Kosztowne życie ponad stan, czyli o co komisja znów czepia się „Niebieskich”

Krzysztof Sachs, przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN, wielokrotnie publicznie „ostrzegał” ligowych działaczy przed tytułowym „życiem ponad stan”.

Dariusz Smagorowicz
 /  fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Podręcznik licencyjny - a de facto: przepisy UEFA w tym zakresie - jest bezwzględny. Kilka miesięcy temu przekonały się o tym krakowska Wisła i zabrzański Górnik; za opóźnienia w uregulowaniu zaległości wobec byłych piłkarzy ukarane zostały minusowym punktem u progu sezonu 2015/16. W obecnych rozgrywkach - po raz pierwszy - komisja sprawdza stan finansów klubowych nie tylko raz w roku, w procesie licencyjnym, ale także w połowie sezonu. Kluby musiały się więc wykazać brakiem „przeterminowanych zobowiązań, powstałych do 30 czerwca 2015 roku, a niezapłaconych do dnia 30 listopada 2015 roku” (kryterium F.09 podręcznika licencyjnego).

 

Czyste ręce Wisły

Jeszcze w grudniu, badając realizację tegoż kryterium, komisja wszczęła postępowanie wyjaśniające wobec Lechii Gdańsk, Ruchu Chorzów i - ponownie - Wisły. Miała bowiem podejrzenia, że stosowne terminy regulowania należności nie zostały dotrzymane. Jak się okazało, w dwóch z trzech przypadków były to domniemania zasadne. Z „czystą kartą” wyszła z procesu analizy wyłącznie „Biała gwiazda”. „Eksperci komisji wykazali, iż klub nie naruszył kryterium F.09” - napisano w oficjalnym komunikacie.

 

„Przelew ratunkowy” z Liverpoolu

W przypadku gdańszczan i chorzowian wspomniani eksperci uznali, że oba kluby do 30 listopada nie uregulowały części zobowiązań, powstałych do 30 czerwca ub. roku. - A to już wystarczająca przesłanka do tego, by nałożyć na nie kary ujemnego punktu - podkreśla Krzysztof Sachs przypominając, że akurat w tej materii podręcznik nie pozostawia żadnego wyboru: sankcja w postaci uszczuplenia dorobku punktowego jest jedyną, jaką komisja może zastosować.


Sytuacja Lechii - przynajmniej wedle analizowanych przez komisję dokumentów - różni się jednak od sytuacji Ruchu. Gdańszczanie bowiem już owe przeterminowane należności uregulowali. „Niebiescy” - zdaniem przewodniczącego komisji - nie (choć prezes Dariusz Smagorowicz ma w tej kwestii nowe informacje). - Przedstawiciel chorzowian podkreślał, że klub czeka na pierwszą ratę z tytułu sprzedaży młodego bramkarza do Anglii (transfer Kamila Grabary do Liverpoolu - dop. aut.) i z tej natychmiast spłaci wierzycieli - wyjaśniał nam Krzysztof Sachs.

 

Cała transakcja musi być jednak udokumentowana przed 31 stycznia. W przeciwnym wypadku Ruchowi - jak zresztą głosi komunikat - grozi strata kolejnego „oczka”.

 

TPI i TPO, czyli piłkarska kość niezgody

Komentarze (6)

Napisz komentarz
No photo
No photo~obserwator @ PT AutorUżytkownik anonimowy
~obserwator @ PT Autor
No photo~obserwator @ PT AutorUżytkownik anonimowy
do ~Dariusz Leśnikowski:
No photo~Dariusz LeśnikowskiUżytkownik anonimowy
28 sty 16 12:52 użytkownik ~Dariusz Leśnikowski napisał
@ ~obserwator :
Oczywiście pełna racja. Słowo "czepia się" użyte zostało z przekorą - w kontekście wyjaśnień medialnych, złożonych przez klub (http://katowickisport.pl/pilka-nozna/ekstraklasa,prezes-dariusz-smagorowicz-o-zarzutach-kl,artykul,641187,1,1245
Hm. Jest już wieczór, więc trochę komentarzy doszło i moja odpowiedź nabiea pewnego innego wydźwięku; trochę trzeba rozdzielić perspektyw.
Pierwsza - to szacunek dla Redaktora Dariusza Leśnikowskiego, jakkolwiek może te wyjaśnienia też zostawiałyby pole do dalszej dyskusji. Niemniej, przede wszystkim chicałbym podkreślić, że w ogóle Redaktor jakiegoś dziennika odpowiedział na krytykę, co - niestety - jest rzadkością. Potrafią częstokroć "olewać" czytelnika, także, gdy głos tegoż czytelnika jest rzeczowy i kulturalny. Ba! Ale - mam wtedy wrażenie - liczy się wierszówka, "gdzieś" ma się tego czytelnika, który ma być tylko okazją do wystukania tekstu, za którego jest kasa. Nawet, jeżeli wprost pokaże się błąd - bywa, że zmienią ale nie podzękują, więc czytelnik wychodzi na "głupa", że nie wiadomo czego się czepia. Jeżeli nie zareagują - to wcale nie lepiej, choć przynajmniej widać, że czytelnik nie "czepia" się bezpodstawnie. Niemniej, ogólnie jest bardzo smutne, bo okazuje, że na tyle mają nas "w poważaniu", że nawet ewidentnego błędu nie poprawiają. Tak więc - naprawdę ucieszyła mnie postawa (choć niby normalna byłaby) - że Red. Leśnikowski odpowiedział. Pozdrawiam.
Natomiast wracając do problematyki głównej, która jest zbiegiem wielu czynników. Niestety, faktycznie można podejrzewać, że takie artykuły, to nahalna propaganda, nie licząca się z realiami ekonomicznymi. Boli - bo skądinąd to faktycznie Klub o takich zasługach, dodatkowo w kontekście i historii przynależności narodowych i piękna przywiązania do śląskości, że taka nahalna propaganda jak się głębiej zastanowić, boli szczególnie. W dodatku - niestety, nie da się, moim zdaniem, wytłumaczyć w taki spsoób, jak czyni to Pan Redaktor, czy też zarząd Ruchu, spraw niesolidności, najdelikatniej pisząc. Jeszcze dalej w dodatku - to brzmi to smutno, jak się zestawi faktycznie z innymi jeszcze klubami, które przechodziły różne koleje losu w czasie transformacji ustrojowej, często płacąc za uczciwość i nie stosowanie np. ucieczek od długów przez odcięcie się od historii. Ba! A gdy już ktoś tak uciekł - to czy nie kradnie jednak, jeżeli próbuje historyczne dziedzictwo przejąć?
Niemniej, to wszystko razem jest w gruncie rzeczy - tylko jednym z aspektów całego procesu przekształceń w polskiej piłce, w której najpierw w PRLu przyzwyczajono do nieuczciwej rywalizacji (sterowanej ideologią), pod koniec tę korupcję rozszerzono na bezpośrednio finansową a przez następne 25 lat przekształcenia te usankcjonowano. Pochodną tego - są wszelakie "szczegółowe" historie.
29 sty 16 00:17
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
~kibic :
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
Ruch to BANKRUT i jedynym antidotum jest relegacja do niższych lig aby mógł wyzerować długi. Prosze nie cenzurować wpisów.
28 sty 16 15:17 | ocena:100%
Liczba głosów:1
0%
100%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~oloUżytkownik anonimowy
~olo :
No photo~oloUżytkownik anonimowy
Kiedy SPORT przestanie lobbować za BANKRUTEM z Chorzowa ? czy to nie wstyd że za mniejsze długi i już spłacone przez miasto ten sam SPORT atakował Górnik. Czy w waszej redakcji są sami KIBOLE Ruchu czy jak. Przez wasze artykuły ja kiedyś wasz wierny czytelnik z Gliwic teraz rzadko zaglądam na wasze łamy.
28 sty 16 15:16 | ocena:100%
Liczba głosów:1
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii