Statystyki Lewego uprawniają do wszystkiego

Robert Lewandowski zaraz po tym, jak w poprzedniej ligowej kolejce dostał wolne od trenera, popisał się hat-trickiem w meczu z HSV. Tyle że nie szukałbym związku przyczynowo-skutkowego między tymi zdarzeniami.

Hertha Berlin BSC - FC Bayern Monachium
 fot. Szymon Gorski  /  źródło: Pressfocus

Trener Jupp Heynckes ma swoją strategię dotyczącą rotowania składem, ale zakładam, że nie było to dla naszego napastnika na rękę; z pewnością nie prosił o przerwę. Chce przecież bić rekordy. Sandro Wagner, który zagrał w miejsce Lewego we Freiburgu, na krajowej scenie da sobie radę. Nawet z silniejszymi przeciwnikami. Bo to w miarę solidny napastnik, który w Bayernie będzie strzelał bramki. W takim zespole łatwiej zresztą o kreowanie sytuacji niż w jakimkolwiek innym w Niemczech. Tyle że jeśli Bawarczycy chcą wygrać Ligę Mistrzów, a wiem, że są takie plany, to kapitan reprezentacji Polski musi być w meczowym rytmie. Wagner nigdy nie będzie bowiem w Monachium napastnikiem numer jeden.
Dlatego odpoczynek w poprzedniej kolejce odbieram jako jednorazową sytuację. Aby Robert mógł złapać lekki oddech. Kiedy jednak rywalizacja w Lidze Mistrzów wejdzie w decydującą fazę –w wyjściowym składzie będzie pojawiał się wyłącznie Lewy. I to nie tylko dlatego, że chce śrubować własne rekordy – choć to go z pewnością nakręca - i znów zdobyć w Bundeslidze co najmniej 30 bramek. Jest po prostu Heynckesowi i partnerom z zespołu niezbędny. A jeśli będzie na dalszym etapie sezonu potrzebował nieco odsapnąć, lepiej żeby schodził z boiska po 60 minutach niż siedział cały mecz na ławce. Niemcy zna już bardzo dobrze po tylu latach występów w tym kraju, więc wycieczka do Freiburga nie była mu do niczego potrzebna. Taka jest prawda.
OK, można zakładać, że odstawienie w poprzedniej kolejce mogło w założeniu mieć wymiar dyscyplinujący zawodnika. Jeśli jednak właśnie takie było podłoże, było słabe. Skoro Lewandowski zmienił menedżera, dał zarazem jasny sygnał, że przyszykował się też na inne duże zmiany w życiu i w karierze. Jest jednak ambitnym człowiekiem, i na pewno zechce do końca, dopóki będzie w Monachium, dawać Bayernowi maksa. W Dortmundzie – mimo że wiadomo było, iż podpisał już umowę w Monachium – do ostatniego meczu pokazywał wielki profesjonalizm. Jednocześnie był tak ważny dla Borussii, że jego pozycja w szatni BVB i na boisku nie ucierpiała. A przecież w Bayernie jeszcze się rozwinął, 100 goli w 120 meczach Bundesligi to wynik kapitalny!
Robert ma, bo sam sobie ją wypracował, na tyle silną pozycję również w Monachium, że może odezwać się na każdy temat. Szefowie klubu są tego świadomi, dlatego szanują go nawet w momentach, kiedy zabiera głos w kwestiach niekoniecznie dla klubu przyjemnych. Tak to już jest w klubowych hierarchiach, że jeden może powiedzieć mniej, a drugi więcej. Lewy dziś – z pewnością najwięcej. Ma bowiem niesamowite statystyki. W ostatnich trzech latach tak znakomite, że trzeba go stawiać w jednym szeregu z Leo Messim i Cristiano Ronaldo. Zapracował więc sobie na to, żeby otwartym tekstem mówić o wszystkim, co leży mu na wątrobie. I tyle.

 

Z tej samej kategorii