Przewodniczący Komisji Licencyjnej: Ruch i Lechia nie unikną kar!

- Ruch nie uregulował wszystkich zaległości, do których spłacenia zobowiązał się w procesie licencyjnym na sezon 2017/18 - poinformował przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN-u, Krzysztof A. Rozen.

Chrobry Glogow - Ruch Chorzow
 fot. Lukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

LESZEK BŁAŻYŃSKI: Nieoficjalnie mówiło się, że przed czwartkowym posiedzeniem Komisji Licencyjnej ponownie spotka się pan z przedstawicielami Ruchu Chorzów. Czy do takiego spotkania doszło?

KRZYSZTOF ROZEN: - Nic o tym nie wiem. Z władzami chorzowskiego klubu miałem kontakt jedynie 22 listopada, gdy prezes Janusz Paterman i towarzyszące mu osoby przyjechały do Warszawy na posiedzenie KL, aby wyjaśnić sytuację klubu. Ruch nie uregulował wszystkich zaległości, do których spłacenia zobowiązał się w procesie licencyjnym na sezon 2017/18. Przedstawiciele klubu zasłaniali się restrukturyzacją i tym, że gdy wszczęto postępowanie, Ruch według prawa nie mógł tych zaległości spłacić. Stanowisko Komisji Licencyjnej i Komisji Prawnej PZPN-u jest takie, że oczywiście szanujemy prawa obowiązujące w Polsce, ale regulacje licencyjne są przyjmowane przez kluby dobrowolnie. Nie zmuszamy nikogo do tego, aby uczestniczył w rozgrywkach ligowych. Klub zgłasza się dobrowolnie, ale musi jednak przestrzegać reguł, które obowiązują wszystkich. To jest zasada fair play. Przedstawiciele Ruchu mówili, że prawo jest nadrzędne do regulacji, my nie chcemy rozstrzygać tego, czy jest nadrzędne, czy podrzędne, jest po prostu obok. To podobnie jak z komunikacją, jeśli ktoś chce pojechać autobusem, musi kupić bilet, ale nikt nikogo do tego nie zmusza. Tę kwestię wyjaśniliśmy sobie a poza tym przychyliliśmy się do prośby klubu, aby do 30 listopada, czyli terminu zgromadzenie wierzycieli, nie podejmować żadnych decyzji.

 

Czy to przesądzone, że klub otrzyma karę?

KRZYSZTOF ROZEN: - Ruch nie przestrzegał zasad określonych w podręczniku licencyjnym i za to niestety przewidziane są sankcje. Teraz kwestią jest to, czy i kiedy klub wywiąże się z przyjętych zobowiązań i to będzie determinowało, jaką karę nałożymy na klub.

 

„Niebiescy” latem przystąpili do pierwszej ligi z minus pięcioma punktami, sezon wcześniej odjęto drużynie cztery „oczka”. Czy teraz klub znowu może być ukarany odebraniem punktów?

KRZYSZTOF ROZEN: - Nie chcę spekulować, jaka to będzie kara. Chcę jednak wyraźnie podkreślić, że nasza decyzja nie będzie przeciwko Ruchowi! Musimy być fair w stosunku do wszystkich klubów, biorących udział w rywalizacji. Skoro wszyscy mają narzucone takie same reguły, akceptują je i się ich trzymają, byłoby nie fair z naszej strony, abyśmy przymykali oko na nieprawidłowości.

 

Czy to, że chorzowska spółka przechodzi restrukturyzację, wciela w życie plan naprawczy, może wpłynąć na to, że Komisja potraktuje Ruch przychylniej?

KRZYSZTOF ROZEN: - Chcemy brać pod uwagę uwarunkowania indywidualnie, a nie działać w ten sposób, że jedzie walec... Moja wizja jest taka, że mamy pomagać klubom podnosić standardy. Jeśli restrukturyzacja uzdrowi sytuację Ruchu, wyprowadzi klub na prostą, to jak najbardziej jestem za tym, aby to robić, ale nie można łamać naszych wewnętrznych regulacji. Gdybyśmy na to pozwolili, inne kluby też mogłyby rozpoczynać proces restrukturyzacji, a później tłumaczyłyby się, że nie będą w tym okresie wywiązywały się ze swoich zobowiązań.

 

Czy to przesądzone, że 14 grudnia zostanie podjęta decyzja, czy jednak istnieje możliwość, że zostanie przesunięta na inny termin?

KRZYSZTOF ROZEN: - Na pewno w tym dniu wszystko ustalimy.

 

Lechia Gdańsk również ma problemy z kryterium F.09, czyli z zaległościami za okres styczeń – czerwiec. Klub miał przesłać wyjaśnienia. Czy Komisja je otrzymała?

KRZYSZTOF ROZEN: - Tak, w tej kwestii mamy jasność na czym stoimy. Decyzja też będzie podjęta 14 grudnia i kara jest niestety nieunikniona. Zastanowimy się jedynie nad jej wymiarem.

 

Komentarze (11)

Napisz komentarz
No photo
No photo~FenomenoUżytkownik anonimowy
~Fenomeno
No photo~FenomenoUżytkownik anonimowy
do ~emilka:
No photo~emilkaUżytkownik anonimowy
14 gru 17 14:17 użytkownik ~emilka napisał
Comment removed due to violation of forum rules.
Tobie zostają marzenia o chociażby jednej takiej trybunie to po pierwsze. Po drugie nie jestem i nie byłem mieszkańcem Zabrza więc nie interesują mnie inne lokalne rozrywki. Obecnie mieszkam i pracuję w UK więc na biedę nie narzekam, wręcz przeciwnie. Od ponad roku należę do Socios i wspieram klub jak tylko mogę przy każdej nadarzającej się okazji, ale co Ty możesz o tym wiedzieć...
14 gru 17 14:34 | ocena:67%
Liczba głosów:15
67%
33%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~B1Użytkownik anonimowy
~B1 :
No photo~B1Użytkownik anonimowy
"Klub zgłasza się dobrowolnie, ale musi jednak przestrzegać reguł, które obowiązują wszystkich."

Stadium rozkładu jest na takim etapie że klub wisi kasę nawet Klimkowi albo serwisowi Niebiescy.pl a tu z wielką pompą mówi się o stadionie.
Komisja powinna mieć pretensje tylko do siebie że nie relegowała ich do A klasy a miasto nie sprzedało działki na stadionie na poczet tych olbrzymich długów.
14 gru 17 09:19 | ocena:59%
Liczba głosów:32
59%
41%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Z.BoniekUżytkownik anonimowy
~Z.Boniek :
No photo~Z.BoniekUżytkownik anonimowy
Żal mi was smrody, skończycie tam gdzie wasze miejsce ,na dnie.
14 gru 17 16:34 | ocena:89%
Liczba głosów:9
89%
11%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii