Dobrzy koledzy z pokoju

Marcin Brosz i Michał Probierz znają się doskonale. Przez 2,5 roku grali razem w Górniku Zabrze, a ich trenerskie losy przeplatają się nader często.

Jeden z Knurowa, drugi z Bytomia. W latach 1998-2000 często dzielili ze sobą pokój podczas zgrupowań zabrzańskiego Górnika, którego Marcin Brosz dziś jest trenerem, a którego trenerem... jeszcze nigdy nie był Michał Probierz, chociaż jako piłkarz zrobił dla tego klubu zdecydowanie więcej, niż jego serdeczny kolega. Nie jest jednak tak, że obaj panowie nie mają wspólnych wspomnień już w trakcie przygody z trenerką. Wręcz przeciwnie, w przypadku zarówno Brosza, jak i Probierza, wszystko w tym samym miejscu się zaczęło.
Wiosną 2005 roku pierwszy z wymienionych kończył grać w piłkę i zmieniał zawód. I choć w sumie na stanowisku trenera przepracował w bytomskiej Polonii niespełna pół roku, to zdołał wprowadzić zespół na zaplecze ekstraklasy. Tam nie szło już tak dobrze i w październiku 2005 roku został zastąpiony przez... Michała Probierza, który później utrzymał zespół w II lidze i odszedł pracować do ekstraklasowego Widzewa Łódź. Brosz debiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej nieco później, bo konkretnie 5 grudnia 2009 roku. W meczu Odry Wodzisław z... Jagiellonią Białystok, którą oczywiście trenował Probierz. Gospodarze prowadzili 2:0, ale po dwóch dziwnych rzutach karnych podyktowanych przez sędziego Daniela Stefańskiego, „Jaga” doprowadziła do remisu.
Gdybyśmy mieli omówić wszystkie starcia na linii bohaterów tej niedużej opowieści, to z pewnością zabrakłoby nam miejsce. Niemniej nie można nie wspomnieć o meczu z 1 października 2012 roku. Wisła Kraków, Michała Probierza, w fatalnym stylu, przegrała z Piastem Gliwice, Marcina Brosza i trener „Białej gwiazdy” podał się po tym meczu do dymisji. W tym samym sezonie Piast wygrał z GKS-em Bełchatów, 3:1, a tydzień później Probierza w pokonanym klubie już nie było. W 2014 roku jednak było blisko do powtórki z historii omawianej na samym początku. Probierz był poważnym kandydatem do zastąpienia Brosza po zwolnieniu tego drugiego z Gliwic. Ostatecznie do tego nie doszło, bo niemal jednocześnie zwolniła się posada ulubionej przez obecnego trenera Cracovii, Jagiellonii.

 

 

Marcin Brosz

Fot. Adam Starszyński / źródło: Pressfocus


ur. 11 kwietnia 1973 r. w Knurowie.
W ekstraklasie jako piłkarz: 46/0 w barwach Górnika Zabrze.
W ekstraklasie jako trener: 184 mecze z Odrą Wodzisław, Piastem Gliwice, Koroną Kielce i Górnikiem Zabrze.
Największe sukcesy: awans do ekstraklasy z Piastem (2011/12), IV miejsce w ekstraklasie z Piastem (2012/13), awans do ekstraklasy z Górnikiem (2016/17).

 

Michał Probierz

Fot. Łukasz Sobala / źródło: Pressfocus


ur. 24 września 1972 r. w Bytomiu.
W ekstraklasie jako piłkarz: 260/9 w barwach Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze i Pogoni Szczecin.
W ekstraklasie jako trener: 558 meczów z Widzewem Łódź, Polonią Bytom, Jagiellonią Białystok, ŁKS-em, Wisłą Kraków, GKS-em Bełchatów, ponownie Jagiellonią i Cracovią.
Największe sukcesy: Puchar Polski (2009/10), Superpuchar 2010, III miejsce w ekstraklasie (2014/15), II miejsce w ekstraklasie (2016/17) – wszystko z Jagiellonią.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~ZorroUżytkownik anonimowy
~Zorro :
No photo~ZorroUżytkownik anonimowy
Górnik jest również siłą na rynku trenerów. Trzech byłych piłkarzy (Brosz, Probierz, Urban) prowadzi kluby ekstraklasy.
18 gru 17 14:51 | ocena:80%
Liczba głosów:5
80%
20%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KrisUżytkownik anonimowy
~Kris :
No photo~KrisUżytkownik anonimowy
Jeszcze Brzęczek.
18 gru 17 16:58 | ocena:100%
Liczba głosów:3
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii