"Niebiescy" chcą zatrzymać Surmę

Ruch Chorzów Lechia Gdańsk
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

- Chciałbym, aby pomocnik pozostał na Cichej – mówi prezes Ruchu Chorzów Janusz Paterman, który widzi go w roli trenera młodzieży.

Łukasz Surma to najbardziej doświadczony ligowiec. W ostatniej kolejce w Lubinie (1:0) rozegrał swój 550 mecz w ekstraklasie. Pod tym względem jest zdecydowanym liderem w historii rozgrywek. Środkowy pomocnik 28 czerwca obchodzić będzie 40 urodziny. Dwa dni później wygasa jego umowa z chorzowskim klubem.

 

Jak Sokołowski?
Janusz Paterman, który na początku miesiąca został prezesem Ruchu, deklaruje, że tworzy przy Cichej wielką, „niebieską” rodzinę. Do klubu powrócił już Mariusz Śrutwa – w środę został członkiem rady nadzorczej, przymierzany jest do powrotu Krzysztof Warzycha - ma być wiceprezesem ds. sportowych. Śląski przedsiębiorca widzi również w niej Surmę.
- Łukasz to świetny zawodnik, który mimo zaawansowanego wieku spisuje się w tym roku znakomicie. Bardzo go szanuję, ma ożywczy wpływ na szatnię. Chciałbym go zatrzymać przy Cichej. Przypominam sobie, jak w Akademii Legii pracował Tomasz Sokołowski, który także grał u nas. Fajny człowiek, mający podejście do młodych i Surma też taki jest. Potrafi dojść do tych młodych chłopaków, co wyraźnie widać w pierwszym zespole – przyznaje szef „Niebieskich”.

 

Z „Maliną” nie wyszło
Pomocnik ma papiery trenerskie. Gdy Łukasz Surma był graczem Lechii Gdańsk prowadził zajęcia z różnymi grupami wiekowymi. Czy skorzysta z propozycji Patermana? - Nie chcę odnosić się do tego typu spekulacji. W tej chwili skupiam się jedynie na walce o utrzymanie z Ruchem i na końcówce sezonu – odpowiada zdawkowo.
Pomysł zatrzymania gracza nie jest wcale nowy. Trzy lata temu, gdy trenerem był jeszcze Jan Kocian, Słowak przekonywał działaczy, że Surma oraz Marcin Malinowski powinni pracować w utytułowanym klubie. - Dużo pomagają młodszym graczom. Ruch powinien wykorzystać ich umiejętności, wiedzę - podkreślał ówczesny trener „Niebieskich”, obecnie pracujący w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Gdy Malinowski zakończył karierę, w Chorzowie rozważano, aby został skautem, ale „Malina” nie miał wtedy prawa jazdy. Dlatego nic z tego nie wyszło.

 

Podziw dla weterana
Nie wiadomo jednak, czy Surma faktycznie latem zakończy karierę. Piłkarz nie złożył jeszcze takiej deklaracji a wcześniej w jednym z wywiadów przyznał, że będzie grał dopóki zdrowie mu będzie dopisywać. - Nie będę wcale zaskoczony, jeśli Łukasz kolejny sezon spędzi w ekstraklasie – twierdzi Mieczysław Szewczyk, były świetny pomocnik.
- Nie ma co mu zaglądać w metrykę. Jest bardzo ważnym ogniwem zespołu, kręgosłupem tej drużyny. Regularnie gra na wysokim poziomie, kontuzje go omijają. Podziwiam go i trzymam kciuki, aby w następnym sezonie też występował. Pełni też przy Cichej inną, bardzo ważną rolę. To przy nim młodzież uczy się, robi postępy. Niedoświadczeni piłkarze potrzebują takich wzorców. Pamiętam, jak ja zaczynałem grać w Ruchu, mentorami dla mnie, Krzyśka Warzychy, czy Waldka Fornalika byli tacy piłkarze jak Albin Wira, Leszek Wrona i Edward Lorens. My młodzi traciliśmy czasami głowę, między innymi ostre słowa z trybun potrafiły na nas wpłynąć negatywnie, a na doświadczonych zawodnikach nie robiło to żadnego wrażenia. Przy nich czuliśmy się pewnie, podobnie jak współczesna chorzowska młodzież przy boku Surmy – podkreśla piłkarz, który zakończył karierę po czterdziestce. - Miałem wtedy 41, czy 42 lata, ale grałem na czwartym poziomie rozgrywkowym w Pasjonacie Dankowice. Siedem lat wcześniej wróciłem z niemieckiego Wuppertalu i chciałem ponownie występować w Ruchu, ale jeden z działaczy dał mi do zrozumienia, że jestem za stary! Miałem 34 lata, ale w latach 90. inaczej spoglądano na zawodników w tym wieku. Na szczęście obecnie piłkarzom nie wytyka się wieku – dodaje Szewczyk.

 

Komentarze (4)

Napisz komentarz
No photo
No photo~NiebieskiUżytkownik anonimowy
~Niebieski :
No photo~NiebieskiUżytkownik anonimowy
Mietek Szewczyk. To byl zawodnik ! Ambicja i walka.
24 mar 14:35 | ocena:67%
Liczba głosów:12
67%
33%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~ElwirnUżytkownik anonimowy
~Elwirn :
No photo~ElwirnUżytkownik anonimowy
Surmę ? Haha to jego ostatni sezon. Ale to nic Waldek na pewno nie przedłuży przez Patermana bo to człowiek nieobliczalny, zobaczycie, nie krytykujcie a zobaczycie. Prawdę mówiąc jak kocham Ruch, ehemmm to się nie uda ludzie którzy teraz przewodzą pokłócą się o złotówkę...
24 mar 22:01 | ocena:50%
Liczba głosów:4
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Krzysztof HołowczycUżytkownik anonimowy
~Krzysztof Hołowczyc :
No photo~Krzysztof HołowczycUżytkownik anonimowy
Ruch-ole,
jak chcecie zatrzymać Samarę czy tam Surmę to polecam klocki hamulcowe firmy BREAK.
26 mar 00:00 | ocena:75%
Liczba głosów:4
25%
75%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii