Dwa piwa i lufa, czyli fantastyczna opowieść o Bundeslidze

Ekstraklasa Niemiec dla wielu, zwłaszcza młodszych, kibiców jest świetnie „opakowanym” produktem, maszynką do zarabiania pieniędzy. Książka Ronalda Renga „Bundesliga” pokazuje ludzką twarz tej ligi, jej słabości i tajemnice.

Bundesliga
 fot. SQN  /  źródło: Materiał prasowy

Jeszcze 30 i 40 lat temu Bundesliga wcale nie była tak doskonała. Mimo że reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów święciła triumfy, to powodów do narzekań w stosunku do ligi było wiele. Mecze były mało atrakcyjne, wiele osób narzekało na zbyt defensywny styl gry drużyn, a Bundeslidze daleko było do organizacyjnej perfekcji, o jakiej możemy mówić dziś. Programy w telewizji dotyczące kolejki ligowej mogły trwać nawet i godzinę dłużej niż planowano, prowadzący w ZDF próbowali do studia zaprosić... Jana Pawła II, a wśród szkoleniowców panowało przekonanie, że picie wody nie sprzyja przyrostowi masy mięśniowej. Z tego powodu, gdy piłkarz szedł do łazienki albo pod prysznic, często szedł za nim trener, żeby patrzeć, czy nie pije wody przeznaczonej do mycia!


Wiele zaskakujących rzeczy i historii odkrywamy w książce dzięki Heinzowi Hoeherowi. Pewnie dziś niewiele osób kojarzy tego byłego piłkarza i trenera. Jego losy są ściśle powiązane z historią Bundesligi, z jej wzlotami i upadkami. Także i główny bohater ma do czynienia ze sławą, bogactwem, sukcesem, chorobami, alkoholizmem czy korupcją. Oczami urodzonego w 1938 roku w Leverkusen Heinza widzimy, jak liga przeobrażała się z totalnej amatorskości do masowości. Jak w siłę rósł Bayern Monachium, jak hobby wykonywanym dla przyjemności zaczęły władać coraz większe pieniądze. Hoeherowi, mimo piłkarskiego talentu i trenerskiej pomysłowości, wiele w życiu się nie udało. Jego koleje losu nie do końca były usłane różami, jednak przez całą książkę można niemal namacalnie odczuć, jaką pasją był dla tego człowieka futbol, który zawładnął umysłami milionów Niemców. „Bundesliga” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów historii piłki nożnej czy samej ligi niemieckiej. To książka o życiu wypełnionym piłką nożną od rana do wieczora.

Z tej samej kategorii