Krzywdzą naszych na potęgę!

Sześć karnych przeciwko Górnikowi Zabrze, sześć karnych przeciwko Ruchowi. Sędziowie nie oszczędzają w tym sezonie zasłużonych śląskich klubów. – Na pewno jest tego za dużo – mówią zgodnie Stanisław Oślizło i Mariusz Śrutwa.

Cracovia Krakow - Gornik Zabrze
 fot. Krzysztof Porebski  /  źródło: Pressfocus

Gdyby nie krzywdzące decyzje sędziego z Warszawy Pawła Raczkowskiego, dziś liderem ekstraklasy byłby nie Lech, a Górnik. Arbiter ze stolicy, w dwóch prowadzonych przez siebie meczach przeciwko Górnikowi z Jagiellonią (1:2) i Cracovią (3:3), podyktował przeciwko zabrzanom cztery rzuty karne, wszystkie w końcówce, pokazał trzy czerwone i 13 żółtych kartek, a do tego na trybuny w meczu w Krakowie odesłał trenerów Marcina Brosza i Marka Kasprzyka.

 

Nie dla nich VAR
W sobotę, podczas meczu Górnik – Śląsk, sporo dyskusji wzbudziły decyzje innego arbitra z Warszawy Tomasza Kwiatkowskiego. Na początku drugiej połowy, po kilkudziesięciu sekundach przerwał grę, po czym skorzystał z systemu VAR i podyktował przeciwko Górnikowi, w tym wypadku słuszną jedenastkę, za zagranie ręką Dani Suareza. Kilka minut później, w polu karnym rywala futbolówka otarła się o rękę Marcina Robaka.


- Co do karnego przeciwko nam, nie ma dyskusji. Szkoda tylko, że w tych newralgicznych momentach gry sędzia też nie skorzystał z VAR-u, żeby przekonać się czy na przykład zawodnik Śląska zagrał ręką w swoim polu karnym i czy "jedenastka" powinna być przyznana czy nie. Wystarczyło to przecież tylko sprawdzić – komentuje legenda 14-kronego mistrza Polski, były świetny obrońca i wieloletni kapitan zespołu Stanisław Oślizło.

 

Casus Redzińskiego
Po meczu ze Śląskiem, powściągliwy z reguły w swoich wypowiedziach i słowach Igor Angulo nie wytrzymał. - W dziewięciu meczach sędziowie podyktowali przeciwko nam sześć karnych, zbyt wiele. Przez takie decyzje marnowana jest nasza dobra i ciężka praca – podkreśla najlepszy i najskuteczniejszy obecnie piłkarz ekstraklasy.

 

Napastnika z Kraju Basków zapytaliśmy o rozjemców z Warszawy, którzy często w tym sezonie sędziują mecze Górnika i często mylą się na jego niekorzyść… - Wolę myśleć, że to przypadek i brak szczęścia, a w kolejnych spotkaniach będzie inaczej i to my będziemy podchodzili do piłki ustawionej na jedenastym metrze - odpowiada Angulo.

 

- Straciliśmy w tym sezonie w lidze 13 bramek. Sporo, na szczęście często też trafiamy, choć szkoda, że w meczu z takim Śląskiem nie udało się wykorzystać jednej czy drugiej okazji, bo ich akurat nie brakowało. Prawie połowa ze straconych goli padła z karnych. Na nieszczęście, żadnego z nich nie udało się bramkarzowi wybronić, o co akurat trudno mieć pretensje. Nie znam regulaminu, jak to jest i ilu sędziów z danego regionu może gwizdać w ekstraklasie, ale na pewno zastanawiające jest to, że z takiego Śląskiego Związku Piłki Nożnej, najsilniejszego przecież w kraju, sędziów na tym najwyższym szczeblu jest niewielu. Cały czas w głowie jest też to poczucie niesprawiedliwości związane z sędzią Redzińskim, który w meczu rozegranym w 1994 roku gwizdał pod „warszawkę” i pozbawił nas mistrzostwa Polski. Obyśmy więcej nie musieli mieć do czynienia z takim Redzińskim – zaznacza Oślizło.

 

Za dużo błędów
Pół tuzina karnych, w dziewięciu pierwszoligowych spotkaniach, arbitrzy odgwizdali też przeciwko Ruchowi. Słabe rezultaty "Niebieskich" trudno sprowadzać do jednej czy drugiej odgwizdanej "jedenastki", ale nie sposób nie zauważyć, że to właśnie po karnych Ruch przegrał z Bytovią (1:2), Podbeskidziem (0:1) czy Olimpią Grudziądz (0:1).


- Na pewno tych "jedenastek" jest za dużo, tym bardziej, że nie wszystkie były ewidentne. Chodzi też o inne decyzje, jak choćby nie uznana nam w poniedziałek bramka w meczu z Górnikiem Łęczna. Nie chcę mówić o jakiejś teorii spiskowej, bo już po spadku z ekstraklasy wiele o tym mówiono, ale tych błędów jest za dużo. Jeśli jeszcze w przypadku Górnika potrafią sobie z tym poradzić, to już z Ruchem nie jest tak samo, bo zawsze czegoś brakuje – podkreśla Mariusz Śrutwa, były świetny napastnik chorzowian, a obecnie członek Rady Nadzorczej Ruchu.

 

 

Karne przeciwko Górnikowi - 6 (wszystkie wykorzystane)
Karne dla Górnika - 0
Karne przeciwko Ruchowi - 6 (trzy z nich wykorzystane)
Karne dla Ruchu - 1 (niewykorzystany)

 

Komentarze (7)

Napisz komentarz
No photo
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
~kibic
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
do ~Piekarzanin:
No photo~PiekarzaninUżytkownik anonimowy
20 wrz 17 11:57 użytkownik ~Piekarzanin napisał
Comment removed due to violation of forum rules.
2 na Jadze gdzie faul był poza 16 ką i pierwszy z Cracovią gdzie to zawodnik z Krakowa nie biegł za piłka tylko szukał własną nogą nogi naszego zawodnika który stał już na baczność i nie wykonał nawet ruchu. Że te karne były niesłuszne powiedział wprost były sędzia a dziś gość Canal + pan Sławek. Po drugie jeżeli nam się gwiżdże karny za rękę na Lechii gdzie nasz zawodnik był nastrzelony z 1,5 metra a w polu karnym nie było innego zawodnika Lechii to dlaczego po tym jak Robak dwa razy dotknął piłkę ręką w polu karnym uniemożliwiając naszym strzał na bramkę karnego już nie ma tym bardziej że był VAR i można było sprawdzić. Gdy naszych szarpią w 16 za koszulki patrz Wolsztyński na Jadze czy Suarez i Koj na Cracovii karnych nie ma gdy nasz szarpnął zawodnika Cracovii od razu 11. Coś tu śmiedzi na kilometr.
20 wrz 17 13:08 | ocena:90%
Liczba głosów:10
90%
10%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
Przecież wiemy o tym od lat, ile idzie pisać o jednym i tym samym a oni i tak z z tym nic nie robią. W naszym śląskim OZPN boją się że potracą ciepłe posadki i tyle w temacie.
20 wrz 17 10:19 | ocena:75%
Liczba głosów:16
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~gliwiczaninUżytkownik anonimowy
~gliwiczanin
No photo~gliwiczaninUżytkownik anonimowy
do ~Janek:
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
20 wrz 17 11:53 użytkownik ~Janek napisał
Comment removed due to violation of forum rules.
A jaką izraelską jak Ruch czy ukraińską jak Piast ?
20 wrz 17 13:09 | ocena:67%
Liczba głosów:6
67%
33%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii