Zagłębie i Sosnowiec ma w sercu

Rozmowa z Marcinem Sierczyńskim, nowym zawodnikiem GKS-u Bełchatów.

Marcin Sierczyński
 fot. Krzysztof Porębski  /  źródło: Pressfocus

J. DUSIK: Chciałby pan wymazać z kalendarza 2017 rok?
Marcin SIERCZYŃSKI: - Nie chcę niczego wymazywać. Ostatnie pół roku grałem mniej niż zwykle. Od strony sportowej nie mogłem być zadowolony, ale pracowałem na treningach, żeby taki okres już się nie powtórzył.

 

To zapytam inaczej - co się stało z pana karierą w zeszłym roku?
Marcin SIERCZYŃSKI: - Do końca 2016 roku wszystko szło tak, że mogłem być zadowolony. Jako wychowanek Zagłębia - w wieku 18 lat - zadebiutowałem w II lidze, zaliczając minutę na Stadionie Ludowym w meczu z Unią Janikowo. Co prawda w 2010 roku zostałem wypożyczony do III-ligowej Janiny Libiąż, ale szybko wróciłem. Jako defensywny pomocnik, w 17 jesiennych spotkań, strzeliłem 4 gole.

 

To zadecydowało o błyskawicznym powrocie do Sosnowca?
Marcin SIERCZYŃSKI: - Wyglądało to tak - po zimowym sparingu Janiny z Zagłębiem trener Leszek Ojrzyński, który w trakcie rundy jesiennej przejął zespół z Sosnowca, wskazał na mnie i oznajmił, że tego zawodnika chce mieć u siebie. W odpowiedzi usłyszał: „ale to jest nasz zawodnik” i moje roczne wypożyczenie zostało skrócone. Od tego momentu grałem w Zagłębiu nieprzerwanie do połowy 2017 roku.

 

I co się wtedy stało?
Marcin SIERCZYŃSKI: - Grałem regularnie, ale drużyna nie awansowała do ekstraklasy, bo zabrakło jej punktu. Szkoda mi bardzo tej rundy wiosennej, bo wszystko mieliśmy w swoich rękach. Znalazłem się na liście transferowej, a następnie klub rozwiązał ze mną kontrakt. Było mi przykro, bo Zagłębie i Sosnowiec mam w sercu. Tam się wychowałem i rozegrałem niemal 200 meczów w pierwszej drużynie. Tam poznałem żonę, tam urodził się nasz syn. Odchodziłem z bólem serca, ale trafiłem do Podbeskidzia, gdzie spotkałem też kolegów z Zagłębia, Wojtka Fabisiaka i Kamila Wiktorskiego. Sezon zacząłem w wyjściowym składzie, ale po meczu w Chojnicach wypadłem z jedenastki i już do niej nie wróciłem, a po rundzie jesiennej ponownie znalazłem się na liście transferowej. Nowy rok zacząłem od treningów w drugiej drużynie, do której zostałem „zesłany”, lecz w IV lidze nie miałem zamiaru grać. Czułem już zapach piłki na znacznie wyższym poziomie, ale w 2017 roku wszystko się zmieniło, więc znowu muszę zacząć się wspinać.

 

I wtedy pojawiła się oferta z Bełchatowa?
Marcin SIERCZYŃSKI: - Tematów było kilka. Dni jednak uciekały, a działacze GKS-u okazali się najbardziej konkretni. Dlatego pojechałem i przekonałem się, że to klub, który... nie pasuje do II ligi. Baza jest na miarę co najmniej I ligi. Stadion, dwa trawiaste boiska treningowe, sztuczna murawa, zaplecze... Podpisałem kontrakt i jestem przekonany, że szybko zaczniemy się piąć.

 

Spotkał pan znajome twarze?
Marcin SIERCZYŃSKI: - Znałem tylko Piotrka Giela, z którym przez pół roku graliśmy razem w Zagłębiu, ale atmosfera w szatni jest bardzo dobra i z aklimatyzacją nie miałem kłopotów. Jedyny problem pojawił się przy przeprowadzce. Byłem zaskoczony, że w Bełchatowie tak trudno znaleźć mieszkanie. W końcu się udało. Od tygodnia mieszkamy w nim z Roksaną i naszym 9-miesięcznym Antosiem.

 

Na jakiej pozycji będzie pan grał?
Marcin SIERCZYŃSKI: - Odkąd trener Mirosław Kmieć przestawił mnie z defensywnego pomocnika na prawą obronę, to właśnie to jest moja pozycja. Trener Mariusz Pawlak również widzi mnie w tej roli, a ja staram się udowodnić, że może na mnie liczyć. W rundzie wiosennej czeka nas trudne zadanie, bo dzieli nas 8 punktów od miejsca dającego prawo gry w barażach o I ligę i 10 punktów od bezpośredniego awansu. Podpisałem jednak półtoraroczną umowę i jestem przekonany, że do tego czasu dojdziemy co najmniej na zaplecze ekstraklasy. Taki jest mój cel.

 

Interesuje się pan siatkówką?
Marcin SIERCZYŃSKI: - Oglądam czasem mecze reprezentacji Polski, ale kibicem raczej trudno mnie nazwać. Wiem jednak, że Bełchatów to siatkarka potęga i na pewno wybierzemy się na mecz Skry, ale przede wszystkim będę się koncentrował na piłce.

 

Czy wiesz, że...
Gdy urodzony 12 kwietnia 1991 roku Marcin Sierczyński miał 18 lat, zadebiutował w II-ligowym wówczas Zagłębiu, a następnie awansował z nim na zaplecze ekstraklasy. Kiedy miał 24 lata, był już doświadczonym obrońcą i mocnym punktem sosnowieckiego zespołu, który w sezonie 2015/16 - jako beniaminek - zajął 3. miejsce w I lidze, a w Pucharze Polski dotarł do półfinału. W pierwszej drużynie Zagłębia Sierczyński rozegrał w sumie 185 ligowych i pucharowych spotkań.

 

Z tej samej kategorii