Prawie wszystko przemawia na korzyść ekipy Brosza!

Jak startowała ekstraklasa sezonu 2017/2018 wielu zastanawiało się, jak Górnik po powrocie z pierwszej ligi poradzi sobie w rozgrywkach. Na przekór niektórym opiniom nie walczy o utrzymanie, ale o piętnasty tytuł mistrza Polski. Marcin Brosz ma ekipę, która zadziwia. Niektóre dane pokazują, że zasłużenie.

Tomasz Loska

W ligowej tabeli zabrzanie są na trzecim miejscu z niewielką stratą do lidera. Jednak w wielu zestawieniach nie mają sobie równych.

* W meczach z udziałem żadnej innej drużyny nie padło jesienią tyle goli. W lidze aż 72, a dodając do tego Puchar Polski kolejnych siedemnaście. W sumie więc aż 91 bramek oglądali kibice w 26 meczach z udziałem Górnika.

* Nie dziwi więc prowadzenie w kolejnym zestawieniu. Górnik strzelił najwięcej goli w roli gospodarza (24 w ekstraklasie). Na wyjazdach tylko Wisła Kraków jest lepsza o jedno trafienie. Licząc także Puchar Polski najlepszy jest jednak Górnik – 30 bramek w Zabrzu i 24 na wyjazdach.

* Górnik ma najlepszego strzelca ligi. Igor Angulo strzelił jesienią 19 bramek w ekstraklasie i 4 w Pucharze Polski. W sumie Hiszpan aż 23 razy trafiał do siatki. Angulo strzelił najwięcej goli na własnym boisku – 15 w lidze. I najwięcej w pierwszych połowach – aż 10.

* Rafał Kurzawa jest najlepszym asystentem ekstraklasy. Aż trzynaście bramek padło po jego podaniach.

* Łukasz Wolsztyński był jesienią najczęściej zmienianym piłkarzem ekstraklasy. Schodził z boiska 20 razy w 21 meczach.

* Rafał Wolsztyński strzelał gole co 54 minuty. Nikt z piłkarzy mających na koncie co najmniej dwa gole nie zdobywał ich w krótszym przedziale czasu.

* Dani Suarez ma ma koncie – podobnie jak dwaj inni piłkarze – najwięcej, bo osiem żółtych kartek. I najwięcej, też jak dwaj inni gracze, czerwonych – dwie.

* Górnik ma na koncie najwięcej, bo pięć czerwonych kartek. Wszystkie zostały pokazane po dwóch żółtych.

* Mecze w Zabrzu obejrzało jesienią najwięcej widzów – 241.609. Górnik miał też zdecydowanie najwyższą średnią na mecz, niemal dokładnie 22.000.

* Łącznie mecze z udziałem Górnika (dom i wyjazd) zobaczyło najwięcej widzów, bo aż 345.395. Daje to średnią 16400 widzów na meczach podopiecznych Marcina Brosza.

* Przeciwko Górnikowi sędziowie podyktowali najwięcej rzutów karnych, aż siedem.

* W Górniku grało najwięcej młodzieżowców. Sześciu piłkarzy spędziło na boisku w sumie 4995 minut, co daje ponad 24 procent czasu spędzonego przez wszystkich zawodników Górnika w meczach ligowych. To wynik o 15 procent lepszy od drugiego Lecha Poznań.

* W drużynie z Zabrza grało najwięcej Polaków. Obcokrajowcy spędzili na boisku tylko 3989 minut, najmniej z szesnastu drużyn ekstraklasy.

* Górnik prowadził w szesnastu z 21 ligowych meczów. To najlepszy wynik w lidze.

* Drużyna była na prowadzeniu w sumie przez 622 minuty. Też najdłużej w ekstraklasie.

* Nikt w lidze nie strzelił tylu goli między 61 a 75 minutą – aż dziewięć. Sześć z nich na wyjazdach – też najwięcej w tym czasie w lidze.

* Górnik oddawał najwięcej celnych strzałów w lidze – średnio 5,71 na mecz.

* Zabrzanie strzelili aż trzynaście goli po rzutach rożnych. To wynik na poziomie światowym, w Europie niewiele jest klubów mogących się pochwalić podobną statystyką. W sumie aż 20 (też najwięcej) bramek Górnik strzelił po stałych fragmentach gry.

* Górnik miał najmłodszą drużynę w lidze. Średnia wieku w 21 meczach wynosiła zaledwie 24.00 lata.