Jan Kocian nowym szkoleniowcem Podbeskidzia. Podpisze kontrakt do końca sezonu 2017/18!

Po zwolnieniu Dariusza Dźwigały, nowym szkoleniowcem Górali zostanie słowacki trener, który już kilka razy przymierzany był do tej funkcji.

Jan Kocian
 fot. Łukasz Grochala  /  źródło: Cyfrasport

Tak jak przewidywaliśmy, Jan Kocian zostanie nowym trenerem pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała. We wtorek o 14.00 podczas specjalnej konferencji prasowej klub ma go oficjalnie przedstawić.

Akcja w Bielsku-Białej toczyła się w ostatnich dniach bardzo wartko. Jeszcze przed meczem ze Stalą Mielec, który ostatecznie pogrzebał trenera Dariusza Dźwigałę, prezes Tomasz Mikołajko prowadził rozmowy z potencjalnymi następcami szkoleniowca. Po porażce z najgorszą drużyną I ligi, szef klubu nadal nie przesądzał, że dojdzie do zmiany trenera. Ostatecznie jednak w niedzielne południe poinformował o zwolnieniu nie tylko Dźwigały, ale też jego ściągniętych w lecie do klubu asystentów - Marcina Popiełucha i Tomasza Świderskiego oraz trenera bramkarzy, Roberta Mioduszewskiego. Następca miał zostać zaprezentowany dziennikarzom na konferencji prasowej, która miała się odbyć o godzinie 11.00 w poniedziałek.

 

Negocjacje z Dźwigałą
Z tych planów nic jednak nie wyszło. Najpierw klub poinformował o przesunięciu konferencji na godzinę 13.00, a później całkowicie ją odwołał. Początkowo wydawało się, że jest to spowodowane fiaskiem negocjacji z Janem Kocianem. Okazało się jednak, że nic takiego nie miało miejsca, a przyczyna leżała jeszcze u poprzedniego trenera. Dźwigała, mimo dwuletniego kontraktu, który podpisał w czerwcu, miał w kontrakcie zapisaną możliwość rozwiązania umowy z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jak jednak udało nam się ustalić, prezes Podbeskidzia chciał dokonać zwolnienia jeszcze bardziej oszczędnie i negocjował z Dźwigałą możliwość wypłacenia mu kwoty niższej niż równowartość pensji za trzy miesiące. Jako że w poniedziałek trwały jeszcze pertraktacje z 47-letnim szkoleniowcem, a moment podpisania przez niego wypowiedzenia opóźniał się, klub przeniósł konferencję na wtorek na godzinę 14.00. To z powodu przeciągających się negocjacji z Dźwigałą, na stronie klubowej w poniedziałek nie pojawił się żaden komunikat na temat zmiany trenera.

 

Cel: awans
Co jednak istotne, opóźnienie nie powinno niczego zmienić w kwestii nowego trenera Podbeskidzia. Zostanie nim we wtorek już oficjalnie Jan Kocian. Słowak już kilkakrotnie był przymierzany do zespołu z Bielska-Białej, jednak teraz w końcu udało się go przekonać. Jurij Szatałow, z którym władze klubu kontaktowały się po sobotnim meczu ze Stalą Mielec, był dla bielszczan jedynie wariantem B, na wypadek gdyby nie udało się dogadać ze Słowakiem. Kocian podpisze w Podbeskidziu półtoraroczny kontrakt, obowiązujący do końca sezonu 2017/2018. Celem, jaki zostanie przed nim postawiony, będzie awans do ekstraklasy, najlepiej jeszcze w tym sezonie. Jednocześnie trwa też kompletowanie nowego sztabu. Trenerem bramkarzy ma zostać ponownie Richard Zajac. Słowak pełnił tę funkcję w poprzednim sezonie. W lipcu zastąpiono go jednak Mioduszewskim, a Zajac miał się zajmować szkoleniem młodych bramkarzy w bielskim klubie. Szybko jednak wraca na swoją posadę. Jednym z asystentów Kociana ma być Dariusz Fornalak, który pracował z nim już w Chorzowie. Niewykluczone, że Świderski, dotychczasowy asystent, zostanie w klubie, ale na innym stanowisku.

 

Drugi obcokrajowiec
Na poniedziałek piłkarze Podbeskidzia nie mieli zaplanowanego żadnego treningu, więc zamieszanie w sztabie szkoleniowym jeszcze się na nich nie odbiło. Wtorkowe zajęcia, rozpoczynające przygotowania do meczu z GKS-em Tychy, ma już po raz pierwszy poprowadzić Kocian. Nie ma czasu do stracenia, bo Podbeskidzie ma siedem punktów straty do miejsc premiowanych awansem i jeśli ma się włączyć do gry o ekstraklasę, musi od razu zacząć bardzo dobrze punktować. Jedynym pocieszeniem dla władz Podbeskidzia, po nieudanym eksperymencie z Dźwigałą, jest to, że trwający sezon jeszcze nie jest przegrany i jeszcze można go uratować. Potrzeba „tylko” tak drastycznej poprawy wyników jak ta, która udała się Kocianowi w Chorzowie, gdy przejmował Ruch Jacka Zielińskiego na dole ekstraklasy, a na koniec sezonu wprowadził „Niebieskich” do europejskich pucharów. W bielskim klubie nie powinien mieć problemów z aklimatyzacją, bo w Podbeskidziu Słowacy od lat czują się dobrze. 58-letni trener będzie drugim zagranicznym szkoleniowcem bielskiego klubu w historii. Poprzednim był Czech Zdenek Dembinny, który prowadził „Górali” w latach 1997-1998, jeszcze w lidze okręgowej.

 

Komentarze (10)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Kibic Użytkownik anonimowy
~Kibic :
No photo~Kibic Użytkownik anonimowy
Jestem pewien że pan Kocian wprowadzi Podbeskidzie do Ekstraklasy ma sposoby na górnicze kluby powodzenia
10 paź 16 21:47 | ocena:100%
Liczba głosów:7
100%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~BodzioUżytkownik anonimowy
~Bodzio :
No photo~BodzioUżytkownik anonimowy
Juź dzisiaj poprowadził pierwszy trening i jest zdziwiony że mamy paru dobrych , młodych zawodników którzy w ogóle nie grali w żadnym meczu bo ich Dzwigała nie wystawiał.
10 paź 16 20:18 | ocena:86%
Liczba głosów:7
86%
14%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Znafca Użytkownik anonimowy
~Znafca :
No photo~Znafca Użytkownik anonimowy
Panie Janie odstaw Pan tylko emerytów a pozostałych do galopu aby mieli siły na 90 minut. I powoli budować drużynę na awans w przyszłym sezonie.
10 paź 16 18:19 | ocena:89%
Liczba głosów:9
89%
11%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii