trener Brosz dał odpocząć kilku podstawowym zawodnikom, więc zasiedliśmy na trybunach. Siedziała tam też ona. Niestety, czar prysł, bo okazało się, że ma już chłopaka. Później jednak wszystko ułożyło się szczęśliwie – mówił Zbozień, który gdy grał w Zagłębiu Lubin mógł wrócić do Piasta, ale tak się nie stało.


Damian swego czasu zasłynął też z tego, że... grał w góralskiej kapeli „Ciupaga”. – Cały czas utrzymuję kontakt z kolegami, chodzę na ich koncerty, a jak wpadnę na próbę, to nikt mnie oczywiście nie wygoni. Oficjalną działalność muzyczną zawiesiłem, bo już za nimi nie nadążam – stwierdza obrońca Arki.

Fot. Rafal Rusek / źródło: Pressfocus

 

Ruben Jurado - mecze w Piaście: 124, gole w Piaście: 38, asysty w Piaście: 9

 

 

Fot. Lukasz Laskowski / źródło: Pressfocus

 

Damian Zbozień - mecze w Piaście: 51, gole w Piaście: 4, asysty w Piaście: 3

 

Komentarze (4)

Napisz komentarz
No photo
No photo~PiastunkaUżytkownik anonimowy
~Piastunka
No photo~PiastunkaUżytkownik anonimowy
do ~HAnyseKSG:
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
22 wrz 17 12:05 użytkownik ~HAnyseKSG napisał
A kogo obchodzi piast jak 90% kibiców z Gliwic jeździ do Zabrza na Górnik ?
Kogo to obchodzi jakiś bankrut ze śmiesznego, biednego miasta Zabrze, jak Wielki Piast rządzi na Śląsku. Piast Gliwice Całe Życie!!!
Górniczek...bankrut, niezadługo 100baniek długu - padnie rekord. Bankruci. Może na polu ręcznie siać ziemniaki to potraficie.
Prawda jest prosta...w Gliwicach rządzi szlachta.
22 wrz 17 14:50 | ocena:75%
Liczba głosów:4
25%
75%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
A kogo obchodzi piast jak 90% kibiców z Gliwic jeździ do Zabrza na Górnik ?
22 wrz 17 12:05 | ocena:100%
Liczba głosów:2
100%
0%
| odpowiedzi: 3
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Drozda'-}Użytkownik anonimowy
~Drozda'-}
No photo~Drozda'-}Użytkownik anonimowy
do ~Piastunka:
No photo~PiastunkaUżytkownik anonimowy
22 wrz 17 14:50 użytkownik ~Piastunka napisał
Kogo to obchodzi jakiś bankrut ze śmiesznego, biednego miasta Zabrze, jak Wielki Piast rządzi na Śląsku. Piast Gliwice Całe Życie!!!
Górniczek...bankrut, niezadługo 100baniek długu - padnie rekord. Bankruci. Może na polu ręcznie siać ziemniaki to potrafic
haaahaaaaaaahaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! haahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!! normalnie Benny Hill!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
24 wrz 17 07:59
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii