Będą nowi konkurenci w bramce dla Szmatuły

Wiosną Jakub Szmatuła być może będzie miał w Gliwicach nie jednego nowego rywala, ale nawet i dwóch. Piast intensywnie rozgląda się za nowymi bramkarzami.

Pilka nozna. Ekstraklasa. Piast Gliwice. Jakub Szmatula. 23.11.2017
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

Już w listopadzie pewne było, że Dobrivoj Rusov nie przedłuży wygasającego z końcem roku kontraktu, bo rozbieżności pomiędzy obiema stronami były spore. Poza tym Słowak przez trzy lata nie był w stanie na dłużej przekonać do siebie żadnego z trenerów, co daje do myślenia, przegrywając rywalizację z Jakubem Szmatułą. Z drugiej strony, Rusov nie ukrywa, że czuł, iż ma małe szanse na grę.

 

Miał wtedy dość
– O okolicznościach rozstania nie chcę mówić, ale powiem tylko tyle, że nie czułem się gorszy od Szmatuły, a może nawet i lepszy – opowiadał bramkarz w rozmowie z portalem www.trnavskyhlas.sk. Rusov wyznał także, że był nawet moment, iż chciał szybciej odejść z Piasta. – W poprzednim sezonie zagrałem w meczu Pucharu Polski i trener zmienił mnie w 119 minucie meczu, tuż przed rzutami karnymi. To był dla mnie cios, byłem bardzo zły, bo czułem się fatalnie – przyznaje Słowak, który miał na myśli sierpniowy mecz z Lechią Gdańsk, w którym gliwiczanie przegrali po rzutach karnych 3:5, a w regulaminowym czasie gry było 0:0.

 

Polak i obcokrajowiec?
Pozycja Szmatuły nadal się nie zmieni, bo tej jesieni doświadczony Polak wiele razy ratował Piasta. Z drugiej strony w Gliwicach zdają sobie sprawę, że potrzebuje on silnego konkurenta, bo dwie czerwone kartki w tej rundzie dają do myślenia i potrzebny będzie klasowy rywal. Dlatego dyrektor sportowy, Jacek Bednarz, i skauci klubu z Okrzei od kilku tygodni szukają odpowiedniego kandydata. Wiele wskazuje na to, że może ich być nawet dwóch, gdyż śląski klub chce się zabezpieczyć na najbliższą przyszłość, ale i tę trochę dalszą. Stąd więc na kilkudniowe testy na Górny Śląsk przyjedzie Karol Dybowski. 20-letni bramkarz do Tarnobrzega trafił latem 2016 roku i od tego czasu zagrał we wszystkich meczach Siarki w pełnym wymiarze czasowym – łącznie uzbierał 53 mecze ligowe. W obecnym sezonie Dybowski wystąpił we wszystkich 22 meczach Siarki w II lidze oraz Pucharze Polski i był jednym z najlepszych zawodników zespołu. W czwartek 20-latek przejdzie testy motoryczne i medyczne.
Drugi nowy golkiper ma być bardziej doświadczony. Na razie nie wiadomo, czy będzie to Polak, czy obcokrajowiec, bo obie opcje są prawdopodobne (na „tapecie” był temat Łukasza Budziłka, o którym pisaliśmy), aczkolwiek nie ma co ukrywać, że łatwiej będzie znaleźć solidnego golkipera za granicą. Być może nowa twarz pojawi się już 8 stycznia, gdy drużyna Piasta rozpocznie przygotowania do rundy wiosennej.

 

Z tej samej kategorii