Finanse Piasta pod kontrolą. Co z bazą treningową?

Choć pod względem sportowym Piast nie wygląda dobrze, to z finansami klubu jest zdecydowanie lepiej i tego obrazu nie zamazuje nawet przegrana sprawa z Radoslavem Latalem.

Pilka nozna. Ekstraklasa, Piast Gliwice - Cracovia Krakow. 18.11.2017
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

Gdy prezesowi gliwiczan, Pawłowi Żelemowi, „stuknęły” w październiku trzy miesiące pracy przy Okrzei, pisaliśmy o kondycji finansowej Piasta. Ta, jak na gliwickie warunki, była zaskakująco zła - zważywszy na fakt, że od wielu lat, dzięki wsparciu miasta, Piast był symbolem stabilizacji. – Przejąłem klub z dużym zadłużeniem. Składały się na nie bieżące zobowiązania wobec różnych kontrahentów, niewypłacone wynagrodzenia wobec piłkarzy i trenerów za maj i czerwiec oraz zaległe premie za poprzedni sezon. Do spłaty pozostawała też zaciągnięta w pierwszym półroczu pożyczka - tak Paweł Żelem mówił ponad 2 miesiące temu na łamach „Nowin Gliwickich”.

 

Jest „sianko”
Już wtedy nowy szef Piasta obiecał sukcesywne „prostowanie” finansów i słowa dotrzymuje. Kibice często serio traktują powiedzenie, że „nie ma sianka, nie ma granka”. Wobec słabych wyników gliwiczan, ta zasada nie ma pokrycia w rzeczywistości. Według naszych informacji klub jest na „czysto” z zawodnikami czy ZUS-em. Ba, zdecydowana większość zawodników grudniowe wypłaty otrzymała nawet... z kilkudniowym wyprzedzeniem. Zobowiązania wobec innych podmiotów mają zostać spłacone w styczniu. – Piast na bieżąco reguluje zobowiązania publiczno-prawne oraz te wobec pracowników, piłkarzy i trenerów - informuje prezes Żelem.
Władze klubu spotkały się już przedstawicielami miasta, czyli głównego akcjonariusza i z tego, co słychać, w 2018 roku dotacja ma być na podobnym poziomie jak w tym roku, czyli można spodziewać się ok. 10-12 mln zł na klub w kolejnym roku.

 

Sprawozdania i plany
W klubie pod nowymi rządami trwa szczegółowe rozliczanie się z każdej złotówki. Pracownicy Piasta przygotowali specjalne raporty, tak - by finanse były pod ścisłą kontrolą. Zimą z drużyną ma pożegnać się kilku piłkarzy, którzy nie grają zbyt wiele, a ich kontrakty należą do wyższych. Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze zostaną przekazane na kontrakty dla nowych zawodników. Czy te plany może pokrzyżować przegrana sprawa z odszkodowaniem dla byłego trenera Radoslava Latala?

 

- Ten problem otrzymałem niejako w spadku. Potwierdzam jednak, że będziemy się odwoływać – przyznaje Żelem. Komisja orzekająca nie była jednomyślna, bo przepisy PZPN takie nie są. Nie jest wykluczone, że obie strony prędzej czy później zechcą podpisać ugodę. Na razie jednak sprawa jest w toku.
Jeżeli jesteśmy już przy dotacjach i finansach, to wciąż ważnym tematem w Gliwicach jest stworzenie odpowiedniej bazy treningowej dla Piasta. Obecnie, gdy warunki atmosferyczne nie dopisują, drużyna musi się tułać po całym mieście czy nawet wyjeżdżać do Kamienia lub Knurowa. Na początek w planach jest zmodernizowanie boiska przy ul. Robotniczej, gdzie ma powstać jedno naturalne boisko, a także jedno ze sztuczną murawą i być może z balonem. Wiele wyjaśni się w pierwszym kwartale nadchodzącego roku.

 

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~hihiUżytkownik anonimowy
~hihi
No photo~hihiUżytkownik anonimowy
do ~seba 76:
No photo~seba 76Użytkownik anonimowy
28 gru 17 20:34 użytkownik ~seba 76 napisał
janek ty jestes debil
Janek i Docent dwa bratanki i do łoża i śmietanki
29 gru 17 09:02 | ocena:100%
Liczba głosów:8
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~seba 76Użytkownik anonimowy
~seba 76
No photo~seba 76Użytkownik anonimowy
do ~Janek:
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
27 gru 17 14:43 użytkownik ~Janek napisał
Miasto już podniosło opłatę śmieci i to nie koniec bo chyba i grunta,więc będzie z czego łożyć na obcokrajowców piątego sortu!Magistrat jeszcze coś wymyśli by podatnika ogołocić.W końcu trzy kafle na tej marnej lidze a płacic za tą rozrywkę muszą ca
janek ty jestes debil
28 gru 17 20:34 | ocena:100%
Liczba głosów:7
100%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
Miasto już podniosło opłatę śmieci i to nie koniec bo chyba i grunta,więc będzie z czego łożyć na obcokrajowców piątego sortu!Magistrat jeszcze coś wymyśli by podatnika ogołocić.W końcu trzy kafle na tej marnej lidze a płacic za tą rozrywkę muszą całe Gliwice.
27 gru 17 14:43 | ocena:63%
Liczba głosów:16
38%
63%
| odpowiedzi: 4
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii