Poderbowe lekarstwo. Piast nabiera rozpędu

Na kolejne okazałe i pewne zwycięstwo kibice Piasta czekali od 27 maja poprzedniego roku. Nic więc dziwnego, że pokonanie Sandecji 3:0 i to na wyjeździe mocno poprawiło humory gliwiczanom i odegnało ciemne chmury po feralnych derbach.

Pilka nozna. Ekstraklasa. Sandecja Nowy Sacz - Piast Gliwice. 10.03.2018
 fot. Irek Dorożański  /  źródło: 400mm

To, że Piast od dawna nie rozpieszcza swoich fanów wynikami to fakt, a nie opinia. Wystarczy przypomnieć sobie, że ostatnio różnicą co najmniej trzech goli gliwiczanie wygrali w poprzednim sezonie. Konkretnie były tylko dwa takie spotkania – derbowe z Ruchem w Chorzowie (3:0 dla Piasta) i 4:0 z Wisłą Płock w rundzie finałowej w grupie spadkowej.

 

W obecnych rozgrywkach same zwycięstwa nie przychodzą śląskiej drużynie łatwo, o strzelaniu wielu goli nie mówiąc. – Potrzebujemy meczu w którym będziemy dominowali od początku do końca, strzelimy kilka goli pewnie wygramy – mówił nam Jakub Szmatuła, bramkarz ekipy z Okrzei, już wielokrotnie. W końcu doświadczony golkiper wraz z kolegami doczekał się takiej chwili. Sam w ostatnich pięciu meczach (wliczając 80 min. przerwanego spotkania z Górnikiem) nie puścił ani jednego gola.

 

Zapomniane derby

Przed wyjazdem do Niecieczy na mecz z Sandecją piłkarze i sam trener Waldemar Fornalik podkreślali, że najważniejsza będzie sfera mentalna i odcięcie się od przerwanych derbów czy rozważań na temat tego czy mecz mógł zostać dokończony i czy walkower to słuszna kara. Najlepszą odpowiedzią na to wszystko miała być gra i zwycięstwo w sobotnie popołudnie. Tak też się stało.

 

Fani zobaczyli drużynę, która zagrała na swym normalnym poziomie, jaki prezentuje tej jesieni. Można iść dalej i pokusić się o tezę, że gliwiczanie byli szczególnie zmotywowani. Po pierwsze chcieli pokazać wszystkim, że są w dobrej formie i Górnika pokonaliby w derbach, a po drugie, to był niezwykle ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie, zwłaszcza przy braku 3 punktów za zwycięstwo w derbach. – Po spotkaniu z Górnikiem, gdzie zabrano nam trzy punkty, ten mecz urósł do dużej rangi. Ciążyła na nas też duża presji. Zresztą, mecz miał również duży ciężar gatunkowy dla Sandecji. To wszystko nie ułatwiało sprawy. Rozegraliśmy jednak dobre spotkanie, zdobyliśmy trzy punkty i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Chciałbym podkreślić jedną rzecz. Uważam, że w takiej sytuacji nie każda drużyna rozegrałaby takie spotkanie jak my – przyznał po meczu szczęśliwy Sasza Żivec. Słoweński skrzydłowy w spotkaniu z Sandecją rozegrał setny mecz w barwach Piasta. – Przed meczem mi o tym mówiono, a ja wcześniej nie zdawałem sobie z tego sprawy. Ta liczba dobrze wygląda! Świetnie, że wygraliśmy ten mecz. Mam z tego dodatkową satysfakcję – dodał Żivec.

 

Coraz lepsi

Mecz z Sandecją utwierdził wszystkich postronnych obserwatorów, że Piast jest dobrze przygotowany do rundy wiosennej i nawet niepowodzenia ich tka łatwo nie złamią. Maszyna Waldemara Fornalika jest dobrze naoliwiona i nie tylko nie zaciera się w defensywie, który stała się monolitem, ale też coraz lepiej wygląda w ofensywie. Cieszyć kibiców mogą zwłaszcza dwa gole napastników, Karola Angielskiego i Mateusza Szczepaniaka. – Zwycięstwo i punkty były na potrzebne jak tlen do oddychania, szczególnie po tym, co wydarzyło się w meczu z  Górnikiem. Zostawiliśmy dużo serca na boisku, ale wyglądaliśmy też bardzo dobrze pod względem taktycznym.  Byliśmy jak rasowy bokser – przyznał Karol Angielski.

 

Nic więc dziwnego, że morale zespołu znów urosło, a piątkowy mecz z Zagłębiem Lubin zapowiada się niezwykle ciekawie. – Mamy do rozegrania trzy mecze, do każdego podejdziemy z pełna mobilizacją. Chcemy wygrać wszystkie – dodaje Angielski.

 

Z tej samej kategorii