Górnik - Piast pojedynkiem Goliata z Dawidem?

Dawno nie było takiej sytuacji, w której jeden ze śląskim klubów jest zdecydowanym faworytem derbów. Czy goście zdołają sprawić niespodziankę?

GORNIK ZABRZE - PIAST GLIWICE
 fot. Łukasz Sobala  /  źródło: Pressfocus

* Mecz Górnika z Piastem w ekstraklasie jeszcze nigdy nie był rozgrywany przy takiej widowni. Ostatnie dwa derbowe spotkania przy Roosevelta oglądało 6 i 3 tysiące widzów, bowiem - z powodu budowy stadionu - były ograniczenia. Dotychczasowy rekord - 17 tysięcy - zanotowano w sezonie 2008/09.

 

* Niedzielne spotkanie poprowadzi Piotr Lasyk z Bytomia. Dla tego sędziego to pierwsze spotkanie z udziałem gliwiczan i zabrzan w obecnym sezonie. W poprzednich rozgrywkach Lasyk, który jest derbowym specjalistą, prowadził natomiast jeden mecz Piasta. Arbiter ten prowadził wyjazdowy mecz z Ruchem w Chorzowie.

 

* 5 goli w 5 meczach w Zabrzu strzelił Piast. Gliwiczanie nie zdobywali bramek w dwóch pierwszych derbowych spotkaniach z Górnikiem na wyjeździe. W ostatnich trzech meczach za każdym razem zdobywali co najmniej jednego gola.

 

* Z obecnych piłkarzy Piasta z bramek w Zabrzu cieszyli się Gerard Badia i Mateusz Mak. Obaj nie są jednak zdrowi, więc w niedzielę nie wybiegną na boisko

 

* Waldemar Fornalik jeszcze nie przegrał z drużyną prowadzoną przez Marcina Brosza. Obaj panowie po przeciwnych stronach barykady stawali 4 razy i Fornalik wygrał wszystkie mecze: 2 razy Ruch - Korona, raz Ruch - Odra i Widzew - Podbeskidzie.

 

* Z kolei Marcin Brosz trzy razy grał przeciwko swojemu byłemu klubowi, Piastowi. Jako szkoleniowiec Korony zaliczył zwycięstwo 1:0 i remis 1:1, a jako trener Odry Wodzisław wygrał z Piastem 2:0.

 

* Przed i w trakcie niedzielnego meczu zabrzański klub - wspólnie z Fundacją DKMS - będzie prowadzili rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

 

Przypuszczalne składy

GÓRNIK: Loska - Wolniewicz, Wieteska, Suarez, Koj - Kądzior, Matuszek, Żurkowski, Kurzawa - Ł. Wolsztyński, Angulo.

PIAST: Szmatuła - Konczkowski, Sedlar, Hebert, Rugaszević - Dziczek, Pietrowski - Jagiełło, Vassiljev, Valencia - Jankowski.

 

Z tej samej kategorii