Polowanie na Żurkowskiego

Nie oszczędzają nóg młodzieżowego reprezentanta Polski! W Zabrzu uważają, że trwa polowanie na nogi, dla nieuchwytnego dla wielu rywali Szymona Żurkowskiego.

Pilka nozna. Ekstraklasa. Gornik Zabrze - Cracovia Krakow. 18.12.2017
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

20-latek od momentu, kiedy wszedł do pierwszego zespołu Górnika, a miało to miejsce jeszcze w końcówce poprzedniego sezonu, jest prawdziwą rewelacją. Jego gra w wyjściowej jedenastce zabrzan, zbiegł się akurat z serią sześciu kolejnych wygranych w I lidze, która dała 14-krotnemu mistrzowi Polski upragniony awans. W ekstraklasie „Zupa” poczyna sobie jeszcze lepiej. Jesienią był prawdziwą rewelacją Górnika i całej ligi. Za największe odkrycie uznał go prezes PZPN i wybitny reprezentant Polski Zbigniew Boniek, a UEFA umieściła w gronie 50 największych europejskich talentów 2017 roku.

 

Kontuzja barku
Tymczasem w lidze, młody pomocnik musi się coraz częściej borykać z brutalnymi atakami na swoją osobę. Zaczęło się w zeszłym roku, od ostrego faulu byłego reprezentanta Polski Marcina Wasilewskiego, który wrócił do ekstraklasy i bez pardonu zaatakował Żurkowskiego w meczu Wisła Kraków – Górnik, na początku grudnia.

 

Ten rok jest jeszcze gorszy. W pierwszym tegorocznym ligowym spotkaniu w Płocku, 20-latka bez pardonu atakował Dominik Furman. Nie inaczej było w niedzielnym starciu ze Śląskiem we Wrocławiu, gdzie młody środkowy pomocnik faulowany był raz za razem przez Portugalczyka Augusto czy Niemca Tima Riedera. W końcówce Żurkowskiego ostro zaatakował jeszcze Marcin Robak, tak, że zawodnik Górnika ma teraz problemy z barkiem i nie wiadomo czy wystąpi w dzisiejszym meczu z Pogonią…

 

Musi się przyzwyczaić do fauli
W Zabrzu nikt nie mówi tego głośno, ale trenerzy i koledzy „Zupy” są wściekli, że ich zawodnik jest tak ostro atakowany i to przez graczy, z dużym czy nawet reprezentacyjnym doświadczeniem.

 

- Nie doszukiwałbym się tutaj jakiegoś polowania na Żurkowskiego. Jest po prostu dobry i szybszy od rywali, którzy nie potrafią go powstrzymać, stąd często ratują się potem faulem. Pamiętam mecz z Wisłą i bardziej od wejścia „Wasyla” zapamiętałem wtedy wejście Pereza, który o mało co faktycznie nie zrobił krzywdy Żurkowskiemu – przypomina Kamil Kosowski, sam w przeszłości nie raz „kasowany” przez obrońców rywala.

 

„Kosa” tak mówi o całej sytuacji. – Szymon musi się przyzwyczaić do takiego traktowania. Kiedy do mnie piłkarze przeciwnika podchodzili w ten sposób i faulem starali się powstrzymać, to utwierdzało mnie to w przekonaniu, że jestem dobry. Co do ostrych fauli, to na pewno trzeba zaapelować do sędziów czy trenerów drużyny przeciwnej. Szkoda chłopaka, tym bardziej, że to nadzieja nie tylko Górnika, ale całej polskiej piłki. Na pewno w drastycznych sytuacjach powinni interweniować sędziowie, pokazanie czerwieni utemperuje zapędy kogoś, kto poluje na nogi – mówi obecny futbolowy ekspert.

 

Ciężki mecz z Portowcami
Kamila Kosowskiego pytamy jeszcze o dzisiejsze spotkanie Górnika z Pogonią na stadionie im. Ernesta Pohla. – Spodziewam się dobrego meczu, bo i Górnik i Pogoń grają dobrą piłkę. Szczecinianie mogą być takim „czarnym koniem” tej części rozgrywek. Nie mają może szans na jakieś eksponowane miejsce, ale sposób w jaki grają i wyniki, mogą sprawić, że mocno wywindują się w ligowej tabeli. Zabrzan na pewno czeka w środę arcytrudne spotkanie – mówi były zawodnik Górnika.

 

Z tej samej kategorii