Kiedy zapuka Legia, czyli stoper może zniknąć z Roosevelta

Dwanaście pełnych - 90-minutowych - występów w 12 tegosezonowych spotkaniach w ekstraklasie. Do tego cztery gole, a także nadchodzące cyklicznie od paru miesięcy nominacje do reprezentacji młodzieżowej i miejsce w jej podstawowym składzie. Tak wygląda „wizytówka” 20-letniego Mateusza Wieteski.

Gornik Zabrze - Mateusz Wieteska
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę zastrzeżenia, o których pisaliśmy - czyli sporą liczbę goli traconych przez beniaminka, i tak statystyki indywidualne młodego gracza muszą robić wrażenie. Zresztą - jak twierdzą „wtajemniczeni” - właśnie Wieteska (obok Damiana Kądziora, co już wiemy, a także Szymona Żurkowskiego i ... Łukasza Wolsztyńskiego) jest w gronie 77 piłkarzy, monitorowanych przez sztab szkoleniowy kadry, którą to liczbę wymieniał niedawno sam Adam Nawałka.

„Monitoring” nie tylko wirtualny

I to - z pewnego punktu widzenia - jest... fatalna wiadomość dla Górnika Zabrze. Wtorkowy „Super Express” - „na rybkę”, bez podawania nazw konkretnych klubów - napisał, że obrońca pilnie oglądany jest w tej chwili przez ludzi pracujących dla klubów z Anglii, Włoch i Niemiec. My ze swej strony moglibyśmy dopisać także na przykład ligę... czeską. Skaut operujący na tym właśnie rynku też regularnie bywa na meczach Górnika, a pieniądze płacone dziś np. w Slavii Praga są nie do pogardzenia przez piłkarzy występujących w polskiej ekstraklasie!

Moneta o wartości 100 tys. euro

Dość jednak zagranicznych spekulacji o ewentualnych transferach, potencjalnych umowach i wyjazdach za granicę; prawdziwe „niebezpieczeństwo” dla trwałości linii defensywnej zabrzan kryje się w kraju, w dokumentach już podpisanych. Mowa o umowie transferowej z warszawską Legią, z której beniaminek kupował Mateusza Wieteskę. Mimo trzyletniego kontraktu piłkarza przy Roosevelta, właściwie w każdej chwili może on wrócić na Łazienkowską! Legioniści zawarli bowiem w rzeczonym dokumencie klauzulę, na mocy której zagwarantowali sobie prawo pierwokupu stopera, i to za konkretną sumę odstępnego! Działacze zabrzańscy potwierdzają ten fakt.

Zapis ten nie jest nowością w polityce personalnej klubu ze stolicy. Wcześniej korzystał on z niego m.in. przy „oddawaniu” do Ruchu Chorzów m.in. Kamila Mazka, Michała Efira czy Łukasza Monety. I w tym ostatnim przypadku stołeczny klub z opcji owej skorzystał, wykupując skrzydłowego z Cichej za - wg nieoficjalnych informacji - ok. 100 tys. euro.

Ryzyko świadome

Wartość Wieteski (jego menedżerem jest Cezary Kucharski) z pewnością już kwotę tę przekracza. Portal „transfermarkt” w tej chwili lokuje ją na poziomie 200 tys. euro. Przy dalszym równie dynamicznym rozwoju, regularnych powołaniach do „młodzieżówki” oraz... dobrej postawie całej drużyny Górnika, być może Legia po swego byłego zawodnika sięgnie, i to za relatywnie niewielkie pieniądze. Stało by się to tym bardziej prawdopodobne w sytuacji, w której nowego - zagranicznego - pracodawcę znalazłby Michał Pazdan, od paru okienek transferowych „przebierający nogami” na myśl o wyjeździe z polskiej ligi.

Zabrzanie jednak... niewiele mogą zrobić. - Trudno dziś siadać do renegocjacji umowy zawartej trzy miesiące temu - tak prezes Bartosz Sarnowski krótko odniósł się do pytania o możliwość zmiany wspomnianego zapisu na taki, który lepiej zabezpieczałby interesy „górników”. Obie strony przecież świadomie podejmowały ryzyko: Legia - oddając szkolonego przez lata zawodnika za bezcen, Górnik - godząc się na wspomnianą klauzulę.

 

Komentarze (9)

Napisz komentarz
No photo
No photo~gregorUżytkownik anonimowy
~gregor :
No photo~gregorUżytkownik anonimowy
Wieteska ma kwotę wykupu 350 tys Euro to nie są grosze dla zadłużonej Legii a po drugie w w Legii są Pazdan,Aztiz i jeszcze Czerwiński i jeszcze jeden doświadczony stoper to jakie by miał szansę gry. Nikt nie zauważa że głównym zadaniem obrońcy jest obrona a ta nie wygląda za różowo w Górniku bo Wietes & spółka są 3 najgorszą obroną w lidze. Branie go po sezonie do Legii to na 100% rezerwy albo kolejne wypożyczenie. On musi grać nawet jak będzie robił błędy jak przy 3 golu w Lubinie gdzie z Suarezem położyli się przed napastnikiem zamiast go atakować nawet kosztem faulu i żółtej kartki.
20 paź 17 12:13 | ocena:75%
Liczba głosów:8
75%
25%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~Jan:
No photo~JanUżytkownik anonimowy
18 paź 17 15:54 użytkownik ~Jan napisał
Bzdury, żeby legia mogła go kupić Górnik musi chcieć go sprzedać, a legła ma tylko albo aż prawo pierwokupu. Oferta z powiedzmy Czech za 300 tyś euro wtedy legła kupuje jako pierwsza za 300 tyś euro o ile Górnik chce sprzedać. Tak wyglądają fakty
No, niestety ale nie, nie masz racji... Legia jeżeli ma zapis w umowie jego sprzedaży że ma prawo tylko do pierwokupu to tak, wówczas się zgadza to o czym pisałeś.... Ale... jak ma zapis o możliwości jego odkupu z powrotem to nie. To pomowne wykupienie w każdej chwili jest tylko tak potocznie nazwane bo przepisy UEFA pozwalają na zmianę klubu dwa razy w roku... (przed sezonen i w jego zimowej przerwie) Według mnie to narazie jest tylko dziennikarska spekulacja i specjalne podburzanie kibiców bo Legii w przerwie zimowej nie będzie się opłacało go odkupować. Jedynie jak już to zrobi to po zakończeniu w maju ale to też nic pewnego 100%-ego. Zresztą oni ostatnio finansowo są w czarnej dziurze i nie stać ich na wszystkie zachcianki jak 2-3 lata temu.
18 paź 17 16:54 | ocena:53%
Liczba głosów:15
47%
53%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
To nie jest tak do końca że Górnik go odda za tyle co go kupił.
Łukasz Moneta...
w styczniu 2016 r. przeszedł z Legii do Ruchu Ch. za kwotę - 100 tyś.€
w lipcu 2017 Legia za wykupienie go z Ruchu musiała wyłożyć - 150 tyś. €
Ta różnica kwoty powstaje przez...
czas od momentu sprzedaży do momentu ponownego odkupienia.
oraz przez cenę jego wartości w danym momencie (sprzedaży i odkupu)
18 paź 17 15:37 | ocena:53%
Liczba głosów:15
53%
47%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii