Wara od VAR-u!

Video Assistant Referee, czyli popularny VAR, często doprowadza kibiców do szewskiej pasji. Znacznie bardziej emocjonalnie reagują piłkarze i trenerzy, gdy uważają się skrzywdzeni przez system wideoweryfikacji.

Lech Poznan - Jagiellonia Bialystok
 fot. Pawel Jaskolka  /  źródło: Pressfocus

VAR okazał się bardzo pomocny w niedzielnym meczu na szczycie, gdy w szranki stanęły Lech Poznań i Jagiellonia Białystok. W 25 minucie doszło do pierwszego kontrowersyjnego zdarzenia. W ogromnym zamieszaniu na polu karnym gości, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, najpierw Mariusz Pawełek obronił strzał Mario Szituma, potem trzech obrońców „Jagi” nie potrafiło wyekspediować piłki poza boisko i Szitum na „klęczkach” wpakował piłkę do siatki. Rozstrzygający w tym spotkaniu boiskowe spory Tomasz Musiał wskazał na środek boiska, ale na jego szczęście czujny jak pies podwójny był jego kolega obsługujący VAR. Śledzący mecz na monitorach Tomasz Raczkowski uchronił kolegę od popełnienia dużego „byka” - na ekranie nie było żadnych wątpliwości, że w tej akcji Szitum - nim oddał pierwszy strzał - zagarnął piłkę ręką. Sędzia Musiał anulował trafienie lechity, co jednak w ostatecznym rozrachunku nie uchroniło „Jagi” od klęski przy Bułgarskiej.

 

Do drugiej spornej sytuacji doszło w 76 minucie. Po strzale Darko Jevticia piłkę odbił ręką stoper gości, Gutieri Tomelin. Tomasz Musiał nie miał wątpliwości i wskazał na „wapno”, lecz po chwili ruszyło go chyba sumienie i poprosił Pawła Raczkowskiego o potwierdzenie słuszności swojej decyzji. Protesty Brazylijczyka były bezzasadne, bo analiza sytuacji wykluczyła błąd arbitra.


Szkoleniowiec Lecha Nenad Bjelica po zakończeniu spotkania nie miał pretensji o anulowanie bramki Szituma. - My już wiemy jak to jest z VAR-em. Trzeba czekać na decyzje, czasami przynosi to profity, a czasami nie - stwierdził filozoficznie Chorwat.

 

Z tej samej kategorii