Ludzie z „górniczego” cienia

Marcin Brosz - jak pamiętają Czytelnicy „Sportu” - wiele ma twarzy. Ta najważniejsza - poza szkoleniową - dotyczy roli przywódcy i kreatora „team spirit”.

Pilka nozna. I liga. Gornik Zabrze. Prezentacja druzyny. 26.07.2016
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

23 zawodników wystawionych przez Marcina Brosza do meczów jesiennych w ekstraklasie, ale aż 11 - z dorobkiem poniżej 200 minut na boisku. Słowem - „żelazna” dwunastka. 40 goli zdobytych - najwięcej w całej stawce. Rewelacyjne osiągi motoryczne poszczególnych piłkarzy, nominacje Rafała Kurzawy i Damiana Kądziora do kadry narodowej, zdecydowana dominacja liczebna zabrzan w „młodzieżówce”. No i do tego nagła popularność medialna „górników”, budzących ciekawość jako - w większości - zupełnie nowe postacie na ekstraklasowych salonach. Tak w wielkim skrócie wyglądało siedem ostatnich miesięcy w życiu klubu z Roosevelta.

 

Nie zakłócać równowagi
Zimą - o czym zresztą przekonywał choćby nasz poniedziałkowy materiał, poświęcony ruchom transferowym w czterech czołowych klubach ekstraklasy - w Zabrzu było bardzo spokojnie. To zresztą - w każdym wymiarze; tak przynajmniej utrzymują w klubie - konsekwentna realizacja przyjętego planu. Zmiany personalne? Dopasowane do owej koncepcji rozwoju klubu („młodzi, perspektywiczni, głodni sukcesu”). Wokół beniaminka spekulacji transferowych było i jest bardzo niewiele. Kiedy kilka dni temu na serwisach społecznościowych zasugerowano zainteresowanie Górnika Damianem Zbozieniem, reakcja - acz nieoficjalnymi kanałami - była szybka: „Nie ma z naszej strony pomysłu pozyskania tego piłkarza”. Takie sygnały - już w zarodku próbujące tłumić jakikolwiek szum medialny - to też realizacja pewnej strategii. Strategii, w której na pierwszym miejscu jest zespół i jego „team spirit”. Chroniony przed wszystkim, co mogłoby zakłócić ową równowagę wewnętrzną, owocującą znakomitymi wynikami jesiennymi.

 

W pogoni za normalnością
Marcin Brosz - jak pamiętają Czytelnicy „Sportu” - wiele ma twarzy (my doliczyliśmy się 30). Ta najważniejsza - poza szkoleniową - dotyczy właśnie roli przywódcy. Nie kryje, że - to pewnie po części efekt stażów w Liverpoolu, Realu, Borussii Dortmund; ale także np. obserwacji organizacji klubów rosyjskich podczas zgrupowań na Cyprze czy w Turcji - marzy mu się pełen profesjonalizm i w polskich klubach. - O kontuzje proszę pytać sztab medyczny. O transfery i kontrakty - najlepiej prezesa - mówi (trochę przekornie), kreśląc wizję normalności podczas długiej rozmowy w trakcie zgrupowania w Ayia Napa. Druga, a nawet trzecia drużyna Lokomotiwu czy Spartaka, stacjonująca w tym samym hotelu, co Górnik, miała do dyspozycji w sztabie 10-11 osób. O bardzo ścisłej i konkretnej specjalizacji i zadaniach. Druga, a nawet trzecia drużyna - podkreślmy! W Polsce tak liczny sztab w większości nawet czołowych klubów ekstraklasy to rzecz rzadko spotykana.

 

Jeden team
Jest jednak i druga strona medalu. Każdy z „żelaznej dwunastki” Górnika został już „prześwietlony” medialnie niemal od każdej strony. Naturalną koleją rzeczy chciałoby się zajrzeć i „za kulisy”: przybliżyć pracę i sylwetki ludzi, dzięki którym Szymon Żurkowski przebiega kilkanaście kilometrów w czasie meczu, Tomasz Loska w 12 miesięcy przebywa drogę z drugiej ligi do reprezentacji młodzieżowej, a Igor Angulo w wieku 33 lat osiąga swą rekordową wartość na potralu „transfermarkt”. Ale tu trener Górnika jest stanowczy. - Stanowimy jeden team, pracujemy wspólnie i wspólnie doszliśmy do miejsca, w którym jesteśmy. I zostaniemy w cieniu. Najważniejsi są zawodnicy - mówi krótko, gdy pytamy o jego współpracowników.

 

Dniówka kilkunastogodzinna
Każdy z nich z osobna to kopalnia wiedzy o Górniku - i cząstka jego sukcesów w minionym roku. Marek Matuszek (trener bramkarzy) i Marek Kasprzyk (II trener) gościli na naszych łamach kilka miesięcy temu, więc tym razem - o nich najmniej. Krzysztof „Kiero” Skutnik w Ayia Napa nie tylko wykonywał swoje codzienne obowiązki, ale był i „okiem i uchem” klubowych mediów, dostarczając - przez klubową stronę - informacje z wnętrza drużyny, tak pożądane przez kibiców w kraju. „Dniówka” fizjoterapeutów - Bartosza Spałka i Sebastiana Jagiełło - trwała często i kilkanaście godzin, a z „rekonwalescentami”: Rafałem Kurzawą i (zwłaszcza) Szymonem Matuszkiem ten pierwszy ćwiczył „obok treningu” równie intensywnie, co pozostali zawodnicy z piłką na murawie. Rolę Wojciecha Mroszczyka - trenera przygotowania fizycznego - w drużynie oddaje najlepiej ksywka „David Copperfield”. Wymyślił ją co prawda Andrzej Grajewski, ale górnicza szatnia „kupiła” od razu - i z lubością używa.

 

Poszerzanie „boiskowych horyzontów”
I jest jeszcze Norbert Bradel. Próżno szukać go nawet na stronie Górnika wśród wymienionych tam członków sztabu, ale ważna to postać. „Trener mentalny” - jak mawiają niektórzy - to znaczne uproszczenie jego roli. Sam skłania się raczej ku „trenerowi psychomotorycznemu” i - nieoficjalnie... - opowiada o tej dziedzinie fascynujące rzeczy. Trening priopercepcji, poszerzanie „boiskowych horyzontów” - trzeba by wejść w szczegóły jego zajęć z drużyną. I do tego - nieraz bardzo osobiste - rozmowy z zawodnikami... Całość wieńczą doktor Zbigniew Kwiatkowski („Rewelacyjne podejście do pacjenta” - to tylko jedna z wielu opinii o nim, zaczerpnięta z portalu „Znany lekarz”; jest ich dużo więcej) oraz doktor Grzegorz Żydek - specjalista-dietetyk z AWF Katowice, od 9 lat współpracujący z Marcinem Broszem.

 

A zatem: „team spirit” - najważniejsza tajemnica sukcesów zabrzan?

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~ZorroUżytkownik anonimowy
~Zorro :
No photo~ZorroUżytkownik anonimowy
O to chodzi, tak trzymać i się rozwijać!
TEAM SPIRIT = GÓRNIK ZABRZE.
7 lut 21:52 | ocena:75%
Liczba głosów:12
75%
25%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii