„Nie” dla piłki w błocie - PZPN nie wyklucza przełożenia niektórych meczów I i II ligi

Stadion w Kielcach
 /  fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Wtorkowy atak zimy, który uniemożliwił rozegranie ekstraklasowych meczów w Kielcach i Gliwicach, godzien jest odnotowania również w kontekście przewidzianej na najbliższy weekend inauguracji rozgrywek na dwóch kolejnych szczeblach rozgrywkowych.

W I i II lidze nie ma przecież nawet konieczności posiadania podgrzewanej płyty, która może i w niewielkim stopniu, ale jednak ułatwia walkę z przeciwnościami aury. - Jeszcze we wtorek rozesłaliśmy do pierwszo- i drugoligowców pisma z prośbą o ewentualne zgłoszenie ryzyka odwołania meczu ze względu na pogodę i stan murawy - mówi nam Łukasz Wachowski z Departamentu Rozgrywek PZPN. Do środowego popołudnia odpowiedź nadeszła jedynie z Olsztyna, gdzie w sobotę Stomil ma zagrać z Olimpią Grudziądz. - Spodziewamy się jednak, że w kolejnych godzinach mogą pojawić się jeszcze podobne zgłoszenia - dodaje nasz rozmówca.

 

Problemem nie jest w tym przypadku wyłącznie sam opad bądź warstwa śniegu zalegająca na murawie; można ją przecież usunąć. W wielu przypadkach jednak kluby - albo ośrodki sportu i rekreacji, zarządzające stadionami w wielu miastach - obawiają się jednak zniszczenia murawy, jeżeli w grzęzawisku i błocie przyszłoby rozgrywać 90-minutowy pojedynek.

 

- Nie zakładamy odwołania całej kolejki w I czy II lidze, dopuszczamy jednak scenariusz, w myśl którego parę spotkań może zostać przełożonych na inny termin - dodaje Łukasz Wachowski.


Każdy przypadek zgłoszenia ryzyka odwołania spotkania będzie więc rozpatrywany indywidualnie. - Chcemy natomiast na pewno - w przypadku konieczności zmiany terminu - decyzję wydawać jeszcze przed wyruszeniem ekipy gości na dane spotkanie - zaznacza Wachowski. Pierwszych komunikatów o zmianach w kalendarzu rozgrywek - jeżeli oczywiście okażą się konieczne - spodziewać się więc należy w czwartek.


Na marginesie zaś warto przypomnieć, że - wbrew planom sprzed paru lat - wymóg posiadania podgrzewanej płyty nie wejdzie w najbliższym czasie do podręcznika licencyjnego dla pierwszoligowców.

 

Przypomnijmy, że w najbliższy weekend na Górnym Śląsku w pierwszej lidze GKS Katowice zagrać ma z Arką Gdynia (niedziela, godz. 12.45), w drugiej zaś - ROW Rybnik z GKS-em Tychy (piątek, godz. 18.00) i Nadwiślan Góra z Błękitnymi Stargard Szczeciński (niedziela, godz. 14.00).

 

Z tej samej kategorii