Leczenie kompleksu trwa kilka lat

Na zwycięstwo z Jagiellonią w rozgrywkach ligowych „Kolejorz” czeka już trzy lata!

Arvydas Novikovas
 /  fot. Michał Kość  /  źródło: Pressfocus

Kiedy nie uda ci się pokonać przeciwnika w dwóch-trzech meczach z rzędu, można szukać różnych wymówek, od złego sędziowania począwszy, na pechu kończąc. Ale jeżeli nie potrafisz znaleźć sposobu na przechytrzenie rywala przez trzy lata, to w grę może wchodzić kompleks niższości, z czym trudno się pogodzić i do czego nie przyzna się żaden trener czy piłkarz.

 

Czarna seria

Poznański Lech z takim problemem boryka się już trzy lata, a drużyną „przeklętą” jest najbliższy rywal „Kolejorza”, czyli Jagiellonia Białystok. Czarna seria rozpoczęła się w sezonie 2015/2016. W Białymstoku gospodarze wygrali 1:0 po trafieniu Przemysława Frankowskiego, przy Bułgarskiej „Jaga” też pozbawiła złudzeń lechitów, wygrywając 2:0 po golach Igorsa Tarasovsa i Piotra Tomasika (dziś gracza „Kolejorza”).
Do kolejnych rozgrywek Lech przystąpił pod wodzą Jana Urbana, ale również nie dał rady drużynie z Białegostoku, przegrywając na „własnych śmieciach” 0:2. Dwukrotnie poznaniaków skaleczył wtedy Konstantin Vassiljev. W rewanżu Jagiellonia też była lepsza, chociaż wygrała „tylko” 2:1. Bramkę dla Lecha zdobył Paulus Arajuuri, dla miejscowych Karol Świderski i Fedor Czernych. Lech odbił się od dna dopiero w dodatkowej serii 7 meczów, remisując w Białymstoku 2:2, chociaż trzy punkty miał na wyciągnięcie ręki, bo do przerwy prowadził 2:0 po trafieniach Radosława Majewskiego i Łukasza Trałki. W końcówce spotkania „Jaga” urwała się ze stryczka, zdobywając gole po strzałach Jacka Góralskiego i Arvydasa Novikovasa. Ten ostatni wpisał się na listę zdobywców bramek w 87 minucie.

 

Idealny moment

W bieżących rozgrywkach mieliśmy do czynienia z powtórką z rozrywki. Lech długo prowadził w Białymstoku (Darko Jevtić), ale w 87 minucie (znowu!) Novikovas znowu posłał piłkę do siatki, ratując swój zespół od porażki. I jak tu nie wpaść w kompleksy?!
W trzech ostatnich meczach z Jagiellonią (dwa remisy i porażka) Lecha prowadził duet Nenad Bjelica - [Rene Poms.] Ta seria zaczyna już denerwować obu szkoleniowców. - Niedzielne spotkanie to najlepszy czas na przełamanie takiej serii w meczach z Jagiellonią - powiedział asystent Nenada Bjelicy. - Wszyscy doskonale wiemy, że piłkarze z Białegostoku są w dobrej formie. Mają za sobą dobre występy, ale w mojej opinii ich korzystna postawa uczyni nasze spotkanie z nimi jedynie jeszcze ciekawszym i emocjonującym. Zdobycie trzech punktów w niedzielę to nasz obowiązek. Szczególnie po tym, co stało się w Warszawie, chęć wygranej jest jeszcze większa. Nie widzę innej możliwości i mocno wierzę, że tego dokonamy. Ich gra może imponować, ale zespoły z czołówki naszej ligi - Legia, Górnik, Wisła Kraków prezentują wyrównany poziom. Jeśli zagramy dobrze w każdej formacji i będziemy odpowiednio funkcjonować jako cała drużyna, sięgniemy po wygraną. Pamiętam doskonale poprzednie mecze, w których nie mogliśmy pokonać Jagiellonii. Wszystkie były wyrównane, mogliśmy w każdym z nich zwyciężyć. Teraz chcemy pokazać, że różnica punktowa w tabeli jest na wyrost.
Po raz ostatni Lech pokonał Jagiellonię 6 marca 2015 roku, wygrywając u siebie 2:0. Gole zdobyli wówczas Barry Douglas i Tomasz Kędziora, a na ławce trenerskiej siedział Maciej Skorża. Czy w niedzielę pozostanie na liście jako ostatni triumfator potyczki z „Jagą”?

 

Z tej samej kategorii