Kibice katowiccy o niemożności zobaczenia derbów: Taka nasza „łatka”...

Piątkowy mecz w Sosnowcu - hit 22. kolejki - odbędzie się bez fanów gości. Weto postawiła policja, a wojewoda śląski bez wahania podpisał decyzję o konieczności zamknięcia na ten mecz sektora dla przyjezdnych. O tej praktyce - stosowanej nie po raz pierwszy przez władze administracyjne - rozmawiamy z Piotrem Koszeckim, prezesem SK 1964, czyli stowarzyszenia fanów GieKSy.

DARIUSZ LEŚNIKOWSKI: Decyzja wojewody znana jest od tygodnia. Czy wasze stowarzyszenie próbowało podejmować jakiekolwiek działania, mogące skutkować jej zmianą?

PIOTR KOSZECKI (na zdjęciu poniżej): Nie. Nie byliśmy - jako stowarzyszenie - stroną postępowania, zostaliśmy jedynie - zresztą poprzez GKS - poinformowani o decyzji wojewody. Swoją drogą... spodziewaliśmy się jej.

?
PIOTR KOSZECKI: Na takie działania wojewody, jak zamknięcie sektora dla kibiców gości, wpływ ma policja. A - po pierwsze - policja i kibice mają wzajemnie na swój temat wyrobioną opinię. Po drugie - nieobecność kibiców jednej z drużyn na stadionie to mniej pracy dla policji.

Co to znaczy: „ mają wzajemnie na swój temat wyrobioną opinię”? Jak rozumieć pana słowa?
PIOTR KOSZECKI: Kibice GieKSy w tym sezonie nie byli objęci żadnym zakazem wyjazdowym, w związku z czym byliśmy obecni na wszystkich meczach naszej drużyny poza Katowicami. I będziemy na kolejnych - za wyjątkiem Sosnowca i Mielca, gdzie naszą obecność wyklucza podobno remont tamtejszej hali sportowej... Nie zmienia to faktu, że już dawno na mecze Zagłębia z GKS-em - i na nas - przybita została „łatka” wydarzenia niebezpiecznego. Przecież takie właśnie argumenty użyte zostały w uzasadnieniu decyzji wojewody.

A nie jest to wydarzenie, w czasie którego może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa?
PIOTR KOSZECKI: A czy takie zagrożenie wystąpiło podczas derbów z GKS-em Tychy? A mam wrażenie, że w Tychach „spina” na nas jest dużo większa, niż w Sosnowcu. Powtórzę więc: są mecze z „łatkami” z góry przypinanymi przez policję. To właśnie z tego względu trochę przez palce patrzę na nadzieje naszych kibiców, którzy Ruchowi Chorzów życzą utrzymania w ekstraklasie, w myśl zasady: „Jeśli do niej awansujemy, będą dwa fajne mecze w przyszłym sezonie”. Mam bowiem wrażenie, że ani my - w razie derbów - nie wejdziemy na Cichą, ani kibice chorzowscy nie zostaną wpuszczeni na Bukową.

Wniosek policji nie musi być jednak wiążący dla wojewody - podobnie jak jej negatywna opinia nie musi być brana pod uwagę przez władze miejskie przy wydawaniu zgody na organizację imprez masowych. Może trzeba rozmowy przedstawicieli środowiska kibicowskiego z wojewodą?
PIOTR KOSZECKI: Jakiś czas temu był taki pomysł, ale ostatecznie został zarzucony. Myślę, że kolejni wojewodowie - bo przecież nie pierwszy raz zdarza się zamknięcie całości czy części stadionu - nie są przesadnie dokładnymi obserwatorami wydarzeń piłkarskich. Jako politycy po prostu podpisują się pod wnioskami kierowanymi przez policję, bo który urzędnik - państwowy czy samorządowy - zaryzykuje dziś „pójście pod prąd”? Ten stan rzeczy zmienić się może dopiero w momencie, gdy wojewoda będzie prawdziwym sympatykiem futbolu, czującym klimat piłkarskich wydarzeń.

Komentarze (4)

Napisz komentarz
No photo
No photo~FabbioUżytkownik anonimowy
~Fabbio :
No photo~FabbioUżytkownik anonimowy
Kompletnie niezrozumiała decyzja, a piszę, to jako kibic tyskiego GKSu. Totalny bezsens! Kibice gieksy byli w Tychach, bylo trochę dymu, troche wyzwisk, ale nikt nikogo nie pobil ani nie zabił. Przede wszystkim byla, atmosfera święta i fajny doping! O to w tym chodzi, aby była atmosfera, a fani jednej i drugiej druzyny ją stworzyli. W Sosnowcu bedzie atmosfera dożynek!
17 mar 17 16:18 | ocena:100%
Liczba głosów:4
100%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Kibic Użytkownik anonimowy
~Kibic :
No photo~Kibic Użytkownik anonimowy
W obu przypadkach niestety po części winą są stadiony. Jeśli powstaną nowe, jest duża szansa że się to zmieni.
17 mar 17 08:38 | ocena:50%
Liczba głosów:6
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HanysUżytkownik anonimowy
~Hanys
No photo~HanysUżytkownik anonimowy
do ~Fabbio:
No photo~FabbioUżytkownik anonimowy
17 mar 17 16:18 użytkownik ~Fabbio napisał
Kompletnie niezrozumiała decyzja, a piszę, to jako kibic tyskiego GKSu. Totalny bezsens! Kibice gieksy byli w Tychach, bylo trochę dymu, troche wyzwisk, ale nikt nikogo nie pobil ani nie zabił. Przede wszystkim byla, atmosfera święta i fajny doping
Ale Tychy to tez Hanysy a sosnowiec to Gorole
17 mar 17 20:01 | ocena:100%
Liczba głosów:1
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii