Grzegorz Bednarski: Czujemy wielką presję

- Liczę na to, że dobre czasy przed nami. Runda jesienna była dla nas trudna, ale wierzę, że swoją grą wiosną zapomnimy o niej - mówi prezes GKS-u Tychy.

Pilka nozna. I liga. GKS Tychy. Grzegorz Bednarski. 14.07.2017
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

MACIEJ GRYGIERCZYK: Na ile jest pan zadowolony z tego, co udało wam się zrobić zimą?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Jestem zadowolony o tyle, że wspólnie z trenerem Tarasiewiczem i Krzysztofem Bizackim wykonaliśmy określoną robotę w obszarach, które zdefiniowaliśmy sobie na samym początku okresu przygotowawczego. Prawdziwy sprawdzian czeka nas dopiero w sobotę. W tej chwili trudno mówić o pełnym zadowoleniu. Ono przyjdzie, jeśli w każdym meczu będziemy wychodzili z nastawieniem walki o trzy punkty, jeśli będziemy zwyciężać. Wtedy będziemy mogli mówić o wykonaniu celu.

 

Nowi zawodnicy trafiali do was na zasadzie wypożyczenia albo podpisania półrocznych kontraktów. Tak miało być czy tak zweryfikował wasze działania rynek?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Tak miało być. Wprowadziliśmy dodatkowy czynnik motywacji, mobilizacji dla zawodników. Oni wiedzą, że te pół roku to jest dla nich tak naprawdę walka o przyszły kontrakt. Nie chcieliśmy się wiązać dłuższymi umowami, minimalizując tym samym ryzyko ze strony klubu, a jednocześnie dając taką marchewkę. „Pokażesz się z jak najlepszej strony, będziesz harował na boisku, znajdziesz uznanie w oczach trenera i kibiców, to zapracujesz na przyszły kontrakt”. Lepszej motywacji niż perspektywa nowej umowy i przedłużenia pobytu w Tychach nie ma.

 

Z drugiej strony, Konrad Jałocha i Jakub Vojtusz zostali jedynie wypożyczeni.

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Tak, ale życie pisze różne scenariusze. Jak wiemy, w piłce nożnej trudno prorokować, co wydarzy się za kilka miesięcy. Jako klub nie zamykamy się na opcje transferów definitywnych. Jałocha to zawodnik Legii, Vojtusz – Miedzi, ale bądźmy dobrej myśli. Wiele będzie zależeć od postawy zawodnika i trenera. Jeśli będzie między nimi nić porozumienia i będą chcieli ze sobą współpracować w Tychach również w kolejnym sezonie, to wszystko jest możliwe.

 

Nie frustruje pana takie poczucie tymczasowości? Nawet trener Tarasiewicz mówi, że nie możecie budować na razie niczego na przyszłość. Stale ucieka czas na realizację celów, które bardziej przystawałyby do realiów stadionu i miasta?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - No tak, ale musimy odnaleźć się w tej rzeczywistości, którą mamy obecnie. Pierwszym najważniejszym zadaniem jest jak najszybsze utrzymanie w pierwszej lidze. Jesteśmy z trenerem zgodni, że najpierw musimy postawić najważniejszy krok i najszybciej jak to możliwe budować drużynę, która finalnie ma reprezentować nas w rozgrywkach od lipca. Oczywiście, można teraz wiele opowiadać, mnożyć argumenty za i przeciw, ale takie po prostu są teraz realia i musimy się do nich dopasować. Podkreślę, że te nowe kontrakty – choć półroczne – zostały obwarowane pewnymi klauzulami i opcjami. Spokojnie możemy myśleć o przyszłości.

 

W grudniu mówił pan na naszych łamach, że będziecie chcieli odważniej postawić na zawodników młodych, z regionu. Lista pozyskanych zawodników do tego nie nawiązała. Teraz powtórzyłby pan te słowa?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Ja się z nich nie wycofuję. Myślę, że w niedługim czasie spotkamy się i poinformujemy świat, opinię publiczną, o naszych dalszych pomysłach. Prawda jest też taka, że w kadrze mamy kilku nowych, młodych chłopaków, naszych wychowanków. Kilku z nich poszło z kolei na wypożyczenia, mają się ogrywać i pokazywać swoją wartość w niższych ligach. Każde wypożyczenie zakłada możliwość powrotu zawodnika do Tychów już po zakończonym sezonie. 8-9 młodzieżowców przez cały czas uczestniczyło zimą w treningach pierwszej drużyny, grając we wszystkich sparingach. Czyli – są młodzi, są z regionu, a przede wszystkim są nasi.

 

Po tym, jak Krzysztof Bizacki ogłoszony został doradcą zarządu ds. sportowych, plotkowało się, że może powstać wokół niego zespół transferowy. Nie powstał czy po prostu publicznie się nie pochwaliliście?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Każdy z transferów był dyskutowany w szerszym gronie. Można powiedzieć, że taki zespół – określając to brzydko – w nieformalny sposób w klubie funkcjonuje. Wzmocnienia nie stanowiły jednostronnej decyzji trenera Tarasiewicza czy Krzyśka Bizackiego. Pomysły były dyskutowane. Patrzymy na sprawę trochę szerzej. Oceniamy zawodnika nie tylko pod kątem sportowym, ale też zasięgamy opinii, jak się prowadzi, jaki ma charakter, jakim jest człowiekiem. Kolekcjonujemy coraz więcej informacji, a wypadkową jest decyzja, czy podpisać kontrakt, czy nie. Uczymy się na własnych doświadczeniach. W świecie sportu nie ma idealnych rozwiązań, ale pewne kwestie będziemy musieli kosmetycznie na przyszłość zmienić. Niebawem będziemy mieć do powiedzenia opinii publicznej w tym temacie więcej.

 

Jak wielu zawodników odmówiło wam zimą?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Niewielu. Bywało jednak, że rozstrzał między oczekiwaniami a naszymi możliwościami był spory. Wtedy rezygnowaliśmy, bo musimy prowadzić rozsądną politykę finansową. W przypadku tych zawodników, których pozyskaliśmy, negocjacje przebiegały bardzo sprawnie i szybko. Nie było takiego spektakularnego przypadku, byśmy bardzo kogoś chcieli, a on stanowczo się nie zgodził.

 

Niektórzy kibice wypatrywali na bannerach przepraszających za słabą jesień nie tylko piłkarzy, ale też pana. Nie było takiego pomysłu?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Nie, dlaczego miałby być? Oczywiście, w żaden sposób nie unikam odpowiedzialności za wyniki drużyny, ale mój wpływ na to, co się dzieje na boisku, jest absolutnie pośredni. Powinienem być oceniany przez pryzmat tego, jak wygląda spółka, w jakiej kondycji finansowej się znajduje, jak jest zarządzana, jak się prezentuje na tle innych spółek sportowych w naszym kraju, jak ciężką pracę wykonaliśmy i jak duże zmiany przeszliśmy od 1 czerwca 2015 roku. Gdzie byliśmy wtedy, a gdzie jesteśmy w chwili obecnej. To powinno stanowić ocenę mojej pracy. Oczywiście, nie uciekam od odpowiedzialności za wyniki sportowe, ale naturalny akcent powinien spoczywać na zawodnikach. To oni - rzecz jasna przy naszym, moim, pełnym wsparciu – biegali po murawie. Wiedzą, że mają sporo do oddania. Mam nadzieję, że kredyt zaufania jeszcze jest. Czujemy wielką presję, ale jesteśmy gotowi, by stawić temu czoło.

 

Budżet sekcji piłkarskiej wynosi 3,5 mln zł, a czego 3,1 mln stanowi dotacja z miasta. Jak ocenia pan tę sytuację?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Jesteśmy płynni finansowo. To najważniejsze; w świecie sportu to główny wyznacznik jakości zarządzania spółką. Każdy z nas, wykonując jakąś pracę, liczy, że dziesiątego dnia danego miesiąca zostanie nagrodzona w postaci przelewu na konto. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to wyniki determinują wolumen środków finansowych, które piłka jest w stanie przyciągnąć do spółki. Podchodzimy do tego z odpowiednią pokorą. Jesteśmy nastawieni na cel, wynik. Piłkarze też wiedzą, że tak na dobrą sprawę to oni w istotny sposób partycypują w sytuacji finansowej spółki. Jeśli wyniki są dobre, to i sponsorów i chęci inwestowania w piłkę jest więcej. Gdy wyniki są gorsze, to przekłada się to też na sponsorów. Liczę na to, że dobre czasy przed nami. Runda jesienna była dla nas trudna, ale wierzę, że swoją grą wiosną zapomnimy o niej. Chcemy być rycerzami wiosny i zaprezentować się jak najlepiej. Również po to, by pokazać potencjał w klubie tym, którzy chcą tu zostawić swoje środki finansowe.

 

W dwóch zdaniach: martwi się pan o utrzymanie?

GRZEGORZ BEDNARSKI: - Jednym słowem: nie!

 

Komentarze (15)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Niezdolny prezesUżytkownik anonimowy
~Niezdolny prezes :
No photo~Niezdolny prezesUżytkownik anonimowy
U prywatnego właściciela Pan Bednarski jest zwolniony po pierwszym sezonie! Ładnie opowiada jak to się zarządza miejską kasą, ciekawe jak proporcje były by odwrotne! Wtedy miałby pełne pole do popisu!
Jego wykładnia ciężkiej pracy jest sprzedaż karnetów na rundę wiosenną!
Szkoda że tym nie miał odwagi się nam pochwalić
2 mar 10:21 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~fan Hojeńskiego i Sitki.Użytkownik anonimowy
~fan Hojeńskiego i Sitki. :
No photo~fan Hojeńskiego i Sitki.Użytkownik anonimowy
on nie jest zły, ale na prezesa sie nie nadaje. jakby mial tylko zakres obowiazkow marketingowych, to jako korporacyjny piesek by sie nadawał. gorzej, ze o piłce nie ma żadnego pojęcia i taki ignorant, buduje nam pion sportowy. dlatego wyglądamy jak totalna amatorka. poza tym ma makabryczne parcie na szkło. z drugiej strony juz pare lat siedzi, moze sie czegos nauczyl i wyciagnie wnioski, bo jak dostaniemy kolejnego amatora ma prezia, to wpadniemy w bledne kolo.
2 mar 17:34 | ocena:100%
Liczba głosów:3
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KorwinUżytkownik anonimowy
~Korwin
No photo~KorwinUżytkownik anonimowy
do ~ubawiony matolkiem:
No photo~ubawiony matolkiemUżytkownik anonimowy
2 mar 17:35 użytkownik ~ubawiony matolkiem napisał
o korwin, jak zwykle najbystrzejszy, najwięcej się rozpisał.
To na cześć naszego prezesa Kotuniu wykształciuszku ja jestem ostatnim z prostaczków nie dla mnie te splendory. Dzięki jednak opis wprawdzie krótki ale zawsze na mój temat. O ja nie godny wśród tych peanów na cześć naszego prezesa od innych uczestników. Napiszesz chociaż jeden sukces w sferze sportowej za kadencji p. Bednarskiego bo "dobra kondycja finansowa" to w obliczu widma spadku to pireonowy sukces.
2 mar 18:16 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii