Alternatywa dla pewniaka. Kto zostanie zmiennikiem Konczkowskiego?

Martin Konczkowski był jesienią nie do zastąpienia dla drużyny Piasta i właśnie z tego powodu zimą do Gliwic ma trafić nowy prawy obrońca.

Pilka nozna. Ekstraklasa. Slask Wroclaw - Piast Gliwice. 09.12.2017
 fot. Krystyna Pączkowska  /  źródło: 400mm

30, 35, 36 – tyle spotkań w ostatnich sezonach rozgrywał Martin Konczkowski broniąc barw Ruchu Chorzów. W tym sezonie, już w drużynie Piasta zagrał w 21 na 21, ba jako jedyny spośród gliwickich zawodników na murawie spędził 1890 minut. Ani razu nie był zmieniony i co warte podkreślenia, jako prawy obrońca nie zobaczył ani jednej żółtej kartki.

 

Nie ma więc wątpliwości, że „Konczi” już jest najlepszym letnim transferem Piasta, bo oprócz pierwszych spotkań w nowych barwach, spisywał się więcej niż przyzwoicie, mocno uczestnicząc w akcjach ofensywnych śląskiej drużyny. Powodów do zadowolenia jest wiele, ale do zmartwień jeden. Co będzie jeśli „odpukać” Konczkowski wypadnie na pewien czas z gry, np. za kartki lub przytrafi mu się jakaś kontuzja? To samo pytanie zadał sobie sztab szkoleniowy i działacze.

 

Wniosek jest prosty, trzeba znaleźć alternatywę dla rudzianina na prawą obronę. Dlatego mimo iż w kontekście wzmocnień Piasta mówi się przede wszystkim o bramkarzu, pomocniku i napastniku, to jednak gliwiczanie intensywnie rozglądają się za nowym bocznym defensorem. Teoretycznie z konieczności na prawym boku mógłby zagra Marcin Pietrowski, ale wychowanek Lechii się przecież „nie rozerwie”, bo powodu swojej uniwersalności jest równie potrzebny na lewej obronie czy na środku pomocy lub defensywy.

 

Na razie brak konkretów, te mają pojawić się po 8 stycznia, gdy gliwicka drużyna wznowi przygotowania. Pojawiły się plotki łączące z Piastem prawego obrońcę Deleu, który został wystawiony przez Cracovię na listę transferową. Brazylijczyk z polskim paszportem ma już jednak 33 lata i raczej trudno uwierzyć w to, iż trafiłby do Gliwic.

 

Prawdą jest, że gliwiczanie sondowali dostępność piłkarzy niechcianych przez „Pasy”. Najmocniej zainteresowani są bramkarzem Grzegorzem Sandomierskim, który miałby trafić na Okrzei na półroczne wypożyczenie, a po sezonie podpisać 2-letni kontrakt. Inni chętni na tego golkipera także są, a gliwiczanie mają na oku także zagraniczne kandydatury do obsady bramki.

 

Czy wiesz, że...

W ostatnich dwunastu miesiącach sędziowie pokazali piłkarzom Piasta aż 71 kartek (68 żółtych i t3 czerwone). Najczęściej karanym przez arbitrów piłkarzem okazał się Aleksandar Sedlar. Serb zobaczył łącznie 13 żółtych kartek, z czego dwie w konsekwencji sprawiły, że musiał przedwcześnie opuścić plac gry.

 

Liczba

3 piłkarzy z szerokiej kadry pierwszego zespołu Piasta jesień spędziło na wypożyczeniach. Byli to Bartosz Waleńcik w Bytovii, Igor Sapała w Rakowie oraz Edvinas Girdvainis w Tomie Tomsk. Na razie wiadomo, że zimą do Gliwic powróci ten pierwszy.

 

Z tej samej kategorii