Piast na tropie... „Niebieskich”

W Gliwicach - widać to już tej zimy, po roszadach personalnych - hasło „Dobre, bo polskie” będzie mieć swój wydźwięk na boisku i w szatni.

Pilka nozna. Ekstraklasa. Termalica BrukBet Nieciecza - Piast Gliwice. 05.11.2017
 /  fot. Irek Dorożański  /  źródło: 400mm

Wie pan, spojrzałem w pewnym momencie na boisko w trakcie meczu w Niecieczy i uświadomiłem sobie, że mamy na murawie dziewięciu obcokrajowców. „To już przesada” - przemknęło mi przez głowę... - mówił we wtorek, przy okazji spotkania w Śląskim ZPN-ie poświęconego szkoleniu młodych piłkarzy w regionie, trener Piasta Waldemar Fornalik.

 

Nie narodowość, ale przywiązanie
Oczywiście nie oznacza to wcale w gliwickiej szatni nagłej rewolucji pod sztandarami z napisem „Dobre, bo polskie”. - Cenię każdego piłkarza, który się będzie utożsamiał z klubem - dopowiada szkoleniowiec Piasta, by nie spotkać się z zarzutem niechęci do obcokrajowców. Natomiast faktem jest, że wiosną powtórki z Niecieczy (gdzie faktycznie w jedenastce znalazło się ośmiu cudzoziemców) raczej nie będzie.

 

Tak naprawdę zaś niekoniecznie o narodowość chodzi, a właśnie o to, ilu zawodników czuje prawdziwą więź z niebiesko-czerwonymi. - Miewałem wrażenie, że w zespole były zachwiane proporcje dotyczące właśnie tego, ilu chłopaków związanych jest z klubem na dobre i złe - wyjaśnia swe stanowisko szkoleniowiec. Dotychczasowe (i planowane) ruchy transferowe Piasta są więc z założenia próbą zmiany owych proporcji.

 

„Swój chłop” do identyfikacji
Jasno artykułuje to zresztą dyrektor sportowy klubu z Okrzei. - Większość polskich drużyn wzmacnia się obcokrajowcami. My generalnie jesteśmy ukierunkowani na przebudowę drużyny tak, aby trzon stanowili Polacy. Mówiłem o tym już w październiku i tego się trzymamy - przypomina [Jacek Bednarz]. Co prawda w miejsce Dobrivoja Rusova trafił do Gliwic inny słowacki bramkarz, Frantiszek Plach; na zgrupowaniu w Kamieniu zaś o swą szansę angażu walczył Tom Hateley, ale wiadomo już, że odszedł z zespołu Brazylijczyk Hebert, nie będzie też w nim wiosną miejsca dla Josipa Bariszicia i Stojana Vranjesza. - I nie chodzi tu o jakiś problem z grupami narodowościowymi - podkreśla Bednarz. Potwierdza słowa trenera Fornalika. - Chcemy, żeby kibice dobrze odbierali drużynę; by mieli się z kim w niej identyfikować.

 

Do niedawna - mimo młodego wieku - kibicowskim idolem był Radosław Murawski. Teraz dla fanów - głównie z racji wieloletnich związków z miastem i serca wkładanego w każde spotkanie - jest Gerard Badia. To potwierdzenie, że „swoim chłopem” może być i obcokrajowiec - jeśli tylko w pełni się z klubem identyfikuje.

 

Cierpliwości!
To właśnie współpraca panów Fornalika i Bednarza przy Cichej parę sezonów wstecz sprawiła, że Ruch w pewnej chwili - wyjąwszy bramkarza - wystawiał w meczach ligowych skład złożony wyłącznie z rodzimych graczy: od doświadczonego Łukasza Surmy począwszy, na szlifujących swe ligowe umiejętności Patryku Lipskim czy Macieju Urbańczyku kończąc. Teraz podobny „program” będzie zapewne wdrażany w Gliwicach. - Mamy w składzie kilku wychowanków, młodych chłopaków, którzy już pokazali się na boiskach ekstraklasy z dobrej strony - przypomina Jacek Bednarz, wymieniając nazwiska Patryka Dziczka i Denisa Gojki. Na zakończone wczoraj zgrupowanie w Kamieniu sztab szkoleniowy zabrał m.in. Łukasza Krakowczyka, Tomasza Okraszewskiego, Remigiusza Borkałę i najmłodszego w tym gronie (rocznik 2000) Macieja Boryckę. Dla tych ostatnich - to właściwie pierwsze seniorskie doświadczenia przy Okrzei. Wiosną oczywiście boisk ligowych jeszcze nie zawojują. - To wymaga cierpliwości - mówi „oczywistą oczywistość” Jacek Bednarz. - Dają jednak dobre sygnały, że warto na nich stawiać.

 

Zmiana trendu w klubowej polityce personalnej jest więc widoczna. Jeszcze bardziej znaczący przełom ma zaś nastąpić latem.

 

 

DWA BOISKA

 

PIAST W MECZU Z BRUK-BETEM
Rusov
Konczkowski Korun Pietrowski Rugaszević
Dziczek Sedlar
Valencia Vranjesz Bukata
Papadopulos

PIAST WIOSNĄ (?)
Szmatuła
Konczkowski Czerwiński Pietrowski Jagiełło
Dziczek Bukata
Gojko Vassiljev Mak
Papadopulos

 

Komentarze (7)

Napisz komentarz
No photo
No photo~FANUżytkownik anonimowy
~FAN :
No photo~FANUżytkownik anonimowy
Piast....taki klub bez jaj...takie lelum polelum....no i te pełne trybuny....tylko wtedy będą pełne jak na wiosnę przyjedzie Górnik Zabrze....
18 sty 10:42 | ocena:59%
Liczba głosów:17
59%
41%
| odpowiedzi: 5
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Łowca kurczaków Użytkownik anonimowy
~Łowca kurczaków
No photo~Łowca kurczaków Użytkownik anonimowy
do ~Janek:
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
18 sty 13:06 użytkownik ~Janek napisał
A kto to jest Górnik Zabrze?
A kto to jest Janek ? Internetowy hools.
Napiszcie znów jakąś historie wyssaną z palca, ja to podbiliscie Anglię haaaaa. Cała Polska czeka na to , cała Polska z was się śmieje .
18 sty 13:34 | ocena:67%
Liczba głosów:3
67%
33%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~LYSYUżytkownik anonimowy
~LYSY
No photo~LYSYUżytkownik anonimowy
do ~Łowca kurczaków :
No photo~Łowca kurczaków Użytkownik anonimowy
18 sty 13:34 użytkownik ~Łowca kurczaków napisał
A kto to jest Janek ? Internetowy hools.
Napiszcie znów jakąś historie wyssaną z palca, ja to podbiliscie Anglię haaaaa. Cała Polska czeka na to , cała Polska z was się śmieje .
I te wyroki za pobicie zaboli tes sa wyssane z palca???
18 sty 16:52 | ocena:60%
Liczba głosów:5
40%
60%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii