Prezes Górnika: Trzecie miejsce brałbym w ciemno

- Gdyby ktoś powiedział mi natomiast przed początkiem sezonu, że po 21 kolejkach będziemy na trzecim miejscu, to oczywiście brałbym to w ciemno - mówi Bartosz Sarnowski, prezes Górnika Zabrze.

Pilka nozna. I liga. Gornik Zabrze. Bartosz Sarnowski nowym prezesem. 27.05.2016
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

* O wyniku Górnika
Wszystko zależy od tego, z jakiej perspektywy na ten wynik spojrzymy. Jeśli zobaczymy, jak zespół radził sobie od początku rozgrywek, to nie jestem zaskoczony tym rezultatem. Gdyby ktoś powiedział mi natomiast przed początkiem sezonu, że po 21 kolejkach będziemy na trzecim miejscu, to oczywiście brałbym to w ciemno. Pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, to my - w porównaniu do innych drużyn - byliśmy na pierwszym miejscu przez większość kolejek i pozostajemy na pudle na koniec tego roku. Teraz trzeba będzie podtrzymać to, w jaki sposób trener Brosz prowadził ten zespół: żeby dalej była to drużyna, żeby w każdym meczu zawodnicy grali o trzy punkty. Co do marzeń - oczywiście chcielibyśmy wygrać ligę, ale nie ma takiej presji, że musimy zwyciężyć, nie zakładaliśmy przed sezonem takiego celu i nie mamy takiej presji, jak na przykład mistrz Polski.

 

* O najbardziej pamiętnym meczu sezonu
Po awansie powiedziałem, że mam nadzieję, że pierwsze spotkanie zagramy u siebie z Legią. Tak się stało - trochę ze względu na terminarz jak z ligi angielskiej, gdzie mistrz gra z beniaminkiem na jego terenie. To spotkanie było o tyle szczególne, że przez cały mecz byliśmy od Legii lepsi. Ten mecz pamiętam bardzo pozytywnie. Natomiast utkwiło mi w pamięci, jako wyjątkowo negatywne, inne spotkanie. To mecz z Cracovią, ale nie ten ostatni, u nas, a na terenie rywala, gdzie zremisowaliśmy 3:3. Powstrzymam się jednak od dalszego komentowania... Z kolei mecze, które bardzo mi się podobały, stały na bardzo dobrym poziomie i zakończyły się dwa razy takimi samymi rozstrzygnięciami na naszą korzyść czyli 3:2, to konfrontacje z Wisłą Kraków.

 

* O zazdrości innych
Większość prezesów wyrażała uznanie dla Górnika - chodzi o grę i frekwencję na trybunach. To były szczere gratulacje, że super, że tak nam idzie. W wielu wypadkach to była radość, że wróciliśmy do ekstraklasy, i to jeszcze w taki sposób. Na pewno miło było słyszeć to, że brakowało nas w lidze. Chapeau bas za to, co udało się zrobić trenerowi Broszowi i całemu naszemu sztabowi, jeżeli chodzi o przygotowanie ekipy. Udało się stworzyć zespół, co jest trudnym zadaniem dla każdego trenera, który przychodzi do klubu, zwłaszcza po niepowodzeniu. Marcinowi Broszowi udało się jednak szybko nie tyle odbudować, co wręcz na nowo zbudować drużynę. Dzięki temu mamy teraz sporą przewagę nad innymi w ekstraklasie.

 

* O co Górnik będzie walczył wiosną
Nie będzie nakładania presji: „musi być mistrzostwo Polski”. W kwestii premii jesteśmy jednak przygotowani na każdą opcję: na tytuł mistrzowski i na miejsce dające grę w pucharach. Wszystko było wynegocjowane i ustalone przed sezonem. A nasz obecny cel? Miejsce od szóstego w górę.

 

* O tym, kto zasłużył na pochwały
Podkreślam cały czas: największym powodem do dumy jest to, że mamy zespół, gdzie każdy ma swoją rolę, a wszyscy się świetnie uzupełniają i odpowiednio reagują na sytuacje, w których się znaleźli.

 

* O wzmocnieniach
Zastanawiamy się nad uzupełnieniami składu. Czy dojdą do skutku? Zobaczymy. Przed nami jest jeszcze trochę czasu, żeby wszystko zamknąć. Na pewno przyglądamy się kilku piłkarzom i już są podjęte wstępne rozmowy z niektórymi zawodnikami. Nie przewidujemy jednak ściągania wielu graczy. Priorytetem jest dla nas utrzymanie składu. Jeśli chodzi o potencjalnie nowych graczy, to w pierwszej kolejności przyglądamy się Polakom. Czy Karol Angielski trafi zimą do Zabrza? Nie wiem....

 

* O tym, czy uda się utrzymać obecną kadrę
Nie mogę mieć stuprocentowej pewności. Nawet jeśli byłby jednak jakieś uszczuplenia, nie będą one duże. Wszyscy wiedzą, że rozmawiamy o jednym zawodniku; nie wiadomo na razie, czy przedłuży z nami kontrakt. Chodzi oczywiście o Rafał Kurzawę. Ruch po stronie Rafała i jego menedżera. Piłkarz dostał od nas drugą oficjalną ofertę.

 

* O sytuacji Mateusza Wieteski, który - za ustaloną z góry kwotę - w dowolnym okienku transferowym mógłby zostać kupiony przez Legię.
Nie ma sygnału z Legii, żeby miałby tam trafić zimą.

 

* O ewentualnych podwyżkach
Piłkarze mają skonstruowane kontrakty trochę inaczej niż większość ludzi pracujących w Polsce. Bardzo często jest tak, że przewidują one wzrosty uposażeń przy odpowiedniej postawie - chodzi o minuty spędzone na boisku.

 

* O bieżących wypłatach
Wszystko jest uregulowane, nie ma żadnych opóźnień.

 

* O budowie czwartej trybuny
Czwartą trybunę będzie budowało miasto, nie klub. Na pewno możemy potwierdzić, że plany są i wszystko jest bliskie realizacji.

 

* O ligowych plusach i rozczarowaniach
Na plus zdecydowanie Korona Kielce, która zaskoczyła swoją postawą, a na minus dwa zespoły: Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin.

 

* O lokalnych rywalach
Jeśli chodzi o Piasta, to - nie wiem, jak to politycznie powiedzieć... - nie jest to klub o takiej tradycji, jak Górnik. Obojętnie - nie mówię tego przez brak szacunku - na jakim poziomie toczyć się będzie nasza rywalizacja z gliwiczanami, Górnik zawsze będzie przyciągał więcej kibiców, Piast nie jest w stanie ich nam „zabrać”. Inna rzecz, że mecze derbowe to zawsze fajna sprawa i przeżycie. Czy chciałbym Ruchu w ekstraklasie? Tak. To są prawdziwe derby Górnego Śląska, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem; podkręcają atmosferę na maksa. Nie lubię natomiast, kiedy kończą się remisami 0:0 czy 1:1.

 

Komentarze (11)

Napisz komentarz
No photo
No photo~KolanijoUżytkownik anonimowy
~Kolanijo :
No photo~KolanijoUżytkownik anonimowy
Swierszczok to szkola niemiecka FC K-lautern, wtedy mu tez nie szlo, teraz dojzal zbiera profity w lidze, Angieski nie ma takiej mozliwosci ale juz w Olimpii pokazal ze jest godny uwagi, Na niego klub napewno byloby stac, w przeciwienstwie do Swierszczoka .
22 gru 17 22:00 | ocena:76%
Liczba głosów:17
76%
24%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~D.CooperfieldUżytkownik anonimowy
~D.Cooperfield :
No photo~D.CooperfieldUżytkownik anonimowy
Biedny Docent, tak się tymi swoimi wywodami napocił i nagle zniknął, ha ha ha.
23 gru 17 21:18 | ocena:85%
Liczba głosów:13
85%
15%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~pabloUżytkownik anonimowy
~pablo
No photo~pabloUżytkownik anonimowy
do ~Ecik:
No photo~EcikUżytkownik anonimowy
22 gru 17 14:56 użytkownik ~Ecik napisał
Comment removed due to violation of forum rules.
Kurczak jaki ptak taki mózg .
22 gru 17 17:35 | ocena:84%
Liczba głosów:19
84%
16%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii