Oto najszybsza ofensywa w ekstraklasie

Jarosław Niezgoda, Miłosz Przybecki i Łukasz Moneta to ligowi sprinterzy. - To bez wątpienia najszybsza ofensywa w ekstraklasie – przekonuje trener przygotowania fizycznego Leszek Dyja.

Ruch Chorzow - Slask Wroclaw
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Przybecki podczas marcowych testów szybkościowych bił rekordy. Ruch nie chce ujawnić wyników pomiarów, ale na skrzydłowego „Niebieskich” już od dłuższego czasu mówi się „Chorzowski Usain Bolt”. Pod wrażeniem jego szybkości jest Leszek Dyja, który przez lata był trenerem przygotowania fizycznego Ruchu a obecnie wielu chorzowskich graczy przyjeżdża do niego na indywidualne treningi.

 

Najszybszy z najszybszych?
- Podczas testów zawodnicy biegną na odcinku 30 metrowym, a my mierzymy im czasy na 5, 10, 20 i 30 metrze. Miłosz ma świetne wyniki. Na każdym odcinku jest najszybszy – zaznacza Dyja, który pomaga wielu piłkarzom ekstraklasy. Uznany trener, obecnie zatrudniony na stałe w GKS Katowice, przeprowadzał już testy między innymi w Pogoni Szczecin, Lechii Gdańsk, czy Śląsku Wrocław.
- Współpracowałem z bardzo wieloma piłkarzami ekstraklasy i nikt nie był tak szybki. Miłosz osiąga lepsze wyniki, niż ja w przeszłości – zaznacza Dyja, który był bardzo dobrym sprinterem, zdobywał medale w poszczególnych kategoriach wiekowych i dwukrotnie wygrał mistrzostwa Polski seniorów w sztafecie 4x100 m. - Gdyby Przybecki zaczął uprawiać sprinty, nauczył się startu z bloku, krajowi szybkobiegacze mieliby problemy – przekonuje.

 

Technika bardzo ważna
W Ruchu pod tym względem błyszczał również Kamil Mazek, który zimą przeszedł do Zagłębia Lubin. Nawet jednak on nie był tak szybki jak Przybecki. Przy Cichej od lat pracują według metod świętej pamięci doktora Jerzego Wielkoszyńskiego. Znakomity lekarz, specjalizujący się w medycynie sportowej, duży nacisk kładł na doskonalenie szybkości. - Trener Waldemar Fornalik i jego współpracownicy kontynuują pracę Wielkoszyńskiego. Wiadomo, że można polepszyć cechy szybkościowe i należy to robić. W jaki sposób? Poprzez odpowiednio dobrane obciążenia, ćwiczenia. Bardzo istotna jest także technika biegania. W tym przypadku nagrywamy bieg na wideo, a później go analizujemy. Piłkarze obserwują jak pracują ramiona, kolana, pięty i następnie korygują swoje błędy. Chorzowscy gracze dążą do tego, aby biegać jeszcze sprawniej – tłumaczy Dyja.

 

Wzrost nie przeszkadza
W tym aspekcie bardzo dobrzy są również drugi skrzydłowy Moneta i napastnik Niezgoda. - Rywale mają problemy z „Niebieskimi”, bo ataki suną z prawej, później z lewej strony, a następnie środkiem boiska. Jeśli powstrzymają jednego ze sprinterów, kolejni dwaj mogą się wykazać a wielu bocznych defensorów rywali nie należy do szybkościowców – dopowiada Jan Benigier, legendarny napastnik chorzowian.
W świetnej formie jest w tym roku Jarosław Niezgoda. W lidze strzelił 3 gole w 6 spotkaniach. W reprezentacji młodzieżowej, chociaż nie grał w wyjściowym składzie, też wpakował piłkę do siatki. W poniedziałkowym meczu kadry U-21 z Czechami wszedł na murawę w 59 minucie i pod koniec spotkania zdobył bramkę. - Jego dużym atutem jest to, jak biega z piłką przy nodze. Jest świetnie wyszkolony technicznie, potrafi odpowiednio się poruszać i dlatego wyprzedza przeciwników w pojedynkach biegowych. Wzrost, bo mierzy 185 cm, wcale mu w tym nie przeszkadza. Bez wątpienia żadna inna drużyna w lidze nie ma tak szybkiej ofensywy jak chorzowianie – zaznacza Dyja.

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
Ruch rządzi w Ex. Dobra wiosna niebieskich. A co tam niedorajdy z Gliwic? hehehehehe, długi za Latala i 1 liga wita, już na zawsze, a może jeszcze niżej :))))))
30 mar 17 13:49 | ocena:88%
Liczba głosów:8
88%
13%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~PG:
No photo~PGUżytkownik anonimowy
30 mar 17 11:51 użytkownik ~PG napisał
Ruch czy to nie jeden z najsłabszych klubów Ekstraklasy?!
Hehe,
a czy to nie Ruch jest wyżej od Piasta mimo zabranych 4 pkt. ???
30 mar 17 13:51 | ocena:80%
Liczba głosów:10
80%
20%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
Ekstraklasa czy to nie ta jedna z najsłabszych lig w Europie?!
30 mar 17 11:25 | ocena:70%
Liczba głosów:10
70%
30%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii