W Piaście gwarno i (za) ciasno

Po zakończeniu obozu w Opalenicy trwają rozmowy i ustalenia w kwestii uszczuplenia kadry na nowy sezon. Kilku piłkarzy może odejść.

Piast Gliwice - Legia Warszawa
 /  fot. Łukasz Sobala  /  źródło: Pressfocus

Śląski klub jeszcze przed wyjazdem na zgrupowanie wystawił na listę transferową kilku zawodników, którzy ostatni sezon bądź rundę spędzili na wypożyczeniach. W tej grupie jest m.in. były defensor Bruk-Betu, Kornel Osyra. Mimo tego kadra gliwiczan i tak jest bardzo liczna. - Mamy w kadrze obecnie 31 piłkarzy, wszyscy pojechali na obóz do Opalenicy, a ja im powiedziałem, że każdy ma „czystą kartkę” i wszystko zależy od nich. Bacznie im się będę przyglądał – mówił nam tuż przed obozem trener Dariusz Wdowczyk.

 

Ważne rozmowy
Trzeba pamiętać, że do Opalenicy nie pojechał kapitan Radosław Murawski, a w trakcie zgrupowania do drużyny dołączył Konstantin Vassiljev. Grupo ponad 30 nazwisk to zdecydowanie za dużo, jeśli chodzi o ścisłą kadrę na rozpoczynające się rozgrywki w ekstraklasie.
Nic więc dziwnego, że przed władzami klubu i sztabem szkoleniowym ważne decyzje, na kim opierać drużynę, a z kogo zrezygnować, bo nie wszyscy będą mieli identyczną szansę na regularne występy. W sobotę Piast rozegra ostatni sparing przed ligą, jego rywalem będzie sigma Ołomuniec, ale zanim dojdzie do meczu ma zapaść wiele decyzji personalnych.
Wczoraj w klubie doszło do rozmów dyrektora sportowego, Łukasza Piworowicza, m.in. z agentem Mateusza Maka. Skrzydłowy wyleczył co prawda poważny uraz kolana, ale nie wiadomo, czy nadal będzie bronił barw śląskiego klubu. Jego pozyskaniem zainteresowana jest Arka Gdynia. Maka zabrakło w składzie gliwiczan w dwóch ostatnich sparingach, z Fulham i Zagłębiem Lubin. Sam zawodnik nie chciał wypowiadać się o kwestiach pozasportowych, ale wytłumaczył swój brak w meczach.
- Przez wiele miesięcy nie trenowałem z takim obciążeniem, a na obozie mieliśmy treningi dwa razy dziennie, do tego doszły sparingi. Lekko naciągnąłem mięsień czworogłowy i musiałem trochę odpocząć. Po urazie i operacji kolana nie ma śladu, nie odczuwam żadnego dyskomfortu i jestem gotowy do gry w ekstraklasie od pierwszego meczu - mówi Mak.

 

Włosi kuszą
Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy wspomnianego Murawskiego. Kapitan gliwiczan odpoczywał po młodzieżowych mistrzostwach Europy, ale w tym czasie pojawiły się sygnały o poważnym zainteresowaniu defensywnym pomocnikiem ze strony spadkowicza z Serie A – US Palermo. Przedstawiciele Piasta nie ukrywają, że chcieliby zarabiać na transferach, a sam „Muraś” przedłużając niedawno umowę z gliwickim klubem, nie wykluczał chęci spróbowania swoich sił za granicą. Wiele wyjaśni się w najbliższym czasie.

 

Lepsi od Chorwata
Poza tym z kadry obozowej przed startem ligi ma wypaść jeszcze kilka nazwisk. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że być może nowego klubu będzie musiał szukać sobie Josip Bariszić. Chorwat, który latem wrócił z wypożyczenia do Arki, najpierw leczył uraz, a potem w sparingach nie pokazał się z dobrej strony. W Piaście podstawowymi napastnikami są Michal Papadopulos oraz Maciej Jankowski, a w klubie z Okrzei chcą dać szansę młodym - Łukaszowi Krakowczykowi oraz Karolowi Angielskiemu.
Mocno niepewne jest też przyszłość Litwina Edvinasa Girdvainisa, bo nie dość, że on także dopiero co wrócił do zdrowia, to klub pozyskał utalentowanego Bartosza Waleńcika. Kilku młodych zawodników, którzy mieli szansę pojechać na obóz z pierwszą drużyną, być może w trakcie tego lata zostanie wypożyczonych. Mowa m.in. o czwartym bramkarzu, Krzysztofie Kurku, obrońcy Kacprze Będzieszaku oraz pomocniku Tomaszu Okraszewskim. Być może rozstań będzie więcej, jeśli np. Piastowi uda się jeszcze w tym okienku kogoś pozyskać.
- Zdecydowanie stawiamy na jakość, a nie na ilość. Transfery do klubu zawsze są możliwe. Mamy wytypowanych piłkarzy z imienia i nazwiska. Zobaczymy, czy będą oni dla nas dostępni. Jeśli nie, to obecna kadra jest wystarczająca i damy sobie radę – podkreśla dyrektor Piworowicz.


Zanim w sobotę o godzinie 17.00 piłkarze Piasta rozegrają ostatni tego lata sparing, drużyna zaprezentuje się kibicom w nowych, zresztą bardzo ciekawych i ładnych strojach. Początek prezentacji o godzinie 16.00.

 

Z tej samej kategorii