Inni też palili flagi

Dziś do klubu z Zabrza ma trafić oficjalne uzasadnienie Komisji Ligi. Na podstawie dokumentu z piłkarskiej centrali, Górnik złoży odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN.

Legia Warszawa - Gornik Zabrze
 /  fot. Adam Starszynski  /  źródło: Pressfocus

Przypomnijmy, po sobotnich derbach Piasta z Górnikiem, które sędzia Daniel Stefański zakończył w 81 minucie z powodu zadymy na trybunach, Komisja Ligi podjęła kuriozalną decyzję, na której piłkarskie środowisko, łącznie z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem, czy byłym selekcjonerem kadry Antonim Piechniczkiem, nie zostawiło suchej nitki.

 

Mocne argumenty

Komisja zdecydowała, czego można się było spodziewać, o walkowerze na niekorzyść gospodarzy, ale jednocześnie zabrała trzy punkty Górnikowi. Jak pokrętnie tłumaczył przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec, kara o docelowym odjęciu trzech punktów ma mieć skutek… prewencyjny. Chodziło o palenie flag Piasta przez szalikowców Górnika.
W zabrzańskim klubie, do czasu otrzymania oficjalnego uzasadnienia, nie chcą komentować całej sprawy. Prezes Górnika Bartosz Sarnowski powiedział „Sportowi” krótko, że klub, co oczywiste, będzie się odwoływał do Najwyższej Komisji Odwoławczej.
W Zabrzu mają mocne argumenty na swoją stronę. Z oficjalnego raportu, sporządzonego przez arbitra Daniela Stefańskiego i delegata na derbowe spotkanie Andrzeja Rynga wynika, że najpierw szalikowcy z Gliwic zaczęli demolować ogrodzenie (79 min), a potem (83 min) zaczęło się palenie flag przez kiboli Górnika.

 

Legia też spaliła flagę

To jedna rzecz. Druga to incydenty z paleniem flag w tym sezonie. Jak się okazuje, było kilka takich przypadków. W lipcu, kibole Legii, podczas meczu z Sandecją u siebie, zawiesili na swoim sektorze, powieszoną do góry nogami biało-czarną flagę gości: „Brygada Bianconeri”. Flaga została następnie spalona, co wywołało wściekłość prawie 500 osobowej grupy kibiców Sandecji, obecnych na meczu. Kilka tygodni później szalikowcy Arki palili flagi Górnika. Te argumenty mają pomóc w odwołaniu, które, co przyznają nieoficjalnie piłkarscy prawnicy, ma dużą szansę powodzenia.
Walczyć jest o co. Trzy dodatkowe punkty dla Górnika mogą przecież na koniec sezonu zdecydować o tym czy zabrzanie po wielu latach, ponownie zagrają w europejskich pucharach, co jest marzeniem kibiców 14-krotnego mistrza Polski.
A co do palenia flag, to już podczas pierwszego derbowego spotkania w tym sezonie w Zabrzu, które Górnik wygrał po problematycznym karnym 1:0, kibice gospodarzy palili flagi Piasta. Ci z kolei odpowiedzieli zdemolowaniem sektora i obrzucaniem racami sektora rodzinnego. Nikt wtedy jednak nie decydował o odbieraniu punktów, jak ma to miejsce teraz.

 

Z tej samej kategorii