Zbigniew Boniek: Komisja Ligi wygłupiła się!

O decyzji Komisji Ligi Ekstraklasy Adam Godlewski rozmawia ze Zbigniewem Bońkiem, prezesem PZPN.

Piast Gliwice - Gornik Zabrze
 źródło: Pressfocus

Adam GODLEWSKI: Decyzja Komisji Ligi w sprawie kar dla Piasta i Górnika po przerwaniu ligowego spotkania tych zespołów w 81. minucie podzieliła środowisko. Jednak prezes PZPN Zbigniew Boniek określa jednoznacznie odebranie punktów zabrzanom – jako absurdalne.

Zbigniew BONIEK: - Jako prezesowi PZPN, mnie trudno się wypowiadać na ten temat. Obojętne czego bowiem nie powiedziałbym, zostanie to odebrane jako wpływanie na decyzję Najwyższej Komisji Odwoławczej z mojej strony. Albo chociaż sugerowanie. Teoretycznie więc powinienem być cicho – zastrzega na wstępie Boniek. – Tyle że mam 62 lata i nazywam się Zbigniew Boniek. Dlatego nie obawiam się wypowiadać własnego zdania. Do szefa NKO w PZPN nie mam zamiaru dzwonić, natomiast nie ukrywam, że decyzja Komisji Ligi jest dla mnie niezrozumiała. I trudna, albo wręcz niemożliwa do zaakceptowania. To ciało powinno wydawać decyzje merytoryczne, a nie emocjonalne. Wydaje mi się, że to była jedna z najprostszych spraw dla Komisji Ligi nie tylko w ostatnim czasie, ale w ogóle odkąd została powołana. Mecz został przerwany ze względu na brak porządku na stadionie. A w takiej sytuacji – regulaminowo – ci, którzy do tego doprowadzili, przegrywają walkowerem. Oczywiście, szkoda mi, nawet bardzo, piłkarzy Piasta, trenera Waldemara Fornalika i prawdziwych kibiców gliwickiego klubu – od tego momentu po cichu będę im nawet kibicował, żeby utrzymali się w ekstraklasie – bo tych trzech punktów, na które zanosiło się na boisku będzie im brakowało. Kara jednak się należała, podobnie jak sankcje dla kibiców Górnika. Natomiast w tej części decyzji, która dotyczy odjęcia punktów klubowi z Zabrza, Komisja Ligi po prostu się wygłupiła!

Mocne słowa.

Zbigniew BONIEK: - Może i tak, ale już teraz zastanawiam się, co by się stało, gdyby Najwyższa Komisja Odwoławcza utrzymała wszystkie kary w mocy i Górnik odwołał się do Trybunału Arbitrażowego przy PKOl. Stroną w sporze byłby PZPN, więc nie wiem, czy ta decyzja nie została podjęta z pełną premedytacją, żeby zamieszać związek w tę całą aferę. A nie mam wątpliwości, że jeśli ktoś z trybunału zainteresował się już tą sprawą, to mocno się ucieszył. Bo ewentualne orzekanie w takim sporze to byłaby czysta przyjemność i zabawa dla sędziów. Nie było bowiem żadnych przesłanek merytorycznych, żeby odebrać punkty gościom z Zabrza. OK, chuligani, którzy mienią się kibicami Górnika zachowali się skandalicznie, i powinni zostać ukarani – powiedzmy – 20-letnim zakazem wchodzenia na stadion Piasta. Wiem, że środowisko piłkarskie jest podzielone w opiniach na temat kar wymierzonych przez KL, punkt widzenia zależy generalnie od miejsca siedzenia, ale ja absolutnie nie akceptuję czegoś takiego jak obustronny walkower. Trzeba ukarać tego, z winy kogo mecz został przerwany. A to naprawdę nie jest trudne do ustalenia.

Dlatego piłkarzy Górnika jeszcze bardziej szkoda niż zawodników Piasta.

Zbigniew BONIEK: - Zostawmy to, szkoda czy nie szkoda. Mam pytanie: co by było, gdyby w momencie przerwania meczu było 5:0 dla Górnika. Też dostałby walkowera? Komisja Ligi nie jest od tego, żeby oceniać wynik, grę, czy prognozować, jaki rezultat mógłby zostać osiągnięty. Zresztą niedawno nałożyła surową karę na Cracovię, którą Najwyższa Komisja Odwoławcza w PZPN w całości odrzuciła. A kiedy sprawa wróciła do KL, ten sam skład od razu zawiesił połowę kary klubowi z Krakowa. Słyszałem wypowiedź szefa tego ciała po orzeczeniu w sprawie Piasta i Górnika, że przestępca nie może mieć korzyści z przestępstwa. Pytam zatem: - Jakiego przestępstwa? I czy w związku z tym, pan Mrowiec nie zamierza wystąpić z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego? Zastanawiam się, o co mu chodzi? I czy na pewno wie, o czym mówi?

A może nie wiedzieć?

Zbigniew BONIEK: - Nie ma takiego przepisu, na mocy którego Komisja Ligi mogła odebrać trzy punkty Górnikowi. Nałożenie tej sankcji jest sprzeczne z zasadami logiki. Jeżeli to kibice z Zabrza doprowadziliby do przerwania meczu, to wtedy należałby się walkower dla tego klubu. I tylko wtedy, a Piast dostałby karę za nieprawidłowe zabezpieczenie organizowanego spotkania. Tymczasem Komisja Ligi na Piasta nałożyła karę regulaminową, natomiast tę dla gości traktuję w kategorii emocjonalnej, podjętej pod wpływem lektury mediów społecznościowych. Co oczywiście nie powinno mieć miejsca. Czy ktoś w UEFA pomyślał po nieuprawnionym wejściu Bartosza Bereszyńskiego w meczu z Celtikiem w Glasgow, żeby blokować Szkotów, bo po porażce 6:2 z Legią w Warszawie nie zasługiwali na awans? Otóż nie! Regulaminy są jasne, precyzyjne, i nie dopuszczają do tego, żeby jakiekolwiek komisje czy instytucje oceniały kto jak gra na boisku. I czy miał szansę wygrać, choć przegrywał 0:1 w 82 minucie. Jeśli mam być szczery, to przewidziałem zaistniałe kłopoty, już jesienią powiedziałem, że wiosną w ekstraklasie nie będzie łatwo o dokończenie rozgrywek. Właśnie dlatego, że wśród kibiców jest bardzo duża grupa chuliganów, którzy czują podpórkę.

Polityczną?

Zbigniew BONIEK: - Powiedziałem podpórkę. Którą traktują jako zachętę do tego, żeby robić na stadionach to, co im się podoba. Policja bała się w Gliwicach interweniować, aby nie zostać posądzana o atak na… obronę terytorialną. Albo nawet na patriotów, co jest oczywiście totalnym absurdem. Niektórzy sympatycy Górnika zachowali się skandalicznie, za co klub z Zabrza powinien ponieść konsekwencje, ale nie w postaci odbierania punktów. Tylko w postaci kar finansowych dla klubu i zakazów stadionowych da sprawców. Ktoś jednak wolał zrobić pasztet, który ktoś będzie musiał zjeść. Kto? Oczywiście PZPN. Tymczasem związek nikogo nie faworyzuje, ani nie dołuje, jesteśmy za tym, żeby najlepsi byli mistrzami, a najsłabsi spadali. Nikomu nie pomagamy, nikomu nie przeszkadzamy. Bo takie są sportowe reguły. A podejście do Piasta jest identyczne jak do 15 innych zespołów. Nawet jeśli delegaci tego klubu mieli innych faworytów niż ja na zjeździe wyborczym. To w ogóle nie ma dziś żadnego znaczenia.

Komisja Ligi bije swymi decyzjami w wizerunek PZPN i całego polskiego futbolu?

Zbigniew BONIEK: - Komisja Ligi jest organem Ekstraklasy SA, nie PZPN. Niech działa jak umie najlepiej, ale… tego nie robi. Zebranie w sprawie derbów Śląska powinno trwać 25 minut. I to maksymalnie! I absolutnie nie obejmować punktu, czy Górnik zasługuje na trzy punkty, skoro słabo grał. Bo tracąc czas na ocenę emocji, członkowie tego ciała tracą też wiarygodność. Ligowa spółka chce sprzedawać prawa telewizyjne za setki milionów złotych, a nie umie załatwić najprostszych spraw. Jest w Polsce co roku 15-20 meczów, na które kibice gości nie powinni być wpuszczani, bo do tego nie dorośli. Jaki problem, żeby na takie spotkania podwyższonego ryzyka wchodzili tylko sympatycy gospodarzy? Żaden, ale nikt nie chce podejmować niepopularnych, męskich decyzji. Wszyscy się boją, choć po cichu przyznają, że dla bandytów, bo to nie są kibice, nie powinno być miejsca na stadionach.

Po eliminacyjnym meczu Serbia – Albania UEFA podjęła identyczną decyzję jak Komisja Ligi, o obustronnym walkowerze. Może więc to ogólnoeuropejska tendencja?

Zbigniew BONIEK: - Słyszałem gorący komentarz pana przewodniczącego Mrowca do podjętej decyzji i nie powoływał się na wspomniane spotkanie. Dlatego zakładam, że w ogóle nie wiedział, że było rozgrywane, a nie tylko, jakie popełniono tam przewinienia i jakie nałożono później sankcje. A pamiętać trzeba, że w meczu Serbów z Albańczykami było dużo polityki, nałożyły się sprawy narodowościowe i wyznaniowe, więc to przykład zupełnie nieadekwatny do derbów Śląska. Poza tym nie bierzmy z zachodu, tylko tego, co nam pasuje. Dochodzimy zresztą do jakiejś aberracji, bo słyszałem, że nawet poważni ludzie nawoływali do dogrywania 11 minut w meczu Piast – Górnik. To dopiero byłaby głupota, i zachęta, żeby przerywać spotkania przy niekorzystnym wyniku wywołując bałagan na trybunach. Bo można byłoby dogrywać je następnego dnia przy pustych trybunach….

 

Komentarze (20)

Napisz komentarz
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
Hej, wy lwowskie eunuchy zza Buga !!!! Powiedzcie mi jak to jest ?
Przecież...
To wy przez 80 minut obrażaliście kibiców Górnika tymi swoimi wulgarnymi przyśpiewkami na nasz klub i to te wasze chamskie przyśpiewki były prowokacją z waszej a nie naszej strony. Ta prowokacja w końcu wywołała u naszych kibiców reakcję - sygnał do spalenia tych waszych niebiesko-czerwonych szmat.
Poza tym to wasza nieudolna ochrona dopuściła do wniesienia przez kibiców gości na wasz pseudo stadion tych zawszonych szmat które później zostały spalone na waszych na oczach.
Owszem spalili je, za te wasze chamskie zachowanie, za tą prowokację z waszej strony !!!!
Przecież...
To organizator meczu czyli wasz nieudolny klubik lwowskich uchodźców był gospodarzem tego meczu odpowiedzialnym za bezpieczeństwo wszystkich na całym obiekcie. W tym przypadku to wasza ochrona dała ciała po całości - zresztą nie pierwszy już raz wasi ochroniarze dali się zrobić naszym jak małe dzieci, hihi :))))
8 mar 00:00 | ocena:87%
Liczba głosów:15
87%
13%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~Orion :
No photo~Orion Użytkownik anonimowy
7 mar 12:50 użytkownik ~Orion napisał
Obojętne czego bowiem nie powiedziałbym, zostanie to odebrane jako wpływanie na decyzję Najwyższej Komisji Odwoławczej z mojej strony. Albo chociaż sugerowanie

....no właśnie o to chodzi.
Orion czy D jak De8il ?
A może piastunka, PG, KrisKopernik lub 1000 innych nicków ?
nieważne....
Odmowa udzielenia wywiadu ty głąbie kapuściany i brak jakiejkolwiek wypowiedzi w tej sprawie sugerowałaby komisji odwoławczej że Boniek zgadza się z tym wydanym orzeczeniem KL !!!
A skoro się nie zgadza więc wyraził swoje zdanie. Proste !!!
Zrozumiałeś to ty lwowska ciemnoto zza Buga albo ci trzeba to po rusku wytłumaczyć ?
8 mar 00:10 | ocena:92%
Liczba głosów:13
92%
8%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~Baran:
No photo~BaranUżytkownik anonimowy
9 mar 08:36 użytkownik ~Baran napisał
09.03 dziennik zachodni donosi : Punkty beda Górnikowi zwrócone. Cyrku w ekstraklasie ciag dalszy, za czyja sprawa? Kto za tym stoi p. Boniek he. ??
Te Baran....
Kajś ty to przeczytoł że punkty bydom zwrócone bo w dzienniku zachodnim ino piszom o tym że oba kluby dostały uzasadnienia tych kar ?
Wlyź sie tam i poczytej sie te uzasadnienia to sie dowiesz że Górnik nie sprowokowoł Piastuchów podpolyniym tych ich szmat. Oni tyn płot wyrwali w 79 min a nasi dopiyro je podpolyli w 83 min. he ?
9 mar 11:11 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii