Kto za plecami napastnika?

To jedno z najważniejszych i najtrudniejszych pytań przed inauguracyjnym meczem Piasta z Jagiellonią. Trener Waldemar Fornalik ma do wyboru aż sześć opcji i każda z nich jest interesująca.

Pilka nozna. Piast Gliwice - CSKA Moskwa. Oboz treningowy w Hiszpanii. 29.01.2018
 /  fot. Irek Dorożański  /  źródło: 400mm

Kiedyś o takich piłkarzach mówiło się, że to typowa „10”. Ofensywny pomocnik, nieco „podwieszony” pod wysuniętym napastnikiem. W dzisiejszym futbolu, gdy liczy się wszechstronność czy uniwersalności, gdy każdy zawodnik ma zarówno zadania ofensywne, jak i defensywne, a piłkarze często zamieniają się pozycjami, wszystko stało się bardziej „płynne”. Niemniej trener Waldemar Fornalik i jego współpracownicy preferują grę w ustawieniu 1-4-2-3-1. I właśnie jedną z kluczowych postaci jest piłkarz łączący linię pomocy z atakiem. To ktoś, kto ma współpracować z ustawionym na szpicy zawodnikiem. Wszystko wskazuje na to, że napastnikiem pierwszego wyboru będzie Michal Papadopulos. Czech potrafi się zastawić, dobrze gra głową i tyłem do bramki. Jesienią było jednak widać, że potrzebuje wsparcia, nie tylko dobrze grających skrzydłowych, ale i zawodnika, który zawsze będzie w pobliżu. Wydaje się, że wiosną trenerzy mają z kogo wybierać i - zależnie od przeciwnika - mogą decydować się na zawodników o różnej charakterystyce.

 

Nowy uniwersalny
Naciskać na niego ma sprowadzony tej zimy Mateusz Szczepaniak. Wypożyczony z Cracovii napastnik nie ukrywa, że najlepiej czuje się na środku ataku, ale być może on po dojściu do formy będzie „czarnym koniem” w walce o zajęcie pozycji nr 10. Już w sparingach w Hiszpanii trener Fornalik dał mu szansę gry z innym napastnikiem. Jesienią często na tej pozycji grał Maciej Jankowski i choć na papierze to powinna być jego optymalna rola, to jednak „Jankes” nie dał zbyt wiele argumentów, by nadal stawiać na niego z taką częstotliwością. No chyba, że zimowe przygotowania przekonały sztab szkoleniowy?

 

Cesarz wszędzie sobie poradzi
Ciekawym przypadkiem jest Konstantin Vassiljev, czyli piłkarz z największym doświadczeniem, także międzynarodowym. Reprezentant Estonii to rozgrywający z krwi i kości, który dobrze odnajduje się w roli ofensywnego pomocnika. Wiosną w gliwickim klubie spokojnie mógłby grać na tej pozycji, gdyż w kadrze roi się aż od defensywnych pomocników. Nie trudno wyobrazić sobie ustawienie gliwiczan z Tomem Hateleyem i Tomaszem Jodłowcem, którzy będę mieli przed sobą „wolnego elektrona”, właśnie w osobie Vassiljeva. Problem jednak w tym, że „Kostia” lubi cofać się po piłkę aż do linii obrony, a potrzebny jest ktoś, kto będzie cały czas wsparciem dla napastnika.

 

Skrzydłowi z potencjałem
Inną interesującą opcją jest przesunięcie do środka kogoś z duetu ofensywnych skrzydłowych, czyli Gerarda Badii i Saszy Żivca. Katalończyk i Słoweniec nie dość, że są świetnie wyszkoleni technicznie, dzięki czemu prowadzenie piłki im kompletnie nie przeszkadza, to jeszcze dużo widzą na boisku. Obaj grali i byli sprawdzani na tych pozycjach, więc stanowią ciekawą alternatywę dla sztabu szkoleniowego. - Lubię grać na dziesiątce, bo wtedy czuję się bardziej wolny. Mogę ruszyć w prawo, mogę ruszyc w lewo, rozegrać lub strzelić. Na skrzydle mam mniejszy wybór - przyznaje Badia. Trener Waldemar Fornalik cieszy się przede wszystkim z tego, że ma wybór, a jego głównym zadaniem jest teraz wkomponowanie nowych zawodników i zgranie całej „maszyny”. - Zawodnik, który potrafi grać w piłkę, zawsze znajdzie wspólny język z drużyną. Na pewno ten okres nie jest zakończony. Podczas sparingów było widać, że nowi piłkarze potrafili się zrozumieć z zespołem i to mnie cieszy. Jestem zadowolony z przebiegu przygotowań i z tego, co zawodnicy zaprezentowali podczas gier kontrolnych. Z niecierpliwością czekamy na pierwszy mecz o punkty - mówi szkoleniowiec Piasta.

 

 

Oni mogą grać na środku pomocy

Gerard BADIA
(14 meczów w roli ofensywnego pomocnika, 1 gol i 2 asysty)
Niezły technik, gra na bokach pomocy i w środku nie sprawia mu trudności. Dużo widzi, jest w stanie szybko rozegrać piłkę lub oddać strzał z dystansu.

 

Martin BUKATA
(5 meczów w roli ofensywnego pomocnika, 1 gol i 0 asyst)
W przeszłości częściej był klasyfikowany jako „zwykły” środkowy pomocnik, lecz niraz pokazywał, że ma „ciąg” na bramkę, potrafi się utrzymać przy piłce i precyzyjnie strzelić z dystansu.

 

Maciej JANKOWSKI
(45 meczów w roli ofensywnego pomocnika, 11 goli i 5 asyst)
Spore doświadczenie na tej pozycji. Sam przyznaje, że nie jest typowym środkowym napastnikiem. W Ruchu idealnie współpracował z Arkadiuszem Piechem. Czy jest w stanie nawiązać do tamtych czasów?

 

Mateusz SZCZEPANIAK
(10 meczów w roli ofensywnego pomocnika, 5 goli i 3 asysty)
Środkowy napastnik, który jednak dobrze czuje się grają w duecie w ataku. Trener Fornalik ceni jego uniwersalność i może być ciekawą opcją z Michalem Papadopulosem.

 

Konstantin VASSILJEV
(67 meczów w roli ofensywnego pomocnika, 18 goli i 22 asysty)
Lubi grać na tej pozycji, gdy ma za sobą defensywnych zawodników, którzy wykonują za niego „czarną robotę” w obronie. Z drugiej strony, lubi mieć piłkę przy nodze i sam woli się po nią cofnąć, przez co może go brakować w ofensywie.

 

Sasza ŻIVEC
(22 mecze w roli ofensywnego pomocnika, 4 gole i 1 asysta)
Najlepszy technicznie piłkarz, dysponujący chyba najlepszym uderzeniem z dystansu, co udowodnił kilkoma fenomenalnymi golami. Najczęściej gra na lewym skrzydle, ale nawet tam zdarza mu się schodzić do środka.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~hahaUżytkownik anonimowy
~haha :
No photo~hahaUżytkownik anonimowy
Zróbcie wielką kupę i postawcie za plecami napastnika to wyjdzie na to samo.
8 lut 19:20 | ocena:70%
Liczba głosów:10
70%
30%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~C6Użytkownik anonimowy
~C6
No photo~C6Użytkownik anonimowy
do ~haha:
No photo~hahaUżytkownik anonimowy
8 lut 19:20 użytkownik ~haha napisał
Zróbcie wielką kupę i postawcie za plecami napastnika to wyjdzie na to samo.
Kopiec Piast - z kurzych odchodów :)
9 lut 11:59 | ocena:75%
Liczba głosów:4
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JotekUżytkownik anonimowy
~Jotek :
No photo~JotekUżytkownik anonimowy
Wszystko jest interesujące tylko ta liga do bani!
8 lut 15:39 | ocena:90%
Liczba głosów:10
10%
90%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii