„Dekada GieKSy”, czyli premiera na urodziny

Trudno powiedzieć, czy to przypadek, czy celowe działanie, ale wczoraj, w dniu 54. urodzin GKS-u Katowice, miała miejsce premiera filmu poświęconego klubowi z Bukowej. Dekadę GieKSy”, bo taki jest tytuł dokumentu, można było zobaczyć w kinoteatrze „Rialto”.

GKS Katowice - Olimpia Grudziadz
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

W uroczystej premierze wzięli udział bohaterowie okresu, w którym GKS przeżywał chwile triumfu, a więc zawodnicy z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Wielu z nich łezka się zakręciła, gdy zobaczyli siebie na ekranie, słysząc w jak barwny sposób opowiadają o czasach świetności, a przede wszystkim okresie 10-letniej, nieprzerwanej gry w europejskich pucharach. Największym gawędziarzem okazał się Henryk Górnik, od 1978 do 1985 zawodnik, a w późniejszych latach trener GieKSy. Biorących udział w filmie, a poza Górnikiem byli wśród nich m.in. Franciszek Sput, Piotr Piekarczyk, Jerzy Kapias, Janusz Jojko, Jan Furtok, Dariusz Grzesik, Krzysztof Walczak czy Marek Koniarek, łączyło jedno - każdy podkreślał śląski charakter piłkarzy oraz kapitalną, wręcz rodzinną atmosferę panującą w szatni. - To właśnie dzięki niej, ale też dzięki dobrej grze osiągaliśmy sukcesy - podkreślały dawne gwiazdy.

 

- Zakładałem, że będzie to typowy dokument, który zamknie się w 40 minutach. Temat jednak tak ładnie „płynął”, że skończyło się pełnym metrażem i 80-minutową produkcją - powiedział scenarzysta i reżyser filmu, Michał Muzyczuk. - Jestem kibicem GKS-u, ale urodziłem się w 1986 roku, więc załapałem się na schyłkowy okres świetności, ten z meczami przeciwko Bordeaux. Zagłębienie się w piłkarską i górniczą rzeczywistość tamtych lat było wspaniałym uczuciem. „Dekada” to umowne słowo. Wspominamy 10 lat grania w pucharach, lecz zaczynamy dużo wcześniej. Zamysł był taki, aby opowiedzieć, jak ta wielka GieKSa powstawała - dodał reżyser, który za film otrzymał gromkie brawa.

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~Sam joUżytkownik anonimowy
~Sam jo :
No photo~Sam joUżytkownik anonimowy
GieKSa na ZAWSZE
28 lut 18:26 | ocena:100%
Liczba głosów:1
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii